Oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych 2023. Są zmiany względem sondaży
Po kilkudziesięciu godzinach oczekiwania i niepewności, Państwowa Komisja Wyborcza podała ostatecznie oficjalne wyniki niedzielnych wyborów parlamentarnych. Wszystkim komisjom udało się już przeliczyć 100 proc. oddanych głosów, dzięki czemu z pewnością możemy mówić o pełnych rezultatach. Kto może triumfować, a kto poniósł klęskę? I jak finalnie kształtuje się frekwencja?
Wyniki wyborów 2023. Są zmiany względem sondaży
Przypomnijmy na początku, że według badania late poll, które ujrzało światło dzienne wczesnym rankiem w poniedziałek (16 października) wybory zwyciężyło po raz trzeci z rzędu Prawo i Sprawiedliwość (36,8 proc.), druga była Koalicja Obywatelska (31,6 proc.), a trzecia - Trzecia Droga (13 proc.). W Sejmie znalazły się także Lewica i Konfederacja.
Te wyniki od początku dawały demokratycznej opozycji nadzieję na przejęcie władzy w kraju i stworzenie stabilnego rządu. Teraz nikt nie musi już snuć żadnych domysłów. Wszystko jest jasne. Znamy oficjalne wyniki.
Niepokojące doniesienia z Białegostoku. "Miała dzwonić do komisarza wyborczego i na policję "Oficjalne wyniki wyborów 2023
Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała we wtorek, 17 października, że podliczone zostało 100 proc. wszystkich oddanych głosów. Konferencja ma się odbyć o godz. 12. Wyniki wyborów parlamentarnych 2023 kształtują się następująco:
- Prawo i Sprawiedliwość - 35,38%
- Koalicja Obywatelska - 30,70%
- Trzecia Droga - 14,40%
- Lewica - 8,61%
- Konfederacja - 7,16%
- Bezpartyjni Samorządowcy - 1,86%
- Polska Jest Jedna - 1,63%
Względem sondaży od razu widać, że sporo zyskała Trzecia Droga, a wynik Koalicji Obywatelskiej jest niższy, niż pierwotnie zakładano. Zyskała również nieco Konfederacja. Frekwencja wyniosła 74,38 procent.
Wybory parlamentarne 2023. Co zrobi Andrzej Duda?
Wszyscy z zapartym tchem będą teraz oczekiwać na decyzję prezydenta Andrzeja Dudy, który musi podjąć decyzję, komu powierzyć misję stworzenia nowego rządu.
Zgodnie z Konstytucją, to głowa państwa powołuje Prezesa Rady Ministrów i pozostałych jej członków w ciągu 14 dni od pierwszego posiedzenia Sejmu lub przyjęcia dymisji poprzedniego rządu.
ZOBACZ: Tak głosowano w "komisji ojca Rydzyka". Sromotna porażka pupilów redemptorysty
Politycy opozycji są przekonani, że Andrzej Duda, jeśli tylko szanuje wolę suwerena, powinien postawić na rząd partii opozycyjnych, bo tylko one są w stanie uzyskać wotum zaufania w Sejmie.
PiS zapowiada jednak negocjacje z Trzecią Drogą, aby przeciągnąć ją na swoją stronę i nie oddać władzy za wszelką cenę. Istnieje jeszcze opcja, że partii Jarosława Kaczyńskiego uda się stworzyć rząd mniejszościowy, a to może odprowadzić do długotrwałego chaosu.
Źródło: Goniec.pl