Goniec.pl

Piotr Molecki/East News

Koronawirus znów w natarciu, wzrasta liczba zakażeń. Adam Niedzielski alarmuje i mówi o krytycznym progu

7 Lipca 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Ilość zakażeń koronawirusem w ostatnim czasie mocno wzrosła. Adam Niedzielski odniósł się do ewentualnego powrotu obostrzeń. Minister zdrowia stwierdził, że "plany są gotowe, czekają na decyzję i ewentualne uruchomienie". Polacy planujący beztroskie wakacje z zaledwie wspomnieniem pandemii przeżyją niemiłe zaskoczenie?

Koronawirus nie wyjechał na wakacje, ale wykorzystuje swoją szansę na powrót na pierwszy plan zainteresowania. W ostatnich dniach liczba osób otrzymujących pozytywny test na obecność wirusa SARS-CoV-2 w organizmie wzrasta.

Adam Niedzielski podczas wizyty w Polsat News odniósł się do wizji powrotu maseczek i powszechnego testowania. Kluczowy jest jeden z parametrów monitorowanych przez resort zdrowia i nie są to legendarne już kolejki do lekarzy na NFZ.

Koronawirus w Polsce: rośnie liczba przypadków

Koronawirus przez chwilę postanowił zastosować się do rady Mateusza Morawieckiego i zdecydował się na odwrót. Niestety podobnie, jak przed wyborami na prezydenta epidemia nie jest w odwrocie wbrew temu, co zadeklarował polski rząd.

Świat nadal walczy z pandemią koronawirusa , a nad Wisłą w ostatnich dniach widocznie wzrosła liczba wykrywanych przypadków zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Ministerstwo Zdrowia nadal raportuje dane dotyczące pacjentów z pozytywnym testem, jednak zmieniona została forma i ich częstotliwość.

- W czwartek odnotowano w Polsce 1068 nowych zakażeń koronawirusem - przekazał na antenie Polsat News szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

Również w długofalowej perspektywie, sytuacja nie jest zbyt pozytywna. Obserwujemy masowy wzrost zakażeń SARS-CoV-2.

- Za okres od 𝟯𝟬.𝟬𝟲.𝟮𝟬𝟮𝟮-𝟬𝟲.𝟬𝟳.𝟮𝟬𝟮𝟮 𝗿. mamy 4 163 (w tym 556 ponownych zakażeń) potwierdzone przypadki zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (931), śląskiego (541), małopolskiego (384), dolnośląskiego (360), pomorskiego (292), wielkopolskiego (251), łódzkiego (229), lubelskiego (172), kujawsko-pomorskiego (152), opolskiego (131), podkarpackiego (130), , podlaskiego (118), świętokrzyskiego (111), zachodniopomorskiego (111), warmińsko-mazurskiego (96), lubuskiego (76). 78 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną. Z powodu #COVID19 zmarło 5 osób, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 11 osób - czytamy w środowym raporcie resortu zdrowia.

Od początku pandemii koronawirusa w Polsce zmarło 116 440 osób. Adam Niedzielski był gościem studia Polsat News i odniósł się do doniesień o powracającym z wakacji koronawirusie. Skomentował również ryzyko powrotu obostrzeń.

Koronawirus w Polsce: MZ monitoruje sytuację 

Osoby liczące, że dwa lata pandemii pozostanie już jedynie przykrym wspomnieniem, z niepokojem patrzą na fakt, iż minister zdrowia zdecydował się na zabranie głosu w sprawie wzrostu liczby zakażeń.

Adam Niedzielski postanowił jednak uspokoić nastroje. - Przede wszystkim musimy sobie przeorientować sposób monitorowania epidemii w sytuacji, kiedy część społeczeństwa jest już zaszczepiona, a część społeczeństwa przechorowała - powiedział w Polsat News minister.

Szef Ministerstwa Zdrowia wskazuje, że to nie liczba zakażeń a liczba osób hospitalizowanych z powodu koronawirusa będzie kluczowa do podejmowania decyzji o ewentualnym powrocie obostrzeń. - To jest w tej chwili parametr, który będzie służył podejmowaniu decyzji i to od niego będzie zależało, jakiego typu środki będziemy uruchamiali - dodał Adam Niedzielski.

Korowawirus w Polsce: obostrzenia powrócą? Adam Niedzielski zabrał głos

Obostrzenia nie zniknęły na dobre i nie należy pozbywać się jeszcze zapasu maseczek jednorazowych? Adam Niedzielski postawił sprawę jasno. - Jeżeli np. pada pytanie, czy wracamy do masowego testowania, to dopóki nie będziemy mieli pewnego progu obłożenia w szpitalach, związanego z covidem, to nie będziemy do tego wracali. Na razie roboczo myślimy mniej więcej o ok. 5 tys. hospitalizacji - powiedział minister zdrowia na antenie Polsat News.

Minister zdrowia podkreślił, że obecnie Polska jest wyjątkowo daleko od progu, który przyniósłby ze sobą ponowne wdrożenie szeregu obostrzeń. - Nasz system opieki zdrowotnej ma przetrenowane procedury - dodał Adam Niedzielski. Minister zdrowia zadowolony jest ze standardu opieki w czasie pandemii i to nie pierwszy raz, gdy spojrzenie władzy rozjeżdża się z realnymi przeżyciami Polek i Polaków.

Plany ponownego uruchomienia obostrzeń, by ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa "są gotowe". - Czekają na decyzję i ewentualne uruchomienie. Ale chcę też wszystkich uspokoić, że mimo wzrostów, które obserwujemy w ostatnich dniach, bo dziś również mamy przekroczoną granicę tysiąca nowych przypadków, ta liczba wynosi dokładnie 1068, to na razie nie są to w ogóle przedziały, które powodują uruchamianie procedur zarządzania kryzysowego - powiedział pewnie szef Ministerstwa Zdrowia.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: polsatnews.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Polityka

Zabójca Pawła Adamowicza skazany na dożywocie. Wstrząsająca reakcja na wyrok
Czytaj więcej >

Polityka

Szef MON pilnie zaapelował do wszystkich Polaków. Chodzi o "siatkę szpiegowską"
Czytaj więcej >

Polityka

Pieniądze z 500 plus będą wyższe? Możliwe, ale nie jest wykluczony również próg dochodowy
Czytaj więcej >

Polityka

Andrzej Duda podpisał nowelizacje ustaw. Zmiany w Kodeksie wyborczym stały się faktem
Czytaj więcej >

Polityka

Rozpaczliwe wyznanie syna Lecha Wałęsy. Potrzebuje pieniędzy na walkę z chorobą
Czytaj więcej >

Polityka

Wielka afera w siedzibie PiS. Interweniowała policja
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]