Goniec.pl

Twitter/ @nytimes

Kolejne dowody na zbrodnie Rosjan w Buczy. Opublikowano nagrania ukazujące egzekucje

20 Maja 2022

Autor tekstu:

Natalia Janus

"The New York Times" dotarł do nagrania z Buczy, które mrozi krew w żyłach. Widać na nim, jak rosyjscy żołnierze prowadzą kilku ukraińskich cywilów do zaułka. Kolejne ujęciach pokazują ciała martwych ludzi. - To potencjalna zbrodnia wojenna - wskazuje dziennik.

Idą na śmierć jeden za drugim

Trzy nagrania, do których dotarli dziennikarze "The New York Times", to dowody na zabicie przez Rosjan grupy ukraińskich cywilów w Buczy. Materiały wideo pochodzą z 4 marca i jak podaje "NYT" dokumentują prawdopodobną zbrodnię wojenną.

- Na nagraniach widać co najmniej 8 mężczyzn idących w asyście uzbrojonych rosyjskich żołnierzy. Niektórzy idą pochyleni, inni trzymają ręce nad głową. Po podejściu do ogrodzenia, Ukraińcy położyli się na ziemi, wśród nich był mężczyzna w niebieskiej bluzie. W tym miejscu kończy się nagranie - pisze "NYT".

"Rozległy się strzały, już nie wrócili do domów"

Dziennik dotarł też do świadka wydarzeń, który przebywał w tym czasie w pobliskim domu. Z jego zeznań wynika, że żołnierze zabrali mężczyzn za jeden z pobliskich budynków, który Rosjanie wykorzystywali jako swoją prowizoryczną bazę.

Rosyjski dowódca miał wydać rozkaz „pozbycia się” Ukraińców. – Pozbądź się ich, ale nie tutaj, żeby ciała tu nie leżały – opowiada świadek. Jak mówi "później rozległy się strzały, a ukraińscy jeńcy już nie powrócili do domów". Relacje świadka potwierdziło nagranie z drona do którego dziennik dotarł kolejnego dnia. Widać na nim zwłoki leżące na ziemi obok zajętego przez Rosjan budynku. Można też zauważyć ciało w niebieskiej bluzie - o takim samym kolorze jak bluza mężczyzny z wcześniejszego nagrania. Dwaj rosyjscy żołnierze trzymali wartę obok zwłok.

Udało się zidentyfikować zamordowanych mężczyzn

Dziennikarze rozmawiali ze świadkami, koronerami, policją, wojskiem i rodzinami ofiar. Udało się zidentyfikować wszystkich zamordowanych mężczyzn. - Byli mężami i ojcami, pracownikami sklepów spożywczych i fabryk, którzy żyli zwykłym cywilnym życiem przed wojną. Jednak w związku z ograniczeniami dotyczącymi wyjazdu mężczyzn z kraju, połączonymi z determinacją do obrony swoich społeczności, większość mężczyzn dołączyła do różnych sił obronnych na kilka dni przed egzekucją. Prawie wszyscy mieszkali w niewielkiej odległości od podwórza, na którym odnaleziono ich zwłoki - opisuje amerykański dziennik.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

  • Szczery wywiad Andrzeja Dudy, prezydent niczego nie ukrywał. "Autentycznie bałem się"

  • Mateusz Morawiecki nie wytrzymał i odpowiedział Donaldowi Tuskowi. "Dość kłamstw"

  • Ławrow rozmawiał z szefem WHO. Rosja nie zamierza opuścić organizacji i zwraca się z kuriozalnym apelem

Źródło: nytimes.com, goniec.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Donald Tusk zdradził, co zrobi najpierw jako premier. "Rządzenie nie będzie należało do przyjemności"
Czytaj więcej >

Wiadomości

Popłoch na Kremlu. Rosjanie nie spodziewali się ataku na własne terytorium
Czytaj więcej >

Wiadomości

Rozpędzone BMW huknęło w rowerzystę, mężczyzna aż wyleciał w powietrze. Porażające nagranie trafiło do sieci
Czytaj więcej >

Wiadomości

Prezydent i premier chcą unijnej komisji ds. rosyjskich wpływów. "Nie ma się czego bać"
Czytaj więcej >

Wiadomości

Abp Wiktor Skworc prosi wiernych o wybaczenie. W przeszłości tuszował pedofilię
Czytaj więcej >

Wiadomości

Mariusz Kamiński ogłosił nowe sankcje na Białoruś. To odpowiedź na wyrok ws. Poczobuta
Czytaj więcej >
Natalia Janus

Redaktor sekcji Warszawa. Jestem studentką Dziennikarstwa i Nowych Mediów. Przez ostatnie lata pracowałam jako copywriter oraz content creator w branży marketingowej. Interesują mnie tematy społeczne, czyli w wielkim skrócie wszystko o ludziach, dla ludzi i związane z ludźmi.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]