Sensacyjne doniesienia zagranicznych mediów: Wołodymyr Zełenski najpierw zatwierdził zamach na gazociąg Nord Stream, a później podejmował działania, by jednak się z niego wycofać. Ale to nie wszystko, bo w tle tej sprawy jest także polski wątek, związany z prezydentem Andrzejem Dudą.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w sobotę 23 września, że w swojej drodze powrotnej z USA i Kanady do kraju odwiedził dość nieoczekiwanie Lublin. Niespodziewana wizyta prezydenta niosła za sobą jednak pewien powód.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował dziś (3.09), że ze stanowiska został odwołany minister obrony Ołeksij Reznikow. Na jego miejsce zaproponował Rustema Umerowa, który obecnie jest szefem Funduszu Mienia Państwowego Ukrainy.
W Wilnie trwa przełomowy szczyt NATO skupiony wokół pomocy zaatakowanej przez Rosję Ukrainie oraz drodze do członkostwa Szwecji w sojuszu. Wołodymyr Zełenski opublikował w mediach społecznościowych wpis, w których skrytykował członków Paktu. Mówił, że sojusznicy nie spełnili swoich obietnic w kilku kwestiach.
W niedzielę wczesnym rankiem rozpoczęła się wizyta prezydenta RP w Ukrainie. Andrzej Duda spotkał się w Łucku ze swoim ukraińskim odpowiednikiem, Wołodymyrem Zełenskim, aby wspólnie złożyć hołd ofiarom Wołynia. Gdy przywódcy wspólnie opuszczali Katedrę Świętych Apostołów Piotra i Pawła, doszło do niespodziewanych scen. Tłum głośno skandował tylko jedno, wiele znaczące słowo.
Wołodymyr Zełenski podczas wystąpienia na sesji roboczej szczytu G7 w Hiroszimie zaproponował zorganizowanie szczytu formuły pokojowej proponowanej przez Ukrainę. Polityk chciałby, aby takie spotkanie odbyło się jeszcze w lipcu tego roku, 500 dni po rosyjskim ataku na jego kraj.
Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina stwierdził, że Wołodymyr Zełenski powinien przeprosić Polaków za rzeź wołyńską. Jego wypowiedź nie spodobała się ukraińskiemu ambasadorowi Wasylowi Zwaryczowi, który nazwał apel “godnym ubolewania". Teraz jednak usunął swój wpis i zamieścił nowy.
W niedzielę (21.05) rzecznik ukraińskiego przywódcy, Serhij Nykyforow, oświadczył, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nie potwierdził zajęcia Bachmutu przez rosyjskie siły. Te informacje zostały podane wcześniej przez agencje AP i Reutera.
Wołodymyr Zełenski w sobotę 20 maja dotarł do Hiroszimy, gdzie odbywa się szczyt G7. Prezydent Ukrainy ma spotkać się z przywódcami najpotężniejszych demokracji świata, w tym z premierem Indii Narendrą Modim. Zdaniem Sławomira Dębskiego, dyrektora Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, ukraiński polityk może chcieć przeciągnąć na swoją stronę Delhi, które do tej pory zajmuje niejednoznaczną postawę wobec wojny i utrzymuje przyjazne relacje z Moskwą.
Rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina stwierdził, że Wołodymyr Zełenski powinien przeprosić Polaków za Wołyń. Jego wypowiedź nie spodobała się ukraińskiemu ambasadorowi Wasylowi Zwaryczowi, który stwierdził, że „jakiekolwiek próby narzucenia prezydentowi Ukrainy czy Ukrainie, co musimy w sprawie wspólnej przeszłości, są nieakceptowalne i niefortunne”.
Prezydent Joe Biden poinformował w piątek przywódców państw wchodzących w skład grupy G7, że Stany Zjednoczone wesprą wspólne wysiłki sojusznicze w celu szkolenia ukraińskich pilotów na samolotach F-16. Na wieści te zareagował sam prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, który wspomniał o "historycznej decyzji".
Ihor Żowkwa, wiceszef administracji prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, podkreślił, że na ten moment nie można mówić o poważnym związanym z napływem do Polski ukraińskich produktów rolnych. Polityk przekonywał, że decyzje polskiego rządu wpłyną negatywnie zarówno na stosunki naszego kraju z Ukrainą, jak i z Brukselą.
Dziś (26.04) mija 37 lat od katastrofy w elektrowni jądrowej w Czarnobylu. W związku z tym głos zabrał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który stwierdził, że tylko przywrócenie jego państwu pełnej kontroli nad Zaporoską Elektrownią Jądrową zapewni bezpieczeństwo świata przed kolejną katastrofą.
Lech Wałęsa, podczas swojej krótkiej wizyty w Warszawie, znalazł czas dla Gońca i udzielił obszernego wywiadu naszej redakcji. Legendarny polityk trzeźwo oceniał aktualną sytuację geopolityczną. Padło kilka słów na temat prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego, który niedawno odwiedził nasz kraj.
Wołodymyr Zełenski opublikował na Telegramie wpis, w którym wypowiedział się na temat środowych odwiedzin w Polsce. - Moja wizyta i negocjacje w Warszawie stały się jeszcze jednym krokiem ku zwycięstwu — czytamy. Prezydent Ukrainy podziękował także zarówno prezydentowi i premierowi, jak i obywatelom naszego kraju.
- Nie ma już takiej siły, która przeważyłaby nad braterstwem ukraińskim i polskim - powiedział na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie Wołodymyr Zełenski. Prezydent Ukrainy wraz z małżonką złożyli w Polsce wizytę w środę, 5 kwietnia. Wizyta ukraińskiej pary prezydenckiej w naszym kraju trwała zaledwie jeden dzień, jednak w jej trakcie poczyniono wiele kluczowych ustaleń, a także podpisano ważne umowy międzynarodowe.
Trwa historyczna wizyta Wołodymyra Zełenskiego w Polsce. Prezydent Ukrainy przyjechał podziękować Polakom za pomoc w minionych miesiącach dla swoich rodaków, oraz odbyć szereg rozmów z najważniejszymi politykami w naszym kraju. Nie trzeba było długo czekać na reakcję ze strony Rosji. Krytyczną opinię na temat wizyty ukraińskiego przywódcy w Warszawie wyraził m.in. rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow.
Wołodymyr Zełenski w środę 5 kwietnia gości w Warszawie. Prezydent Ukrainy, który przyjechał do Polski na zaproszenie Andrzeja Dudy, wieczorem pojawił się na dziedzińcu Zamku Królewskiego, gdzie przemawiał do Polaków i Ukraińćów.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przebywa z oficjalną wizytą w Polsce. Przywódca został przywitany z pełnymi honorami przez najwyższe władze w Polsce i otrzymał najważniejsze odznaczenie w naszym kraju, czyli Order Orła Białego. Sam Zełenski, pomimo ściśle określonego planu dnia, zdecydował się na ważny gest. Zostanie on bez wątpienia zapamiętany przez wielu Polaków.
Wołodymyr Zełenski w środę 5 kwietnia odwiedzi Polskę. W związku z wizytą prezydenta Ukrainy w Warszawie będzie tego dnia obowiązywał zakaz noszenia broni. Projekt rozporządzenia czeka obecnie na podpis szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Kamińskiego.
Wołodymyr Zełenski w środę 5 kwietnia odwiedzi Polskę. Prezydentowi Ukrainy ma towarzyszyć żona Ołena Zełenska. Z informacji przekazanych przez Interię wynika, że polityk chce spotkać się nie tylko z Andrzejem Dudą i Mateuszem Morawieckim, ale także z przedstawicielami polskich organizacji pomocowych oraz przedsiębiorcami. Wizyta będzie więc krótka, ale bardzo intensywna.
Wołodymyr Zełenski w środę 5 kwietnia odwiedzi Polskę. Warszawski ratusz zapowiedział, że w związku z wizytą prezydenta Ukrainy spodziewane są zmiany tras autobusów i tramwajów, a także utrudnienia w ruchu. Niektóre ulice stolicy mogą zostać zamknięte. Policja wyznaczy objazdy.
W środę (5.04) do Warszawy przybędzie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Polityk spotka się m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą oraz na Zamku Królewskim z Polakami i Ukraińcami mieszkającymi w naszym kraju.
Rosyjska propaganda po raz pierwszy od dłuższego czasu ma powody do świętowania. W czwartek organizatorzy zbliżającej się wielkimi krokami gali wręczenia Oscarów ponownie odmówili prezydentowi Ukrainy możliwości wygłoszenia podczas ceremonii przemówienia. To spotkało się z wielkim entuzjazmem kremlowskich mediów, które ogłosiły, że Zełeński został “ośmieszony” przez coraz mniej chętnych do wspierania Kijowa Amerykanów. Tymczasem Joe Biden przedstawił projekt budżetu na 2024 rok, z którego 6 mld dolarów miałoby zostać przeznaczone na rzecz wsparcia dla zaatakowanego kraju.
Już wkrótce wyemitowany zostanie pierwszy odcinek polskiej wersji "Sługi Narodu", serialu, który zapewnił Wołodymyrowi Zełenskiemu popularność i prezydenturę. To właśnie w tej produkcji aktor wcielił się w rolę nauczyciela, który nagle zostaje głową państwa... a potem został głową państwa. Gwiazda oryginalnego serialu widziała już naszą interpretację.
W pierwszą rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę prezydenci Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski udzielili wspólnego wywiadu stacji “Polsat News”. Obaj przywódcy z pełną powagą mówili o tym, co należy uczynić, by zwyciężyć Władimira Putina i odbudować zaatakowany przez niego kraj. Patetyczny nastrój zakłóciła jednak swobodna wymiana zdań między politykami, którzy nie kryli, iż są bliskimi przyjaciółmi. Gdy Andrzej Duda zasugerował, że w ciągu ostatniego roku schudł od nadmiaru zmartwień, z ust Zełenskiego padła bezbłędna riposta.
Ołena Zełeńska w poruszającym wpisie w mediach społecznościowych odniosła się do swojego męża. Pierwsza Dama Ukrainy komentując czule wspólne zdjęcie mówiła o tym samym, lecz jakże innym uśmiechu, który gości na twarzy jej męża i naznaczony jest prowadzoną wojną.
Dziś (21.01) odbyła ceremonia pogrzebowa ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Denysa Monastyrskiego i innych pracowników MSW, którzy zginęli w katastrofie helikoptera 18 stycznia pod Kijowem. W uroczystości wziął udział m.in. prezydent Wołodymyr Zełenski, który nie mógł powstrzymać łez.