Goniec.pl > Polityka > 1500 zł babciowego i podwójna podwyżka emerytur. Duże zmiany czekają Polaków, oto możliwe terminy
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 17.10.2023 10:58

1500 zł babciowego i podwójna podwyżka emerytur. Duże zmiany czekają Polaków, oto możliwe terminy

pieniądze
archiwum Goniec.pl

Kiedy w życie wejdą obietnice złożone w czasie kampanii wyborczej? Pieniądze w ramach babciowego, podwyżki w budżetówce oraz dwukrotna waloryzacja emerytur to tylko kilka przykładów zmian, jakie mają stać się faktem do 100 dni od objęcia władzy przez opozycję. Od kiedy jednak rozpocząć odliczanie? Wyjaśniamy.

Przyszedł czas na spełnianie obietnic wyborczych, Polacy czekają na pieniądze

Wyniki wyborów 2023 potwierdzają, iż Prawo i Sprawiedliwość nie ma szans na utrzymanie samodzielnej władzy w Sejmie. Co więcej, nawet w koalicji z Konfederacją partia Jarosława Kaczyńskiego nie ma wystarczająco dużo głosów, by pokonać w głosowaniach opozycję.

Niemniej przecieki z Pałacu Prezydenckiego wskazują, iż mimo wszystko Andrzej Duda to właśnie w ręce PiS powierzy zadanie utworzenia nowego rządu. Ten fakt natomiast może mocno hamować wdrożenie 100 konkretów na 100 dni rządzenia. Kiedy należy spodziewać się zmian?

Niepokojące doniesienia z Białegostoku. "Miała dzwonić do komisarza wyborczego i na policję "

Wiemy, kiedy minie 100 dni rządów opozycji

Powyborczy kalendarz wskazuje, iż opozycja dopiero pod koniec listopada będzie mogła zaproponować swojego kandydata na premiera. Sejm ma do tego prawo, jeśli wskazany przez prezydenta polityk nie zdoła przekonać do siebie większości posłów. Oznacza to, że nowy rząd złożony z obecnej opozycji zostanie powołany najwcześniej w połowie grudnia. To jest właśnie data, gdy rusza zegar spełniania obetnie wyborczych.

ZOBACZ: Mateusz Morawiecki jest pewny, że to PiS będzie tworzył rząd. Jednoznaczna deklaracja

100 dni od powołanego ewentualnie w połowie grudnia nowego rządu mija pod koniec marca. Oznacza to, iż pieniądze obiecane w czasie kampanii trafią do Polaków nie wcześniej niż w kwietniu 2024 r. Kto może liczyć na nowe formy wsparcia i jakie oferty padały w czasie kampanii wyborczej? Babciowe to dopiero początek.

Kiedy dostaniemy pieniądze na tzw. barciowe, podwyżki pensji oraz podwójną waloryzację emerytur?

Babciowe to potoczna nazwa świadczenia pieniężnego, które ma trafiać do kobiet. Młode matki decydując się na powrót z urlopu rodzicielskiego, mają zgodnie z obietnicą otrzymywać 1500 zł miesięcznie, aby zapłacić babci za opiekę nad wnuczkiem lub wnuczką.

ZOBACZ: Długa lista wielkich przegranych w wyborach 2023. Tych znanych osób nie zobaczysz już w Sejmie

Termin wprowadzenia babciowego dla nowego rządu mija w marcu, a więc kwiecień 2024 byłby pierwszy miesiącem wypłat. Podobnie sprawa się ma w kwestii podwyżek obiecanej pracownikom budżetówki. To w kwietniu mija termin 20 proc. podwyżek pensji.

Kwiecień 2024 będzie bogaty w zmiany, o ile nowy rząd dotrzyma swoich obietnic. - W ciągu pierwszych 100 dni wprowadzimy przepisy, które dadzą tak upragnione prawo do urlopu dla drobnego przedsiębiorcy czy samozatrudnionego. Kto prowadzi drobną firmą też ma prawo do kilku tygodni wypoczynku - grzmiał Donald Tusk.

Niestety dłużej na swoje pieniądze poczekać będą musieli emeryci. Seniorzy usłyszeli w trakcie kampanii, iż Donald Tusk obiecuje im, iż w ciągu 100 dni wprowadzi przepisy dotyczące podwójnej waloryzacji emerytur. Jest jednak haczyk. Będzie ona obowiązywać tylko i wyłącznie w momencie, gdy inflacja w pierwszej połowie roku przekroczy 5 proc. Narzuca to termin faktycznej realizacji obietnicy. Jeśli inflacja przekroczy wskazany próg, większe pieniądze trafią do emerytów we wrześniu 2024 r.

Źródło: fakt