Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Społeczeństwo > "Czternastka" już we wrześniu. Niemal 1,5 miliona emerytów jej nie dostanie
Bartłomiej  Binaś
Bartłomiej Binaś 18.05.2024 14:10

"Czternastka" już we wrześniu. Niemal 1,5 miliona emerytów jej nie dostanie

emerytka
fot. Goniec

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oficjalnie zapowiedziało, że drugie dodatkowe świadczenie dla emerytów tzw. czternastka, zostanie wypłacona we wrześniu. Nie wszyscy seniorzy otrzymają jednak ten dodatek. W porównaniu do trzynastej emerytury nie dostanie go ok. 1,5 miliona emerytów. 

14. emerytura zostanie wypłacona we wrześniu, wciąż nie znamy kwoty

Rząd zapowiedział, że czternasta emerytura w tym roku trafi na konta uprawnionych zaraz po wakacjach, we wrześniu 2024 r. Wciąż nie znamy jednak konkretnej kwoty. Szczegółowe informacje pojawią się w rozporządzeniu, które już niebawem ma być opublikowane w Dzienniku Ustaw. Pewne jest, że "czternastka" nie może być niższa niż 1 780,96 zł.

Mimo iż wielu seniorów już teraz odlicza do września i wyczekuje wypłaty 14. emerytury, to warto zaznaczyć, że w przeciwieństwie do "trzynastki", wrześniowego świadczenia nie dostanie niemal 1,5 mln emerytów.

Ceny paliw zaskoczą kierowców. Każdy odczuje tę zmianę w portfelu

Niemal 1,5 mln emerytów nie dostanie "czternastki"

Na 14. emeryturę nie mają co liczyć seniorzy, których podstawowe świadczenie jest wyższe niż 5,5 tys. zł. Według danych ZUS jeszcze rok temu liczba takich osób wynosiła ok. 1,3 mln, jednak w związku z marcową waloryzacją znacznie wzrosła.

ZOBACZ: Do Polaków trafią większe pieniądze. Szykują się podwyżki popularnego świadczenia

W roku ubiegłym rząd podwyższył kwotę "czternastki", co wielu jednoznacznie łączyło z trwającą kampanią wyborczą przed wyborami parlamentarnymi. Nie wiadomo, czy w tym roku koalicja rządząca powtórzy ten zabieg. Pojawiają się głosy, że wyższa czternastka mogłaby być formą rekompensaty za brak obiecanej drugiej waloryzacji emerytur.

Kto może liczyć na 14. emeryturę?

Zgodnie z zasadami, 14. emeryturę w pełnej kwocie otrzymają seniorzy, których podstawowe świadczenie brutto wynosi 2900 zł. Ci, których emerytura waha się od 2900 zł do 4 630,96 zł, otrzymają czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą złotówka za złotówkę, jednak nie mniej niż 50 zł. 

14. emerytura w początkowej fazie w roku 2021 miała być świadczeniem jednorazowym. Ostatecznie seniorzy dodatek otrzymali również w latach 2022 i 2023. W roku ubiegłym rząd uchwalił ustawę, która ustanowiła czternastkę świadczeniem stałym. Warto podkreślić, że 14. emerytura objęta jest zaliczką na podatek dochodowy i składkę zdrowotną.