Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Zapytali Polaków, co zrobią, jeśli zaatakuje Rosja. Odpowiedź szokuje
Irmina Jach
Irmina Jach 15.05.2024 12:41

Zapytali Polaków, co zrobią, jeśli zaatakuje Rosja. Odpowiedź szokuje

Władimir Putin żołnierze
Fot. VYACHESLAV PROKOFYEV/AFP/East News Piotr Molecki/East News

Z sondaży wynika, że aż 50 proc. Polaków uważa, że groźba ataku Rosji na Polskę lub inne państwo NATO w ciągu 3-8 lat jest realna. Mniej niż połowa respondentów zadeklarowała, że w czasie wojny stanęłaby w obronie kraju.

Polacy obawiają się wojny z Rosją

Wybuch wojny w Ukrainie był dla wielu Polaków momentem, który wzbudził refleksję na temat przyszłości Polski. Wiele osób obawia się, że również nasz kraj stanie w obliczu konfliktu zbrojnego. Jakiś czas temu rząd wydał poradnik na czas kryzysu i wojny "Bądź gotowy". Można znaleźć w nim porady na temat kompletowania zestawu ewakuacyjnego i działania w czasie zagrożenia.

Najnowszy sondaż CBOS wskazuje jasno, że w porównaniu do marca poziom przekonania, że atak Rosji na państwa NATO jest możliwy, wzrósł o aż dwa punkty procentowe. Za nieprawdopodobny taki scenariusz uważa tylko 32 proc. respondentów.

Nieoficjalnie: Reporter "Panoramy" TVP2 zawieszony. Wcześniej przeklął na wizji

Szokujące wyniki sondażu. Tylko 14 proc. Polaków broniłoby kraju

Z sondażu przeprowadzonego przez CBOS wynika, że 30 proc. respondentów wspierałoby obronę kraju bez udziału w walkach, np. uczestnicząc w akcjach pomocowych. 14 proc. wyruszyłoby na front, a 26 proc. starałoby się żyć tak, jak wcześniej. 4 proc. Polaków deklaruje chęć wyjazdu w bezpieczne miejsce w Polsce, a 16 proc. zdecydowałoby się na wyjazd za granicę. 10 proc. badanych nie ma zdania.

CBOS zapytał również, czy respondenci podejmują jakiekolwiek działania na wypadek wybuchu konfliktu zbrojnego. Aż 62 proc. z nich odpowiedziało, że nie. 18 proc. przygotowuje się w jeden sposób, a 11 proc. działa dwutorowo. 

19 proc. ankietowanych sprawdza zalecenia dotyczące postępowania w przypadku wybuchu wojny, 18 proc. ustala, gdzie znajdują się najbliższe schrony, 11 proc. gromadzi gotówkę, a 7 proc. uczestniczyło w szkoleniu wojskowym lub robi zapasy wody, żywności, leków i innych produktów pierwszej potrzeby.

ZOBACZ TAKŻE: Pracownica Biedronki ujawnia, co klienci wyprawiają z kasami samoobsługowymi. Szczyt bezczelności

Polacy nie chcą bronić kraju? Mocna reakcja internautów

Sondaż CBOS wzbudził wiele skrajnych reakcji wśród internautów. Na platformie X pojawiło się wiele komentarzy, które doskonale oddają nastroje Polaków w kontekście ewentualnego wybuchu konfliktu zbrojnego z Rosją. Nie brakuje nawiązań politycznych.

Przez ostatnie osiem lat rozmontowano nas jako naród. Pojęcie patriotyzmu zdewaluowano i sprowadzono do raczej groteskowych skojarzeń. Zniszczono szacunek do władz, Kościoła, wojska, policji. Mnie ten sondaż wcale nie dziwi, jest konsekwencją stanu państwa — napisał jeden z komentujących.

Państwo ma służyć obywatelom, odwrotnie być nie musi — dodał inny.

Politycy tak ładnie nas podzielili i skłócili, że jakbyśmy dostali broń do ręki, to Rosjanie nie musieliby wkraczać. Po prostu by poczekali - czytamy.