Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > Płacił składki przez 55 lat. Taką emeryturę wypłaca mu ZUS
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 13.05.2024 22:36

Płacił składki przez 55 lat. Taką emeryturę wypłaca mu ZUS

pieniądze, ZUS
Fot. materiały własne

Emerytura pewnego seniora z Podkarpacia jest dla większości emerytów nieosiągalna. 82-latek oprowadzał składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przez 55 lat. Ciężka praca się opłaciła, gdyż rocznie, na konto mężczyzny wpływa ponad ćwierć miliona złotych. Ile dokładnie emerytury dostaje?

ZUS ujawnił dane o emerytach

Podkarpacki oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych poinformował o 82-letnim rekordziście. Emeryt ze wschodu kraju pobiera horrendalnie wysokie świadczenie emerytalne. To efekt długoletniej pracy.

Wojciech Dyląg, rzecznik prasowy ZUS w woj. podkarpackim, przekazał dane na temat emerytur wypłacanych przez tamtejszy oddział. Różnica między najbogatszym emerytem i najbiedniejszą emerytką jest wręcz kosmiczna.

Marek Czyż czekał do samego końca "19.30". W TVN-ie się wściekną

Emeryt pobiera rekordową emeryturę, ta kwota robi wrażenie

Na Podkarpaciu ZUS wypłaca emeryturę wynoszącą ponad 22 tysiące złotych miesięcznie. Trafia ona do 82-letniego mężczyzny, który przeszedł na emeryturę w wieku 78 lat. Wcześniej pracował przez 55 lat, a więc swoją przygodę z karierą rozpoczął w wieku 23 lat.

ZOBACZ: Masz w domu stary dowód osobisty? Możesz dostać większą emeryturę

Kwota, jaką rocznie otrzymuje mężczyzna, powala. Bez brania pod uwagę waloryzacji oraz możliwych dodatków do emerytury, przez dwanaście miesięcy roku kalendarzowego do kieszeni seniora trafia ponad 264 tysiące złotych. To ponad ćwierć miliona złotych.

Emerytura kobiety wynosi tylko 11 groszy miesięcznie

Nie wszyscy mogą cieszyć się jednak również wysoką emeryturę. Rzecznik prasowy ZUS w woj. podkarpackim poinformował, że najniższe świadczenie emerytalne otrzymuje 64-letnia kobieta, która odprowadziła składki zaledwie za 1 miesiąc pracy. ZUS przelewa jej 11 groszy miesięcznie.

ZOBACZ: Quiz o przedmiotach z PRL. Trudny test, niemal nikt nie zdobywa 7 punktów

Eksperci często podkreślają, że wysokość emerytury zależna jest od kilku kwestii, ale kluczowe jest to, jak wiele pieniądze zostało odłożone w ramach składki na specjalnym koncie w ZUS. Każdy miesiąc pracy po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego pozwala na powiększanie kapitału i ostatecznie na podniesienie należnej emerytury.

Każdy sam podejmuje decyzję o zakończeniu aktywności zawodowej. Osoby, które noszą się z zamiarem przejścia na emeryturę, zachęcam do skorzystania z porad doradców emerytalnych w placówkach ZUS, którzy udzielą szczegółowych informacji oraz wyjaśnią ewentualne wątpliwości - wyjaśnił Wojciech Dyląg, który podkreślił, że przejście na emeryturę nie jest obowiązkowe.

Źródło: PAP