Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Nowe limity dla emerytów. Zacznie się już w czerwcu
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 19.05.2024 20:28

Nowe limity dla emerytów. Zacznie się już w czerwcu

seniorzy
fot. Pixabay/geralt, materiały własne

Wiele osób, które pobiera emeryturę lub rentę, nadal decyduje się jeszcze na dodatkowe dorabianie do otrzymywanego świadczenia. Już niebawem, wszyscy, którzy to robią, będą mieli powody do zadowolenia. Od czerwca zwiększają się limity, do których będzie można dorabiać do emerytury bez obaw, że ZUS zawiesi, lub zmniejszy wypłacane świadczenie.

Emeryci mogą dorabiać do świadczenia. Od czerwca zwiększą się limity

Zgodnie z prawem, wszyscy emeryci, którzy osiągnęli już powszechny wiek emerytalny, mogą spokojnie dodatkowo dorabiać do otrzymywanego świadczenia, bez obaw, że ZUS zawiesi, lub zmniejszy ich emeryturę. Inaczej sytuacja ma się w przypadku osób młodszych, które nie przekroczyły ustawowego progu (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn).

Oni również mogą dorabiać do świadczenia, jednak muszą pamiętać o obowiązujących limitach. Dodatkowo zarobione pieniądze nie mogą ich przekroczyć. Dobra wiadomość jednak jest taka, że już niebawem limity te zostaną zwiększone. 

Wybuch gazu w Dąbrowie Górniczej. Nie żyje 25-latek

Limity dorabiania do emerytury. Jakie są zasady?

Wysokość ustalanych limitów dodatkowego dorabiania do świadczenia zależne jest od przeciętnego wynagrodzenia za poprzedni kwartał w roku kalendarzowym. W związku z tym zmiany następują pierwszego dnia marca, czerwca, września i grudnia każdego roku.

ZOBACZ: "Czternastka" już we wrześniu. Niemal 1,5 miliona emerytów jej nie dostanie

Jeśli osoby na rencie lub wcześniejszej emeryturze osiągają dochód, który przekracza 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, wypłata świadczenia jest zawieszana. Jeśli dochód nie przekracza 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia, świadczenie jest wypłacone w 100 proc. Z kolei w sytuacji, gdy przekracza ten próg, ale nie dochód nie jest wyższy niż 130 proc. tego wynagrodzenia, świadczenie zmniejszane jest procentowo.

Obecne limity, które obowiązują od marca, wynoszą 5 278,30 zł. Świadczenie zawieszane jest od kwoty 9 802,50 zł.

Od czerwca emeryci będą mogli dorobić więcej

Już niebawem wszyscy, których dotyczą przedstawione zasady, będą mieli powody do zadowolenia. W związku z faktem, iż przeciętna płaca wzrosła z 7 540 zł w IV kwartale 2023 roku do 8 147 w I kwartale bieżącego roku, limity dorabiania również zostaną zwiększone.

ZOBACZ: 14. emerytura z niespodzianką dla seniorów? Chodzi o wysokość wypłat z ZUS

Już od 1 czerwca limit, jaki będzie obowiązywał, wyniesie 5 703 zł. Z kolei maksymalna kwota, jaką emeryci będą mogli dodatkowo dorobić bez ryzyka zawieszania świadczenia przez ZUS to 10 591 zł.