Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Można dostać nawet 30 tys. zł. Wiemy, kiedy ruszy nabór wniosków
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 20.05.2024 12:16

Można dostać nawet 30 tys. zł. Wiemy, kiedy ruszy nabór wniosków

pieniądze
fot. Iberion materiały własne

Rząd zapowiedział dopłaty dla właścicieli budynków wytwarzających energię elektryczną na własne potrzeby. W całym programie przewidziano na ten cel 400 milionów złotych i będzie od realizowany co najmniej do 2029 roku. Będzie można otrzymać nawet 30 tys. zł na jedną instalację. 

Rząd zapowiedział nowy program

Jak poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, z dofinansowań będą mogli skorzystać właściciele lub współwłaściciele budynków, którzy na swoich nieruchomościach zainstalują przydomowe elektrownie wiatrowe. Środki będzie można przeznaczyć na ich montaż i zakup. Podobnie w przypadku magazynów energii, jednak jak tłumaczy NFOŚiGW, nie będą one niezbędne, by otrzymać pieniądze. 

Inwazja kleszczy w Polsce. Ekspertka zdradziła, jak się skutecznie chronić

Rząd przeznaczy na dopłaty nawet 400 mln zł

Budżet całego programu ”Moja elektrownia wiatrowa” wyniesie 400 mln zł. Dotacje mają wynieść do 50 proc. kosztów kwalifikowanych, z limitem do 30 tys. zł na jedną instalację wiatrową o zainstalowanej mocy elektrycznej nie mniejszej niż 1 kW oraz nie większej niż 20 kW, lecz nie więcej niż 5 tys. zł/1 kW oraz do 17 tys. zł na jeden magazyn energii elektrycznej - akumulator o pojemności minimalnej 2 kWh, lecz nie więcej niż 6 tys. zł/1 kWh.

Kiedy składać wniosek?

Program będzie realizowany co najmniej do 2029 roku, a umowy z osobami fizycznymi mają być podpisywane do końca 2028 roku. Nie wiadomo jeszcze dokładnie od kiedy będzie można składać wnioski o przyznanie dofinansowań, ale Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przewiduje, że stanie się to w drugim lub trzecim kwartale 2024 roku. 

 

Źródło: money.pl