Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Finanse > 14. emerytura z niespodzianką dla seniorów? Chodzi o wysokość wypłat z ZUS
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 17.05.2024 15:00

14. emerytura z niespodzianką dla seniorów? Chodzi o wysokość wypłat z ZUS

ZUS, pieniądze
Fot. materiały własne

Możliwe, że 14. emerytura będzie wyższa, niż pierwotnie zakładano. Pieniądze, jakie już niedługo trafić mają do emerytów w całym kraju w formie dodatkowego świadczenia emerytalnego, budzą wielkie emocje. Projekt dotyczący tzw. czternastki posiada jeden ważny zapis. Związane jest to z obowiązującym progiem wynoszącym 2900 zł brutto.

Szykuje się niespodzianka w ramach 14. emerytury?

Dodatkowe pieniądze dla emerytów w ramach 14. emerytury miały być jednorazowym świadczeniem. Stało się jednak inaczej i ZUS wpisał czternastkę na stałe do kalendarza wypłat. Co roku jednak pojawiają się dwa kluczowe pytania.

Kiedy wypłata 14. emerytury? Ile wyniesie 14. emerytura? Odpowiedź na pierwszy pytanie jest już praktycznie znana. Okazuje się jednak, że wysokość czternastki w 2024 r. może być wyższa niż pierwotnie zakładano.

Pilny komunikat, lek znika z aptek. Sprawa dotyczy 2 milionów pacjentów

Padł prawdopodobny termin wypłaty 14. emerytury

W czwartek (16.05) rząd ujawnił swoje plany dotyczące terminu wypłaty 14. emerytury. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce, aby pieniądze w ramach dodatkowego świadczenia trafiły do emerytów w całej Polsce we wrześniu 2024 r. Oficjalna decyzja ma zapaść w II kwartale roku.

ZOBACZ: Niepozorny przedmiot z PRL wart jest fortunę. Kluczowy jeden szczegół

Niemniej jeden z zapisów projektu dotyczącego 14. emerytury wzbudził zainteresowanie. Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Sebastian Gajewski tworzył projekt. W ustawie znaleźć można zapis, że kwota wypłacana emerytom w ramach 14. emerytury może być wyższa, niż zakłada minimalne zrównanie jej z najniższym świadczeniem emerytalnym wynoszącym 1780,96 zł brutto. O co dokładnie chodzie?

Więcej osób dostanie 14. emeryturę?

Nieoficjalne informacje na temat 14. emerytury wskazują, iż rząd może szykować dla seniorów niespodziankę pod postacią wyższych wypłat. Ostateczną kwotę czternastki poznamy dopiero pod koniec czerwca 2024 r. Należy jednak zwrócić na kryterium progowe. Emeryci otrzymujący świadczenie wyższe niż 2900 zł brutto otrzymują pomniejszoną kwotę. 14. emerytura jest powyżej tej granicy zmniejszana w myśl zasady “złotówka za złotówkę”.

ZOBACZ: Do Polaków trafią większe pieniądze. Szykują się podwyżki popularnego świadczenia

Inflacja wszystko jednak zmienia. W momencie ustanawiania progu przez rząd PiS wynosił on 120 proc. średniej emerytury. Dziś świadczenie to wynosi już około 3900 zł, a więc część emerytów otrzymałaby 14. emeryturę mniejszą o 1000 zł. Nieoficjalne wiadomości mówiące o planach podwyższenia kwoty czternastki zwiększyłoby wypłaty dostarczane seniorom. Co więcej, taki ruch doprowadziłby także do ogólnego zwiększenia grona osób, którym należy się 14. emerytura.

ZOBACZ WIDEO: To MUSI zrobić Polska. "Kompletna destabilizacja" Dr Bartosiak ostro o przyszłości świata ‼️

Źródło: radiozet.pl