Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Na taką emeryturę mogą liczyć zakonnice w Polsce. Będziecie zaskoczeni
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 16.05.2024 17:18

Na taką emeryturę mogą liczyć zakonnice w Polsce. Będziecie zaskoczeni

zakonnice pieniądze
Fot. Fot. Pixabay/lorilorilo, Iberion

Kwestia zarobków osób związanych z duchowieństwem od lat budzi w Polsce spore kontrowersje. Nie inaczej jest w przypadku samych emerytur – często zastanawiamy się, kto powinien je finansować w przypadku księży. Niewielu z nas zdaję sobie sprawę, jakie świadczenia otrzymują z kolei siostry zakonne. Odpowiedź może zaskoczyć.

Emerytura księży

Jak naliczane są składki emerytalne duchownych? Zasada jest ta sama, jak w przypadku każdego pracownika, jeśli np. są oni zatrudnieni w szkole lub są kapelanami. Środki mogą także pochodzić z Funduszu Kościelnego, z którego również korzystają siostry zakonne. Niestety, znajdują się one w gorszej sytuacji niż księża. Kobiety te praktycznie nie mają własnych pieniędzy!

Masz w domu stary dowód osobisty? Możesz dostać większą emeryturę

Jaką emeryturę ma ksiądz, a jaką biskup?

Odpowiedź na pytanie, ile zarabiają duchowni w Polsce, nie jest taka prosta. Wszystko zależy od wielkości parafii, miasta i dodatkowej działalności, jeśli ksiądz się takowej podejmuje. Do tego dochodzą środki za udzielanie sakramentów, kolędy, czy te otrzymywane w datkach na tacy. Niektórzy księża twierdzą, że co miesiąc muszą przeznaczać na wynagrodzenia gospodyni i pracowników (kościelnego bądź organisty) około 10 tys. zł.

Księża, będący kapelanami lub nauczycielami religii w szkole, są traktowani jak każdy inny pracownik. Jeśli wykonują jedynie swoją duszpasterską funkcję, wówczas sami opłacają zaledwie 20 proc. składek ZUS, a 80 proc. pochodzi z Funduszu Kościelnego – finansowanego z budżetu państwa.

Jaką emeryturę otrzymują duchowni? Jak się okazuje, nawet ksiądz, który nie pełni ważnych funkcji kościelnych, może otrzymywać ok. 5 tys. zł emerytury ”na rękę”. Portal interia.pl podaje, że biskup może otrzymywać z kolei nawet 10 tys. zł miesięcznie. Rekordzistą w tej kwestii jest były biskup polowy Wojska Polskiego, Sławoj Leszek Głódź może się cieszyć na comiesięczne świadczenie w wysokości ok. 23 tys. zł brutto.

ZOBACZ TAKŻE: Pięć dni chodziła z zawałem, nie żyje. Niebywałe, co powiedziała lekarka

Ile wynoszą emerytury zakonnic? Są zdecydowanie niższe niż u księży

Obecnie w Polsce żyje ok. 17 tys. zakonnic. Kobiety mają zapewnione mieszkania i wyżywienie, a same często podkreślają, że tak naprawdę nie mają własnych pieniędzy. To prawda, zakonnice nie otrzymują pensji jako takiej, mimo że pracują w szkołach, hospicjach, domach dziecka, czy przy kościołach.

Jak wygląda kwestia emerytur zakonnic? Zgonie z zasadami finansowania składek ZUS z Funduszu Kościelnego siostra zakonna, która na papierze nie podejmuje się dodatkowej pracy, może liczyć wyłącznie na najniższą emeryturę. Otrzymują więc 1780,96 zł brutto, czyli nieco ponad 1620 zł na rękę. Różnica pomiędzy świadczeniami zakonnic i duchownych są diametralne – księża przeważnie zarabiają niemal trzykrotnie więcej, niż siostra zakonna.

ZOBACZ WIDEO: To MUSI zrobić Polska. "Kompletna destabilizacja" Dr Bartosiak ostro o przyszłości świata ‼️

Źródło: biznes.interia.pl