Nadchodzą masowe kontrole. Posypią się surowe kary
Luka VAT w Polsce wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie, a w minionym roku nawet wzrosła. Organy kontroli podatkowej muszą więc reagować, a to nie spodoba się wielu nieuczciwym podatnikom. Eksperci przewidują bowiem, że wkrótce ruszą masowe kontrole. Na unikających obowiązków czekają surowe kary.
Luka VAT w Polsce stale rośnie
“Dziennik Gazeta Prawna” pochyla się w środę (15 maja) nad kwestią luki VAT w Polsce, przypominając, że nie tak dawno temu rząd ujawnił Białą Księgę finansów publicznych, która dobitnie obrazuje sytuację w latach 2016-2023.
Ministerstwo Finansów przeanalizowało dane i odkryło, że różnica między rzeczywistymi a potencjalnymi wpływami do budżetu z tytułu VAT cały czas rośnie. Traci na tym państwowa kasa, a ta potrzebuje nowych wpływów. Wydatki na wszystkie zobowiązania są przecież ogromne. Rząd planuje kolejne ruchy, mogące nadszarpnąć stan publicznych finansów.
Zapytali Polaków, co zrobią, jeśli zaatakuje Rosja. Odpowiedź szokujeUrzędy wstrzymują zwroty z VAT. Będzie więcej kontroli
Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest dokładnie luka VAT. To nic innego jak różnica między prognozami dochodów z VAT a tym, ile faktycznie uda się pobrać z podatku. Straty budżetowe związane są bezpośrednio z tym, że albo ktoś zapomniał zapłacić podatek, albo też uniknął uiszczenia opłaty celowo.
Tym, co martwi wyjątkowo, jest fakt, że luka VAT rośnie w zastraszającym tempie. “DGP” zauważa, że w 2021 r. wynosiła ona 2,6 proc., w 2022 r. było to już 7,3 proc., a w 2023 r. niebagatelne 15,8 proc. Już w ubiegłym roku liczbę kontroli znacząco zwiększono, ale prawdziwa intensyfikacja działań ma dopiero nastąpić.
Eksperci wskazują, że dotychczas organy podatkowe głównie kontrolowały podatki dochodowe, ale tendencja się zmienia. Nikogo nie powinno więc dziwić, że zwroty z VAT coraz częściej są wstrzymywane.
Skarbówka coraz chętniej nakłada sankcje
Cytowany przez gazetę Maciej Fiedroczuk z firmy EY wskazuje także na drugi aspekt sprawy, a mianowicie coraz częstsze stosowanie sankcji VAT, które dotychczas nie były tak powszechne. Urzędnicy chętniej nakładają maksymalne kary z perspektywą ich zmniejszenia po zakończeniu kontroli, chcąc skłonić podatników do korekt w deklaracjach.
Co ważne, kara może być nałożona, jeśli pomylimy się w rozliczeniu VAT, a skutkiem tego będzie zaniżenie zobowiązania podatkowego, zawyżenie kwoty do zwrotu lub przeniesienie na kolejny okres rozliczeniowy.
Źródło: DGP