NASI DZIENNIKARZE
Janusz Schwertner
Mateusz Baczyński
Jakub Wątor
Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Pierwsze publiczne wyjście ukraińskiej pary prezydenckiej. Ołena i Wołodymyr spotkali się na pogrzebie
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 17.05.2022 22:04

Pierwsze publiczne wyjście ukraińskiej pary prezydenckiej. Ołena i Wołodymyr spotkali się na pogrzebie

Ołena i Wołodymyr Zełenski wyszli publicznie, pierwszy raz od początku wojny
SERGEI SUPINSKY/AFP/East News

Po blisko 3 miesiącach wojny w Ukrainie Wołodymyr Zełenski pokazał się publicznie ze swoją żoną Oleną. Małżeństwo od 24 lutego mieszka różnych miejscach ze względów bezpieczeństwa. - Widuję mojego męża tak samo jak państwo - w telewizji oraz na nagraniach wideo jego przemówień - powiedziała pierwsza dama Ukrainy. Parę prezydencką połączyła po tygodniach rozłąki smutna okoliczność, pogrzeb Łeonida Krawczuka.

Ołena Zełenska mogła po raz pierwszy od 82 dni stanąć obok swojego męża. Wołodymyr Zełenski i pierwsza dama wzięli udział we wtorkowym pogrzebie pierwszego przywódcy Ukrainy Łeonida Krawczuka.

Przejmujące zdjęcia z ceremonii żałobnej w Kijowie obiegły cały świat. Wołodymyr i Ołena Zełeńscy nie mieli czasu na cieszenie się swoją obecnością. Okoliczności na to nie pozwoliły. Na sytuację małżeństwa światło rzucają kwietniowe słowa pierwszej damy Ukrainy.

Wołodymyr Zełenski i jego żona Ołena spotkali się na pogrzebie

2 miesiące i 21 dni, tyle czasu minęło od 24 lutego, czyli od dnia, gdy w Ukrainie wybuchła wojna. Rosyjskie wojska rozdzieliły wiele rodzin, a wśród nich znalazła się rodzina Zełenskich.

Dopiero we wtorek 17 maja Wołodymyr Zełenski i jego żona Ołena Zełenska odbyli pierwsze wspólne publiczne wyjście. Takie zdarzenie nie miało miejsca od początku wojny.

W czasie ceremonii pogrzebowej pierwszego przywódcy Ukrainy Łeonida Krawczuka Wołodymyr Zełenski nie przemówił. - Krawczuk był nie tylko politykiem, był człowiekiem, który wiedział, jak znaleźć mądre słowa i używać ich tak, by słuchali go wszyscy Ukraińcy. To szczególnie ważne w trudnych czasach kryzysu, gdy przyszłość całego kraju może zależeć od mądrości jednego człowieka. Krawczuk pokazywał taką mądrość - mówił jednak 10 maja w dniu śmierci polityka prezydent.

Do zgromadzonych na pogrzebie gości przemówił jednak jeden z najważniejszych ministrów Wołodomyra Zełenskiego. - Znakomicie współpracowało mi się z Krawczukiem w grupie kontaktowej ds. uregulowania konfliktu w Donbasie. Prezydent zajmował bardzo proukraińskie stanowisko - powiedział Ołeksij Reznikow, minister obrony Ukrainy.

W czasie pogrzebu Łeonida Krawczuka milczała również Ołena Zełenska. "Połączona" na nowo para prezydencka zmaga się z trudnym okresem, a rodzina Zełenskich nie ukrywa, że od 24 lutego wszystko uległo zmianie.

Ołena Zełenska widuje męża tylko w telewizji

Pokazywaliśmy w serwisie goniec.pl, jak od początku wojny żyje Wołodymyr Zełenski. Prezydent Ukrainy, nie tylko ze względów bezpieczeństwa, postanowił zamieszkać w budynku, gdzie do tej pory jedynie pracował. Jak wyznał w czasie jednego z wywiadów, nie zawsze może nawet zapalić światło.

Pod koniec kwietnia w szczerym wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" potwierdziła to Ołena Zełenska. - Od 24 lutego widuję mojego męża tak samo jak państwo - w telewizji oraz na nagraniach wideo jego przemówień - powiedziała pierwsza dama Ukrainy.

- To dlatego, że od tego momentu zamieszkał on przy ulicy Bankowej, w swoim miejscu pracy - wyjaśniła żona Wołodomyra Zełenskiego. Jeszcze na 10 dni przed wybuchem wojny prezydent Ukrainy podkreślał, że on i jego rodzina nie ma zamiaru opuszczać Kijowa.

Rozdzielenie się małżeństwa Zełenskich związane jest jednak również z bezpieczeństwem. Ołena i dzieci prezydenta Ukrainy trafiły na celownik Rosjan. Strona ukraińska potwierdziła bowiem, że udaremniono szereg zamachów na życie Wołoodmyra Zełenskiego.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: radizoet, goniec.pl