Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Zacznie się już 1 czerwca. Przełomowe zmiany w publicznej ochronie zdrowia
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 14.05.2024 18:45

Zacznie się już 1 czerwca. Przełomowe zmiany w publicznej ochronie zdrowia

przychodnia
fot. TOMASZ MATUSZKIEWICZ/AGENCJA SE/East News

Nadchodzą wielkie zmiany w publicznej ochronie zdrowia. Już od czerwca pacjenci będą mieli możliwość do umawiania wizyt u lekarzy specjalistów przez internet. Jak zaznacza szefowa resortu zdrowia Izabela Leszczyna, w pilotażowej fazie programu będzie można rezerwować wizyty tylko na konkretne badania. Wdrażanie e-rejestracji ma być stopniowe. 

Ważne zmiany w ochronie zdrowia

Przełomowe zmiany w systemie zdrowotnym mają zacząć funkcjonować od 1 czerwca. Resort zapowiada stopniowe wdrażanie zdalnych wizyt, a także systemu e-rejestracji. Zmiany mają znacznie usprawnić system zapisów do lekarzy specjalistów, a powołani koordynatorzy będą pilnować, aby możliwie jak najbardziej wykorzystać wszelkie dostępne terminy. Już niebawem pacjenci będą mogli umawiać się na konsultacje internetowe m.in. z kardiologii, ale także na cytologię czy mammografię.

Nie żyje jedna osoba. Niebywałe, kim była ofiara, całe miasto w żałobie

E-rejestracje mają usprawnić system

Minister zdrowia Izabela Leszczyna przekazała w radiowej Trójce, że system e-rejestracji od czerwca obejmie określone specjalizacje. Inicjatywa ma także usprawnić proces odwoływania wizyt przez pacjentów, co w ostatnich latach jest prawdziwą plagą placówek medycznych.

Resort zdrowia dodatkowo będzie wspierał finansowo placówki, które zdecydują się przystąpić do systemu e-rejestracji. Dofinansowanie w kwocie od 10 tysięcy do 139 tysięcy złotych będzie zależne od aktywności i zaangażowania placówki w fazie pilotażowej.

Przełomowe zmiany już od czerwca

Pełne wsparcie przewidziane jest dla tych podmiotów, które przez okres minimum czterech miesięcy aktywnie będą uczestniczyć w pilotażu. Dołączyć do niego placówki medyczne będą mogły w dowolnym momencie jego trwania, co przewidziane jest do końca marca przyszłego roku.

ZOBACZ: Nowy obowiązek dla właścicieli psów. Zmiany dotkną każdego

Wprowadzone zmiany mają wprowadzić udogodnienia zarówno dla pacjentów jak i lekarzy. E-rejestracja ma wpłynąć na znaczne skrócenie kolejek i terminów wizyt do konkretnych specjalistów, a także poprawić wydajność i efektywność obsługi pacjentów. Pierwsze przełomowe zmiany wejdą w życie już od czerwca.