Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > Ważna zmiana od 1 czerwca dla wszystkich Polaków. Chodzi o numer PESEL
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 20.05.2024 20:43

Ważna zmiana od 1 czerwca dla wszystkich Polaków. Chodzi o numer PESEL

mobywatel
Fot. materiały własne

Od połowy listopada 2023 Polacy mogą zastrzec swój numer PESEL. Jak się okazuje, tylko nieco ponad 2 miliony obywateli skorzystało z tej opcji. Niebawem może się to jednak zmienić. Od 1 czerwca instytucje finansowe będą miały obowiązek sprawdzania bazy zastrzeżonych numerów PESEL. Co to oznacza dla obywateli? Wyjaśniamy.

Ważne zmiany już niebawem wejdą w życie. Chodzi o PESEL

Od kilku miesięcy Polacy mogą m.in. w aplikacji mObywatel czy portalu mobywatel.gov.pl zastrzec swój numer PESEL. Dzięki temu możemy uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji jak np. wyłudzenie kredytu, gdy ktoś wykradnie nasze dane. Warto jednak zaznaczyć, że pomimo zastrzeżenia numeru PESEL, nadal możemy go używać w życiu codziennym np. przy okazji wizyty u lekarza.

Zastrzeżenie PESEL możliwe jest dokładnie od 17 listopada 2023 roku, ale niektóre instytucje finansowe objęte ustawą miały czas na wdrożenie do 1 czerwca 2024 roku.

Samochody pod wodą, zalane budynki. Polskie miasto sparaliżowane

Dobra wiadomość dla tych, którzy zastrzegli swój PESEL. Idą zmiany

Od 1 czerwca w życie wejdą ważne zmiany. Wszelkie instytucje finansowe przed dokonaniem transakcji (np. pożyczki, umowy sprzedaży lub kupna) będą miały obowiązek sprawdzić, czy konkretny numer PESEL, który zamierza dokonać danej czynności, znajduje się w bazie numerów zastrzeżonych.

To oznacza, że jeśli pomimo zastrzeżenia numeru PESEL, ktoś weźmie kredyt na nasze dane, a instytucja nie zweryfikuje tego odpowiednio wcześnie w bazie, spłacanie zadłużenia nie będzie konieczne. Właściciele zastrzeżonych numerów PESEL mogą zatem odetchnąć z ulgą.

Jak zastrzec numer PESEL?

Jeśli ktoś po przeczytaniu tych informacji poważnie zastanawia się nad zastrzeżeniem swojego numeru PESEL, podpowiadamy jak to zrobić.

Możemy tego dokonać na dwa sposoby - elektronicznie w aplikacji mObywatel lub przez stronę internetową mobywatel.gov.pl. Drugi sposób jest już znacznie bardziej tradycyjny i wiąże się z koniecznością wizyty w urzędzie gminy. 

ZOBACZ: Postawisz to przed domem i dostaniesz nawet 6 tys. zł. Zostało mało czasu

Każdy, kto dokonał zastrzeżenia numeru PESEL w aplikacji mObywatel może w dowolnym momencie cofnąć tę decyzję:

  • bezterminowo – co oznacza, że numer PESEL nie będzie już chroniony do czasu ponownej aktywacji,
  • czasowo – tutaj możemy wybrać i ustawić konkretną datę, kiedy nasz numer PESEL ponownie zostanie automatycznie zastrzeżony,