Goniec.pl
Putin

YURI KOCHETKOV/AFP/East News

Wojna w Ukrainie. Kreml skomentował pogłoski o wprowadzeniu stanu wojennego w Rosji

3 Marca 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Wojna w Ukrainie. Kreml zdementował medialne doniesienia jakoby planował wprowadzić na terenie Rosji stan wojenny i powszechną mobilizację. Faktem jest jednak, że na dziś Władimir Putin zwołał spotkanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, która obraduje w sytuacjach zagrożenia dla kraju.

Porsche, na które Cię stać! Sprawdź niesamowitą ofertę.

Mija ósmy dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Wojska Władimira Putina kontynuują swoją ofensywę, ale nadal nie opanowały wszystkich największych miast w kraju i ponoszą przy tym duże straty.

Kaczyński pierwszy raz zabrał głos od ataku Rosji na Ukrainę

Wojna w Ukrainie. Kaczyński po raz pierwszy od ataku Rosji zabrał głos

CZYTAJ DALEJ

Choć oficjalnie propaganda kremlowska nie przyznaje się do klęsk i niepowodzeń, niektórzy Rosjanie znajdują sposób by dotrzeć do rzetelnych informacji, co tylko wzbudza w nich sprzeciw wobec wojny, nazywanej przez władze w Moskwie "operacją specjalną".

W wielu miastach dochodzi do więc protestów, które próbuje pacyfikować rosyjski OMON, a rosyjskie i ukraińskie media zaczynają spekulować, że Władimir Putin szuka skutecznego sposobu, by zdławić demonstracje.

Wojna w Ukrainie. Kreml dementuje plotki o wprowadzeniu stanu wojennego

Jak podają niektóre niezależne portale za naszą wschodnią granicą, rozwiązaniem problemów z niepokornymi obywatelami ma być wprowadzenie na terenie Federacji Rosyjskiej stanu wojennego.

W ten sposób Władimir Putin chce uciszyć zbuntowanych rodaków i zyskać jeszcze większą kontrolę nad przepływem informacji o wojnie w Ukrainie.

Agencja Reuters podała, że jeszcze dziś na Kremlu ma się odbyć zwołane przez prezydenta spotkanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego Rosji, w której skład wchodzą wybrani ministrowie, szefowie służb i parlamentu.

Oficjalnie narady takie odbywają się w sytuacji zagrożenia państwa. Ostatnio Rada zebrała się 21 lutego, aby debatować nad uznaniem separatystycznych republik w Donbasie.

Władze dementują pogłoski o planach wprowadzenia stanu wojennego i powszechniej mobilizacji, ale resort spraw wewnętrznych zamierza podjąć enigmatycznie brzmiące kroki zmierzające do zaprowadzenia "ładu i porządku" w kraju.

Rosną społeczne niepokoje w Rosji

O możliwości wprowadzenia stanu wojennego w Rosji jako pierwszy napisał w środę na Twitterze doradca ukraińskiego prezydenta Mychajło Podolak.

Stan ten miałby obejmować całkowity zakaz demonstracji, zamknięcie łączności z zewnętrznym światem, ograniczenia żywnościowe i finansowe.

Portal ZN.ua nie wyklucza bowiem, że protesty mogą się aktywizować w związku z oddziaływaniem na Rosjan sankcji gospodarczych nałożonych przez Zachód po inwazji wojsk Putina na Ukrainę.

Niepokoje społeczne mogą wzrastać, gdyż rosyjska gospodarka powoli chyli się ku upadkowi. Kreml nie może już udawać, że nic się nie dzieje, bo przeciętni obywatele na własne oczy doświadczają surowych restrykcji.

Te dotyczą m.in. rosyjskich sportowców, których wykluczono z wielu rozgrywek sportowych, a także podróżowania samolotami, wyłączenia niektórych banków z systemu SWIFT czy ograniczenia dostaw do kraju zagranicznych produktów.

Domena publiczna & Ministerstwo Obrony Ukrainy

Wojna w Ukrainie. Uciekający Rosjanie zostawili za sobą tajne dokumenty. Ujawniono ich treść

Ukraińskie służby odnalazły tajne dokumenty rosyjskich żołnierzy.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Radio ZET

Tagi:

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Donald Tusk

Wiadomości

Opozycja razem czy osobno? Polacy zdecydowali

Czytaj więcej >
Myśleli, że nie żyje, a on był w areszcie. Sąsiedzi do dziś na widok pana Jarosława krzyczą "Cześć, nieboszczyk"

Wiadomości

Warszawa: Kilka miesięcy po pogrzebie do jej drzwi zapukał nieboszczyk. Zbladła i zaniemówiła

Czytaj więcej >
Kamil Bortniczuk

Wiadomości

Katolicka fundacja promuje sport. Gdzie podziały się rządowe pieniądze?

Czytaj więcej >
Antoni Macierewicz

Wiadomości

Szef klubu PiS wygryzie Macierewicza? Politycy ujawniają

Czytaj więcej >
Rzecznik PiS skomentował słowa Jarosława Kaczyńskiego o "zniszczeniu tych ludzi". Niewiarygodne, kim się zasłonił

Wiadomości

Burza po słowach Jarosława Kaczyńskiego. Rzecznik PiS nieudolnie broni prezesa

Czytaj więcej >
Szokujące słowa Magdaleny Ogórek na antenie TVP Info. Nie do wiary, do czego wezwała prezenterka

Wiadomości

Oburzające słowa Magdaleny Ogórek na antenie TVP Info. Prezenterka nawołuje do buntu

Czytaj więcej >