Goniec.pl > Wiadomości > Długa lista wielkich przegranych w wyborach 2023. Tych znanych osób nie zobaczysz już w Sejmie
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 17.10.2023 08:23

Długa lista wielkich przegranych w wyborach 2023. Tych znanych osób nie zobaczysz już w Sejmie

Sejm Mikke Emilewicz Cymański
Piotr Molecki/East News; ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER; Pawel Wodzynski/East News

Wyniki wyborów 2023 ujawniły wielkich przegranych głosowania. Politycy, którzy od wielu lat zasiadali w sejmowych ławach, nie otrzymali poparcia wyborców i zamiast ślubowania otrzymają odprawę parlamentarną. Na liście znanych nazwisk mamy nie tylko minister Mateusza Morawieckiego, ale również posłankę, zasiadającą w Sejmie od 32 lat.

Wyniki wyborów 2023: znamy wielkich przegranych

Wyniki wyborów 2023 rozstrzygnęły to, kto będzie przez najbliższe cztery lata decydował w imieniu Polaków w Sejmie oraz Senacie. Niektórzy politycy mogli z zaskoczeniem przyjąć wiadomość, iż nie zebrali wystarczającej liczby głosów, aby znaleźć się w parlamencie.

Lista wielkich przegranych wyborów 2023 jest pełna znanych nazwisk. Jednym z nich jest wieloletni poseł PiS Tadeusz Cymański. Politykowi zabrakło 100 głosów, by pokonać Jarosława Sellina. Tadeusz Cymański zaczął zasilać w Sejmie już w 1997 r. Kto jeszcze nie pojawi się w nowej kadencji Sejmu?

Niepokojące doniesienia z Białegostoku. "Miała dzwonić do komisarza wyborczego i na policję "

Minister Mateusza Morawieckiego poza Sejmem

Tadeusz Cymański to jedno z wielu nazwisk PiS, które muszą szukać sobie nowego zajęcia. Wyniki wyborów 2023 nie były również łaskawe dla Zbigniewa Girzyńskiego. Polityk startował w okręgu toruńskim. Zbigniew Girzyński, który był posłem Sejmu V, VI, VII i IX kadencji zanotował szósty wynik, ale PiS otrzymało jedynie pięć mandatów.

ZOBACZ: Odprawy parlamentarne dla przegranych w wyborach 2023. Gigantyczne pieniądze trafią do kieszeni polityków

Jedną z większych przegranych PiS jest Jadwiga Emilewicz, która pełniła w rządzie Mateusza Morawieckiego funkcję minister rozwoju. Poza Sejmem znaleźli się również Przemysław Czarnecki, Monika Pawłowska, czy Tomasz Rzymkowski. Do Sejmu nie wejdzie również polityczka opozycji, która na dobre wpisała się w krajobraz parlamentarnych korytarzy.

Oto znane nazwiska, których już nie zobaczymy w Sejmie

Nie tylko w PiS znaleźć można wielkich przegranych wyborów. Jedną z osób z list Koalicji Obywatelskiej, które zdziwiły wyniki wyborów 2023 była Iwona Śledzińska-Katarasińska. Fakt, iż nie weszła ona do Sejmu jest sensacją. Iwona Śledzińska-Katarasińska sprawowała mandat poselski nieprzerwanie od 32 lat.

ZOBACZ: Danuta Holecka tuż przed północą usłyszała w studio wyborczym TVP śpiew. Niecodzienne zachowanie

Jakie jeszcze znane nazwiska nie pojawią się w Sejmie nowej kadencji? Wyborcy nie przyznali mandatu: Januszowi Korwinowi-Mikke, Dobromiorowi Sośnierzowi, Arturowi Dziamborowi, Hannie Gill-Piątek, Pola Krutuli, oraz Jerzemu Borowczakowi, który jest nie tylko wieloletnim posłem, ale również jednym z inicjatorów strajku w Stoczni Gdańskiej.

Źródło: wp.pl