Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Do Polaków trafią większe pieniądze. Szykują się podwyżki popularnego świadczenia
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 17.05.2024 10:56

Do Polaków trafią większe pieniądze. Szykują się podwyżki popularnego świadczenia

pieniądze, portfel
Fot. materiały własne

Już niedługo Polacy otrzymają wyższe pieniądze w ramach pomocy społecznej. Zmiany dotyczące wysokości należnych wypłat to niejedyna zmiana. Modyfikacji ulegną również kryteria dochodowe. Wyjaśniamy szczegóły.

Będą podwyżki, niektórzy Polacy dostaną większe pieniądze

Na horyzoncie pojawiła się wiadomość o zmianach w kwestii pomocy społecznej. Mowa o pieniądzach, jakie należą się osobom kwalifikującym do finansowego wsparcia wypłacanego przez państwo.

Rząd przyjął projekt zmian i wszystko wskazuje, że już od 1 stycznia 2025 r. Polacy otrzymają wyższe kwoty przelewów. Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce jednak, aby zmodyfikowane zostały również progi kryteriów dochodowych.

Masz w domu stary dowód osobisty? Możesz dostać większą emeryturę

Pomoc społeczna: nadchodzą nowe progi

O ile wzrosną kwoty wypłacane w ramach pomocy społecznej? Od 1 stycznia 2025 r. pomoc pieniężna należna dla osób chcących się usamodzielnić, wynosić będzie aż 2066 zł. Jest to podwyżka o 229 zł w stosunku do obecnych stawek. 

ZOBACZ: Nagle weszli na stoły. Nagranie z polskiego liceum hitem sieci

Natomiast maksymalny zasiłek stały już po wprowadzeniu zmian wynosić ma 1229 zł. W tym przypadku podwyżka świadczenia pomocy społecznej również wynosi ponad 200 zł. Nie bez znaczenia jest też kwestia kryteriów dochodowych. Nie każdy może liczyć na taką formę wsparcia.

Zmiany wejdą w życie od 1 stycznia 2025 r.

Osoby ubiegające się o pieniądze w ramach pomocy społecznej już niedługo będą musiały spełnić inne kryteria dochodowe. Zgodnie z przyjętym przez rząd projektem od 1 stycznia 2025 r. osoba samotnie gospodarująca nie może zarabiać więcej niż 1010 zł. Jest to wzrost o 30 proc. w stosunku do obecnych progów. Natomiast osoby żyjące w rodzinie nie będą mogły przekroczyć kryterium dochodowego na poziomie 823 zł. W tym przypadku wzrost wynosi aż 37 proc., czyli o 223 zł.

ZOBACZ: Niepozorny przedmiot z PRL wart jest fortunę. Kluczowy jeden szczegół

Zmiany w finansowych aspektach pomocy społecznej nie są przypadkowe. Kryteria te są obowiązkowo weryfikowane co trzy lata. Nowe stawki to nic innego jak sposób dostosowania się do obecnej sytuacji gospodarczej. Propozycja świadczeń wynika z wniosków wyciągniętych z  badań progu interwencji socjalnej autorstwa Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych.

ZOBACZ WIDEO: To MUSI zrobić Polska. "Kompletna destabilizacja" Dr Bartosiak ostro o przyszłości świata ‼️

Źródło: fakt.pl