Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Postawisz to przed domem i dostaniesz nawet 6 tys. zł. Zostało mało czasu
Monika Majko
Monika Majko 20.05.2024 14:43

Postawisz to przed domem i dostaniesz nawet 6 tys. zł. Zostało mało czasu

pieniądze ogród
fot. Pixabay.com/Filmbetrachter / Iberion materiały własne

Zbieranie deszczówki może być wyjątkowo opłacalne. Dzięki rządowemu programowi “Moja woda” Polacy mogą otrzymać nawet 6 tys. zł na inwestycję w tzw. małą retencję. Jak skorzystać z dotacji?

Zbieranie deszczówki może się opłacać

Ogrodnicy wiedzą, że deszczówka to bardzo przydatny surowiec. Darmowa woda służy im bowiem m.in. do podlewania roślin. Okazuje się jednak, że dzięki zbieraniu wody opadowej można także zyskać sporo pieniędzy. 

W połowie 2023 roku ruszyła kolejna odsłona rządowego programu “Moja woda”, którego budżet przeznaczono na dotacje do zbierania deszczówki. Na ten cel przekazano łącznie 130 milionów złotych i dobra wiadomość dla wielu jest taka, że pula ta jeszcze się nie wyczerpała.

Polacy masowo je wyprzedają. Ofert napływa z każdym tygodniem

Na zbieranie deszczówki można dostać nawet 6 tys. zł

W ramach programu “Moja woda” można otrzymać nawet 6000 złotych na inwestycję w tzw. małą retencję. Pieniądze mogą być przeznaczone więc na: zakup, dostawę, montaż, budowę oraz rozbudowę, a także uruchomienie instalacji takich jak:

  • infrastruktury do zbierania wód opadowych lub roztopowych z powierzchni nieprzepuszczalnych nieruchomości (np. dachów i rynien);
  • zbiorników do magazynowania wód opadowych w zbiornikach o łącznej pojemności minimum 2 m³;
  • infrastruktury do retencjonowania wód opadowych w tym roztopowych w gruncie (np. studni chłonnych);
  • do wszelkiej innej infrastruktury, m.in. “zielonych dachów” czy urządzeń wykorzystujących wodę opadową lub roztopową, jak zraszacze, filtry, pompy, itp.

ZOBACZ TAKŻE: Tak się oszukuje w Polsce. Pokazał paragon z popularnej restauracji, jest afera

Do kiedy można składać wnioski?

Dotacja może jednak pokrywać maksymalnie 80% kosztów kwalifikowanych całej inwestycji. O dotację mogą starać się właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych, którzy jeszcze nie skorzystali z dopłat do deszczówki w poprzednich trzech latach.

Chętni na skorzystanie z dotacji muszą złożyć odpowiedni wniosek oraz dokumenty potwierdzające wydatki związane z infrastrukturą tzw. małej retencji do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Można to zrobić osobiście lub za pośrednictwem Portalu Beneficjenta lub Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP). Trzeba jednak pamiętać, że ostateczny termin na złożenie wniosku mija 30 czerwca 2024.