Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Przepracował ponad 62 lata. Taką emeryturę co miesiąc wypłaca mu ZUS
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 20.05.2024 09:02

Przepracował ponad 62 lata. Taką emeryturę co miesiąc wypłaca mu ZUS

emerytura
fot. Pxhere

Emeryci nie mają w Polsce lekkiego życia. Przeciętna emerytura nie pozwala na spokojne, dostatnie funkcjonowanie, ani tym bardziej na podróże, które w krajach zachodnich są powszechnym sposobem na jesień życia. Niektórzy z polskich emerytów otrzymują jednak bardzo pokaźne świadczenia, co pokazuje raport opublikowany przez ZUS. Przedstawia on listę najwyższych emerytur w kraju. Niektóre z nich mogą robić wrażenie.

Przeciętne świadczenia

Przeciętna emerytura w Polsce w 2023 roku wynosiła 2918 zł brutto. Życie przeciętnego seniora opiera się więc na szeregu niezwykle trudnych dylematów. Przeznaczyć środki na lekarstwa czy może na żywność? Opłacić zaległe rachunki czy kupić podstawowe kosmetyki i środki czystości? Są jednak w Polsce emeryci, których podobne problemy nie dotyczą. Zakład Ubezpieczeń Społecznych opublikował listę najwyższych świadczeń emerytalnych, jakie każdego miesiąca wypłacane są w Polsce. O takich kwotach większość Polaków może jedynie pomarzyć. 

Nowe limity dla emerytów. Zacznie się już w czerwcu

Rekordziści pracowali wyjątkowo długo

Najwyższą emeryturę w Polsce pobiera obecnie pewien śląski emeryt. Trzeba przyznać, że na swoje świadczenia solidnie zapracował, ponieważ w swoim życiu przepracował aż 62 lata, 5 miesięcy i 18 dni. Mężczyzna co miesiąc pobiera świadczenie w wysokości 43 412 zł, a na emeryturę przeszedł cztery lata temu – mając wówczas 86 lat. W pierwszej dziesiątce emerytalnych rekordzistów znajdują się tylko dwie osoby, które otrzymują ponad 30 tysięcy zł, a wśród nich znalazło się miejsce dla tylko jednej kobiety. Pochodząca z Bydgoszczy emerytka w zamian za wieloletnią pracę pobiera od ZUS-u 31 726 zł miesięcznie. Listę dziesięciu najwyższych emerytur w Polsce zamyka senior, który pobiera świadczenie wynoszące 24 200 zł. 

Wysoka emerytura lub odpoczynek

Wszyscy rekordziści znajdujący się na liście osób pobierających najwyższe świadczenia zdecydowali się nie przechodzić na emeryturę po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego. Większość z nich pracowała jeszcze co najmniej kilka lat po tym czasie. Podstawa obliczenia emerytury jest też wówczas nieco inna, ponieważ osoby, które odsunęły w czasie przejście na emeryturę, statystycznie będą ją pobierać przez krótszy czas. Pamiętać należy również o tym, że wysokość emerytury jest zależna od wysokości pobieranego z racji wykonywanej pracy wynagrodzenia. 

 

Źródło: biznesinfo.pl