Goniec.pl
Żenująca wpadka w programie TVP Info. Szkolny błąd nie umknął internautom

Facebook/tvp.info

Żenująca wpadka w programie TVP Info. Szkolny błąd nie umknął internautom

7 Lipca 2022

Autor tekstu:

Ada Rymaszewska

Udostępnij:

Zła passa Telewizji Publicznej trwa. Chluba Jacka Kurskiego zalicza ostatnio, niczym Jarosław Kaczyński, wpadkę za wpadką. Tym razem jednak gafa, jaką popełniono w programie Michała Rachonia "#Jedziemy", aż kłuje w oczy. Mocno zawstydzający autorów formatu szkolny błąd grafika wydaje się być wyjątkowo wstydliwy, ale jednocześnie sprawił, że internauci znów zyskali nie lada okazję do wyśmiania TVP i jej autorytetów.

Emitowany od 2019 roku w TVP Info program "#Jedziemy" od początku wzbudzał wśród widzów mieszane uczucia. Nie dość, że wątpliwości poddawano profesjonalizm zapraszanych "ekspertów", to jeszcze podczas audycji zdarzało się, że padały skandaliczne słowa, jak te o otwarciu ognia do uchodźców na polsko-białoruskiej granicy.

Kopia Kopia Kopia Kopia Kopia Sklejka okrągła 1 (9)

Synoptycy przewidują mocne ochłodzenie. W niektórych częściach kraju może spaść śnieg

CZYTAJ DALEJ

Równie skrajne emocje, co treść poruszanych tematów i poziom debaty, budzi również sam prowadzący poranne show, Michał Rachoń. Choć ten kreuje się na prawdziwego buldożera, który z chęcią bije w opozycję, sam ma na koncie kilka poważnych wpadek.

TVP obniża standardy

Rachoń, bardziej niż z profesjonalizmu i obiektywizmu, znany jest ze swojego kpiarskiego tonu i antypatii, którą okazuje chętnie wobec ugrupowań stojących w kontrze do Zjednoczonej Prawicy. Jakiś czas temu tak bardzo chciał uderzyć w ulubieńca TVP, Donalda Tuska, że sam pogubił się w swoich rozmyślaniach i nie był w stanie powiedzieć, jaką funkcję w Unii Europejskiej pełnił były premier. Na dodatek, pomylił instytucje unijne, zapisując do nich Radę Europy.

Mimo tego gwiazdor TVP Info wciąż jest w łaskach kierownictwa stacji, które stawia raczej nie na jakość, ale ilość oszczerstw rzucanych w opozycję. To zresztą stały trend, od kiedy władzę w TVP przejął Jacek Kurski, kładący nacisk na mamienie widzów, a nie ich rzetelne informowanie.

Wpadka goni wpadkę

Wpadki zdarzają się w każdej telewizji. Gafę zaliczały już "Wydarzenia" Polsatu oraz "Fakty" TVN, jednak TVP w ostatnim czasie znacznie wyprzedza w tej kwestii konkurencję.

O to, żeby o telewizji Kurskiego było głośno, zadbała niedawno m.in. naczelna twarz mediów publicznych Danuta Holecka, łamiąca sobie język na wizji podczas odczytywania nazwiska zagranicznego sportowca.

Zdarzyło się także, że w wieczornych "Wiadomościach" pokazano materiał z wrażliwymi danymi pracowników, a także, że "dziennikarka" TVP podjęła niełatwą próbę stworzenia sensacyjnego materiału o chlebie za 30 złotych, zapominając, że zarzut ten wysunął Donald Tusk pod adresem partii rządzącej.

"Sukcesów" swoim kolegom po fachu najwyraźniej pozazdrościł Michał Rachoń, o którym ostatnio było już znacznie ciszej. Chcąc "zabłysnąć" przed widzami kolejnym kontrowersyjnym tematem, redaktor pokazał grafikę z rażącym błędem ortograficznym.

Jason Derulo

Jason Derulo oskarżony o zdrady i poniżanie matki swojego dziecka. Jacek Kurski nie będzie zadowolony

CZYTAJ DALEJ

Mało patriotyczna gafa w TVP

Tematem jednego z najnowszych wydań "#Jedziemy" był sondaż Instytutu Pollster dla "Super Expressu" dotyczący słuszności wprowadzenia w Polsce waluty euro.

- Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę widać słabość polskiej waluty wobec dolara i euro - złotówka straciła na wartości i szybko się to nie zmieni. Zwolennicy wejścia Polski do strefy euro mają więc kolejny argument. Okazuje się jednak, że wciąż jest więcej euro-sceptyków. Przeciwko przyjęciu europejskiej waluty opowiada się aż 65 proc. ankietowanych -  pisał "Super Express".

Wyniki sondażu, które okazały się być po myśli prorządowej stacji telewizyjnej, która od lat straszy wprowadzeniem w Polsce euro, gdy tylko opozycja dojdzie do władzy, pokazano na pieczołowicie przygotowanej przez grafika kolorowej planszy. Autor wizualizacji bardzo skupił się na atrakcyjności swojego dzieła, jednakże zupełnie zapomniał przy tym o poprawności językowej.

Niestety, w prezentowanym pytaniu nazwę naszego kraju napisano małą literą. Trzeba przyznać, że to dość kompromitujący błąd, jak na standardy państwowej telewizji, chętnie odwołującej się do miłości do ojczyzny i patriotyzmu.

Internauci nie pozostali obojętni

Godna pożałowania gafa z pewnością stała się powodem do wstydu, a być może także i jakiejś surowej nagany w szeregach TVP Info. To, co skompromitowało jednych, z radością przyjęli za to drudzy, czyli nieocenieni internauci.

Dobrym humorem, spowodowanym porażką telewizji Kurskiego, popisali się m.in. autorzy profilu "Oglądam "Wiadomości", bo nie stać mnie na dopalacze". Liczne komentarze zamieścili także zaglądający na stronę obserwatorzy.

- Sami eksperci od gospodarki i finansów międzynarodowych - skomentował jeden z nich, mając zapewne na myśli Sławomira Świerzyńskiego z zespołu Bayer Full, który w programie "#Jedziemy" tym razem przybrał maskę wybitnego eksperta od neutralności klimatycznej.

Mateusz Morawiecki Podcast: co premier chce przekazać Polakom?

Posłuchaliśmy podcastu Morawieckiego, żebyście wy nie musieli. Trudno uwierzyć, co wygaduje premier

Mateusz Morawiecki ma podcast i posłuchaliśmy go, żebyście wy nie musieli. - Polska królestwem bezrobocia i umów śmieciowych - powiedział szef polskiego rządu w jednym z pierwszych odcinków w 2022 r. Słuchając kolejnych zdań padających z ust premiera Morawieckiego trudno oprzeć się wrażeniu, że osoba odpowiedzialna za narrację w stosunku do rządu i PiS w "Wiadomościach" TVP otrzymała zlecenie również na tę produkcję. Oto kilka słów Mateusza Morawieckiego z podcastu, z którymi warto się zapoznać. Niektóre cytaty niezwykle źle się zestarzały.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl, TVP Info

Ada RymaszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Wcześniej pracowałam w redakcjach TVN24, Kontakt24 oraz b2-biznes.pl. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim, a obecnie studiuję politologię. Interesuję się polityką, lubię być na bieżąco z wydarzeniami z kraju i ze świata.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: adrianna.rymaszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

SERGEI BOBYLYOV/AFP/East News

Wiadomości

Władimir Putin zlecił przejęcie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Dekret został podpisany

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Wiadomości

Ministerstwo Obrony Narodowej wydało komunikat ws. pogrzebu Jerzego Urbana

Czytaj więcej >
Flickr/Edward Makowski/zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Dolnośląskie: Tragiczna śmierć w kamieniołomach. Mężczyznę zmiażdżył blok granitu

Czytaj więcej >
Freepik/ senivpetro

Wiadomości

Nowy obowiązek dla właścicieli domów już za pasem. Polacy zapłacą nawet tysiąc złotych

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News

Wiadomości

Syn byłego ministra zdrowia został wyrzucony ze spotkania z Kaczyńskim. Ojciec musi się tłumaczyć

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Wiadomości

Ołena Zełenska potrzebuje pomocy. "Jeżeli otrzymamy takie wsparcie od Polski, będziemy szczęśliwi"

Czytaj więcej >