Goniec.pl

YURI KOCHETKOV/AFP/East News

Były ambasador RP w USA o Donaldzie Trumpie i jego sympatii do Putina. Wspomniał o Polsce

12 Kwietnia 2022

Autor tekstu:

Monika Majko

Były ambasador RP w Stanach Zjednoczonych nie ma wątpliwości, że gdyby władzę w USA wciąż sprawował Donald Trump Polska mogłaby się znaleźć "nie w strefie zachodniej, ale po tej drugiej stronie, w strefie wpływów Rosji". Ryszard Schnepf gościł w najnowszym odcinku podcastu "Machina Władzy", gdzie poruszono m.in. temat wojny w Ukrainie oraz polityki państw zachodnich, w tym USA, wobec Rosji.

- Na pewno dogadałby się z Putinem, być może także z Chinami. Mielibyśmy nowy koncert mocarstw, które między sobą ustaliłyby porządek świata - mówił podczas rozmowy w podcaście "Machina Władzy" Ryszard Schnepf.

Były Ambasador RP w USA Ryszard Schnepf o wojnie w Ukrainie

Ryszard Schnepf był gościem podcastu "Machina Władzy". Były ambasador RP przyznał, że nie wie, jak nazwać to, co dzieje się obecnie w Ukrainie. Dodał również, że doniesienia z kraju naszego wschodniego sąsiada, na którego terenie od kilku tygodni toczy się krwawa wojna, bardzo go poruszają.

- Słowo "ludobójstwo" chyba nie wyczerpuje nawet całej zaciętości i skali okrucieństwa, z jaką mamy tam do czynienia. Oglądam nagrania z Ukrainy i jestem tym bardzo przybity - mówił w podcaście "Machina Władzy" Ryszard Schnepf.

Schnepf pełnił funkcję ambasadora RP w USA, Hiszpanii, Urugwaju i Kostaryce. W rozmowie poruszył temat wojny w Ukrainie oraz polityki państwa zachodnich wobec Rosji i ocenił szanse na pokojowe zakończenie wojny wywołanej przez Władimira Putina. Zdaniem eksperta, zawarcie porozumienia może być jednak bardzo trudne.

- Ostatnim działaniom strony niemieckiej i francuskiej, przede wszystkim kanclerza Scholza i prezydenta Macrona, przyświeca myśl, że tę rosyjską nawałnicę można jednak powstrzymać [...] Będzie to trudne dla Putina, bo on na pewno będzie chciał pokazać światu, że wygrał tę rozgrywkę. [...] To może być również trudne dla prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, bo przecież każdy kompromis jest na swój sposób "zgniły", zawsze trzeba z czegoś ustąpić - stwierdził były ambasador w USA

Ekspert nie ukrywał jednak, że nawet jeśli dojdzie do ewentualnego porozumienia, to nie rozwiąże ono wszystkich problemów. Wskazał na trudną sytuację związaną z obszarami Doniecka, Ługańska i Krymu czy kwestie osądzenia sprawców obecnej makabry, za którą, zdaniem Schnepfa, odpowiada głównie sam prezydent Rosji, Władimir Putin.

Ryszard Schnepf wspomniał o Donaldzie Trumpie

Ryszard Schnepf pochwalił także działania prowadzone przez obecnego prezydenta USA Joe Bidena w sprawie Ukrainy, a jego przemówienie w Polsce nazwał "wybitnym". Wspomniał także o byłym prezydencie Stanów Zjednoczonych, Donaldzie Trumpie, który znany był ze swojej sympatii do Władimira Putina.

Były ambasador RP w USA roztoczył także ponurą wizję tego, co wydarzyłoby się, gdyby w Białym Domu wciąż stacjonował Donald Trump. Jego zdaniem wówczas Stany mogłyby porozumieć się z Rosją i Chinami, a Polska mogłaby wówczas wylądować "nie w strefie zachodniej, ale po tej drugiej stronie, w strefie wpływów Rosji".

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Putin spotkał się z Łukaszenką, zapowiedział odważny plan. Mówi, że nic im nie przeszkodzi

  • Rosyjski szpieg zatrzymany w Polsce. Wpadł w ręce Żandarmerii Wojskowej

  • Putin może zadać bolesny cios USA. W grę wchodzą dwa scenariusze

Źródło: Goniec.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Nie żyją dwie starsze osoby. Służby były bezradne
Czytaj więcej >

Wiadomości

Książę William odwiedził Warszawę. Spotkał się m.in. z Andrzejem Dudą
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje Barbara Okulicz-Sługocka, wieloletnia dziennikarka Polskiego Radia
Czytaj więcej >

Wiadomości

Ostry atak rosyjskiego dowódcy na Putina. "Władimirze, zamknij się. Milcz"
Czytaj więcej >

Wiadomości

Ksiądz zabrał głos w sprawie Jana Pawła II. Wymowne słowa obiegły sieć. "Nie wierzę, że..."
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje znany i ceniony dziennikarz. Rodzina przekazała smutne informacje, wielka strata
Czytaj więcej >
Monika Majko

Redaktor portalu Goniec.pl. Najchętniej piszę o wydarzeniach lokalnych i kulturze. Hobbystycznie związana jestem z kobiecą sceną muzyczną. Pochodzę znad morza i uwielbiam wszelkie sporty wodne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]