Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Jarosław Kaczyński wyjawił, co otrzymał na pierwszą komunię. "To były inne czasy"
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 21.05.2024 12:59

Jarosław Kaczyński wyjawił, co otrzymał na pierwszą komunię. "To były inne czasy"

Jarosław Kaczyński
fot. fot. Twitter/Prawo i Sprawiedliwość / Tik Tok: Orientuj.sie

Popularność w internecie zdobywa nagranie, na którym polscy politycy odpowiadają na pytanie czy pamiętają co dostali z okazji komunii i czy rodzice zabrali im otrzymane pieniądze. Na wyznanie zdobyli się między innymi Krzysztof Śmiszek, Borys Budka czy… Jarosław Kaczyński. 

Sezon komunijny w pełni. Politycy odpowiedzieli, co otrzymali na pierwszą komunię

W Polsce maj oznacza sezon komunijny. Dla wielu rodziców, którzy decydują się posłać dziecko na ten kościelny rytuał, oznacza to nie tylko konieczność przygotowania rodzinnej uroczystości, ale i poniesienie niemałych kosztów. 

To z tego wynika popularne przeświadczenie, że w rzeczywistości dzieci często nie widzą choćby grosza z otrzymanych z okazji komunii środków. Rodzice ”zgarniają” je bowiem, by powetować sobie poniesione straty. To dlatego właśnie internetowy kanał Orientuj.się postanowił zapytać polityków o podobne doświadczenia. 

Gwałtowne burze i grad to nie wszystko. IMGW ostrzega Polaków, będzie niebezpiecznie

Jarosław Kaczyński wyjawił, co dostał na pierwszą komunię. Zaskakujące słowa

Zapytany o to, co stało się z jego komunijnym ”zarobkiem”, Krzysztof Śmieszek z Lewicy przyznał, że nie widział swoich pieniędzy.

Nie, nie widziałem. Mamo, oskarżam Cię. Ale widziałem za to radiomagnetofon, który został kupiony z pieniędzy komunijnych. Do tej pory służy mojej rodzinie — zdradził polityk

Tymczasem odmienne wspomnienia z czasów odległej komunii wyjawił poseł PiS Jarosław Kaczyński.

Wie Pani co? Ja brałem komunię w '58 roku. To były naprawdę zupełnie inne czasy. Pewnie sobie Pani nawet nie potrafi wyobrazić. (...) Dostałem aparat fotograficzny i nikt mi go nie zabierał

@orientuj.sie A czy Wam udało się zobaczyć pieniądze ze swojej komunii? Jeśli tak, to co z nimi zrobiliście?💰💰 #sejm #polityka #fyp #komuniaświęta #pieniądzezkomunii #prezenty #reels #igreels ♬ dźwięk oryginalny - ORIENTUJ.SIĘ

Podatek od wzbogacenia

Trzeba pamiętać, że w przypadku osób najbliższych darowizny są z reguły zwolnione z podatku, jednak dzieje się to dopiero wówczas, gdy… powiadomimy o darowiźnie Urząd Skarbowy

Co więcej, osoby, które otrzymały darowiznę i chcą być zwolnione z opłacenia podatku, muszą udokumentować otrzymanie pieniędzy dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym. 

To jednoznacznie oznacza, że darowizna przekazana w gotówce nie spełnia wymagań zwolnienia z podatku. Innymi słowy komunijna koperta… kwalifikuje się do otwarcia i przekazania części jej zawartości Urzędowi Skarbowemu. 

 

Źródło: Orientuj.sie, biznesinfo.pl