Goniec.pl
Zełenski zapowiedział, że teraz spotka się tylko z Putinem i to pod jednym warunkiem

TIZIANA FABI/AFP/East News

Zełenski w Davos: chcę spotkać się z Putinem. Prezydent Ukrainy postawił warunek

24 Maja 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

- Nie chcę się spotykać z pośrednikami - powiedział w poniedziałek Wołodymyr Zełenski. Prezydent Ukrainy podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos zapewnił, że jest gotowy na rozmowy z Władimirem Putinem. Co więcej, chce rozmawiać tylko z nim i pod warunkiem, że tematem dyskusji będzie zakończenie wojny.

Wyjątkowo znaczące słowa Wołodomyra Zełenskiego w czasie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Prezydent Ukrainy stwierdził, że tylko czeka na to, aż Władimir Putin zdecyduje się na to, by zasiąść z nim do stołu negocjacyjnego.

paralotnia

Śląskie. Paralotniarz spadł z dużej wysokości, zginął na miejscu

CZYTAJ DALEJ

Wcześniej Ukraina zerwana negocjacje ze stroną rosyjską. Powodem było znalezienie się w martwym punkcie, po oskarżeniu Rosjan o zbrodnie wojenne w Buczy przez prezydenta Zełenskiego.

Wołodymyr Zełenski: będę rozmawiać tylko z Władimirem Putinem

O chęci rozmowy przeprowadzenia rozmów między prezydentami Rosji i Ukrainy mówi się niemal od początku wojny. Co ważne, Kreml już wcześniej deklarował, że Putin jako "zwolennik dyplomacji" jest gotowy na spotkanie z Wołodomyrem Zełenskim.

Po szumnych deklaracjach nie zostały podjęte jednak żadne decyzje, mimo iż Wołodymyr Zełenski od razu wyraził chęć spotkania. Swoje stanowisko powtórzy raz jeszcze podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

- Po tym, co oni narobili, [...] nie chcę się spotykać z pośrednikami. Dlatego też nie będę się spotykać z nikim innym niż z prezydentem Federacji Rosyjskiej - powiedział Wołodoymyr Zełenski.

Wyjaśnił, że nie jest to przypadkowe. Prezydent Ukrainy nie wierzy, że rosyjska delegacja jest w stanie samodzielnie decydować. - Oni mają taką strukturę, że bez Putina żadne decyzje nie są podejmowane. Wszystkie instytucje podlegają tam decyzji jednej osoby – prezydenta - dodał w czasie swojego przemówienia.

Od razu zastrzegł jednak, że jego spotkanie z Władimirem Putinem ma szansę się odbyć tylko pod jednym warunkiem. Nie ma mowy o towarzyskim spotkaniu obu głów państw.

Szef ukraińskiego wywiadu obrony skomentował stan zdrowia Putina

Pucz "już się zaczął", zdrowie Putina nie pozwoli na jego odparcie. Szef wywiadu ujawnił

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie z Putinem, a na stole tylko jeden temat

Obecni w Davos poznali stanowisko Wołodomyra Zełenskiego, który dąży do tego, by jak najszybciej wyzwolić swój kraj od rosyjskiego okupanta. Deklaracja gotowości spotkania z Władimirem Putinem zawiera jednak konkretny warunek.

- Na stole będzie leżeć jedno zagadnienie: zakończenie wojny. O niczym innym rozmów nie będzie - oświadczył stanowczo prezydent Ukrainy.

Podjęcie ostatecznej decyzji ze strony Rosji w opinii Wołodomyra Zełenskiego i tak wiąże się z bezpośrednim zaangażowaniem w sprawę Władimira Putina, który w ostatnim czasie ma mieć problemy ze skupieniem się na pracy z racji problemów zdrowotnych. - Jeżeli mówimy o konkretnych decyzjach o zakończeniu wojny, to bez niego (prezydenta Rosji - przyp. red.) taka decyzja nie zapadnie, nie obejdzie się więc bez spotkania z prezydentem Putinem - dodał Zełenski podczas Forum Ekonomicznego w Davos.

Tak wyglądało ukraińskie "studio" skąd Timur Mirosznyczenko relacjonował Eurowizję 2022

Niewiarygodne, gdzie Ukraińcy urządzili studio Eurowizji. Lokalizacja musiała zostać w pełni tajna

Niewiarygodne, jak wyglądało "studio" ukraińskiego dziennikarza Timura Mirosznyczenki, który relacjonował konkurs Eurowizji 2022. Komentator nadawał wprost ze schronu, a informacje o jego lokalizacji były pilnie strzeżone. Zdjęcia mówią same za siebie.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: pap

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Brazylia: Skarpa osunęła się na drogę. Nie żyją co najmniej dwie osoby, około 30 jest zaginionych

Wiadomości

Brazylia: Skarpa osunęła się na drogę. Nie żyją co najmniej dwie osoby, około 30 jest zaginionych

Czytaj więcej >

Wiadomości

Karczemna awantura w Sejmie. Błaszczak uciszył marszałek i uderzył w opozycję

Czytaj więcej >

Wiadomości

Dolnośląskie: Pociąg uderzył w autobus. Jedna osoba nie żyje

Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje Jiang Zemin. Były prezydent Chin odszedł w wieku 96 lat

Czytaj więcej >
"Polskie bezpieczeństwo jest zagrożone"

Wiadomości

"Polskie bezpieczeństwo jest zagrożone". Generał ocenił propozycję polskiego MON

Czytaj więcej >

Wiadomości

Strzały na ulicach Wałbrzycha. Agresorzy biegali w centrum z tasakiem i atrapą broni

Czytaj więcej >