Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > ZUS wydał ważny komunikat dla emerytów. Zostało niewiele czasu
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 17.05.2024 19:03

ZUS wydał ważny komunikat dla emerytów. Zostało niewiele czasu

zus
Fot. Iberion

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekazał w piątek ważną informację dla emerytów. Chodzi o przypomnienie dla osób, które utrzymują się nie tylko z tego świadczenia. Ci którzy, dorabiają do emerytury, mają zaledwie dwa tygodnie, aby dostarczyć potrzebne dokumenty. 

ZUS zawiadamia emerytów. Mają czas do końca maja

Ważna informacja dla wszystkich emerytów. Regionalna rzecznika ZUS województwa łódzkiego w rozmowie z portalem Fakt przypomniała, że niektórzy seniorzy mają czas do końca maja bieżącego roku, aby dostarczyć odpowiednie dokumenty. Chodzi o osoby, które dorabiają sobie do emerytury.

Masz w domu stary dowód osobisty? Możesz dostać większą emeryturę

Dorabiasz do emerytury? Pamiętaj o tym limicie

Chodzi o zaświadczenie o dochodach pozyskanych między 1 marca 2023 r., a 29 lutego 2024 r. ZUS chce na ich podstawie sprawdzić, czy wypłacał zasiłek lub świadczenie w odpowiedniej wysokości. Warto przypomnieć, że aby je pobierać nie można przekroczyć określonej kwoty zarobków. Jeśli otrzymujemy więcej niż 25 proc. lub 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia z ubiegłego roku, świadczenie zostanie odpowiednio zmniejszone, lub nawet zawieszone. Wynika z tego, że roczna kwota dochodu w okresie rozliczeniowym nie może przekroczyć 19 039,20 zł brutto. Jeśli ktoś zarobił więcej, jednak wciąż nie przekroczył progu 53 308,80 zł, ZUS odejmie odpowiednią kwotę ze świadczenia. Po przekroczeniu tych widełek wypłata świadczenia zostanie wstrzymana.

ZOBACZ TAKŻE: Pilny komunikat, lek znika z aptek. Sprawa dotyczy 2 milionów pacjentów

ZUS zbiera zaświadczenia o zarobkach emerytów. Termin do końca maja

ZUS przypomina, że aby rozliczyć dochody seniorów za dany rok, ci muszą dostarczyć im zaświadczenie o swoich zarobkach z okresu od 1 marca 2023 r. do 29 lutego 2024 r. Emeryci mają na to czas do końca maja. Jeśli prowadzą własną działalność gospodarczą, muszą samodzielnie złożyć oświadczenie o swoich dochodach. Zakład sprawdzi dochody za każdy miesiąc osobno, lub za cały okres rozliczeniowy w zależności od tego, co będzie dla konkretnej osoby korzystniejsze. Pod uwagę brane są zarobki zarówno z kraju, jak i z zagranicy, oraz wynagrodzenia z tytułu pełnienia funkcji członka rady nadzorczej.

ZOBACZ WIDEO: To MUSI zrobić Polska. "Kompletna destabilizacja" Dr Bartosiak ostro o przyszłości świata ‼️

Źródło: Fakt.pl