Goniec.pl
HANDOUT/AFP/East News

HANDOUT/AFP/East News

Negocjacji Ukraina-Rosja na razie nie będzie. Doradca Zełenskiego potwierdził

17 Maja 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

To już oficjalnie potwierdzone, Ukraina zawiesza negocjacje pokojowe z Rosją. Informację przekazał doradca Wołodomyra Zełenskiego. - Oni do tej pory żyją w świecie, w którym rzekomo istnieje ukraiński nazizm - powiedział Mychajło Podolak.

Rozejm i wycofanie się wojsk Władimira Putina z Ukrainy coraz bardziej się oddala. We wtorek 17 maja Mychajło Podolak oficjalnie potwierdził zawieszenie negocjacji z Rosją.

Putin

Nowe doniesienia o stanie zdrowia Putina. Media: przeszedł tajną operację

CZYTAJ DALEJ

- Negocjacje zależą od tego, jak rozwija się sytuacja na Ukrainie. Od początku wojny zmieniła się ona istotnie - oświadczył doradca prezydenta Wołodomyra Zełenskiego w cytowanych przez agencję Interfax-Ukraina słowach.

Mychajło Podolak: Ukraina zawiesza negocjacje z Rosją

Ze słów Mychajło Podolaka wynika, że na trudną decyzję wpłynęła przede wszystkim postawa okupującej Ukrainę Rosji. Nie bez znaczenia były tutaj kolejne słowa gabinetu i najwyższych oficjeli podlegających bezpośrednio Władimirowi Putinowi.

- (Rozmowy) są zawieszone, ponieważ po oświadczeniu stambulskim (po ostatnim spotkaniu negocjacyjnym 29 marca w Stambule) nie nastąpiły żadne istotne zmiany - poinformował doradca Wołodomyra Zełenskiego.

Rosja dalej utrzymuje, iż prowadzona jest akcja uwolnienia "uciśnionych" mieszkańców terenów wschodnich oraz "denazyfikacja" Ukrainy. - Rosja nadal nie może się pozbyć stereotypowego myślenia - wyjaśnił ukraiński oficjel.

- Oni do tej pory żyją w świecie, w którym rzekomo istnieje ukraiński nazizm - dodał Mychajło Podolak, wskazując, iż po 82 dniach wojny w Ukrainie Władimir Putin i cała Rosja nie zrozumieli, że faktyczny stan rzeczy w zaatakowanym 24 lutego kraju jest inny, niż wcześniej utrzymywała rosyjska propaganda.

Polska trafi na listę krajów do "denazyfikacji"? Mocne słowa człowieka Putina

"Polska w kolejce do denazyfikacji". Skandaliczne słowa członka Dumy, jest reakcja polskich władz

CZYTAJ DALEJ

Rosja nie zmienia kursu, dalsze rozmowy nie mają zdaniem Ukrainy sensu

Martwy punkt negocjacji Ukraina-Rosja nastąpił po oskarżeniu Rosjan przez Wołodomyra Zełenskiego o dokonanie zbrodni wojennych w Buczy, czy Mariupolu. Mychajło Podolak cytowany przez agencję Interfax-Ukraina wskazał, że prezydent Ukrainy ma jasną wizję na temat kwestii negocjacji.

Wołodymyr Zełenski ma jednoznaczne oczekiwania wobec dyskusji pomiędzy delegacjami negocjacyjnymi. Niemniej doradca prezydenta Ukrainy wskazuje, że Rosja nadal stosuje nieczyste zagrania wobec przedstawicieli okupowanego kraju.

- Oni wciąż nie przestają nas szantażować. Mówią o tym publicznie. Słyszymy (szefa MSZ, Siergieja) Ławrowa czy (rzecznika Kremla, Dmitrija) Pieskowa, wysuwających żądania wobec Ukrainy, chociaż nie są oni uczestnikami negocjacji. Podkreślam jednak, że każda wojna kończy się przy stole negocjacyjnym - powiedział Mychajło Podolak.

Komentarz strony ukraińskiej na temat zawieszenia negocjacji pojawił się po oświadczeniu rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych kierowanego przez Siergieja Ławrowa.

MSZ Rosji stwierdziły, że rozmowy przy dyplomatycznym stole nie są kontynuowane, gdyż kijowskie władze "wycofały się z procesu negocjacyjnego". Co więcej, Andrij Rudenko (wiceszef resortu spraw zagranicznych) oświadczył, że Kreml nie otrzymał odpowiedzi na przekazany projekt porozumienia pokojowego.

Tak wyglądało ukraińskie "studio" skąd Timur Mirosznyczenko relacjonował Eurowizję 2022

Niewiarygodne, gdzie Ukraińcy urządzili studio Eurowizji. Lokalizacja musiała zostać w pełni tajna

Niewiarygodne, jak wyglądało "studio" ukraińskiego dziennikarza Timura Mirosznyczenki, który relacjonował konkurs Eurowizji 2022. Komentator nadawał wprost ze schronu, a informacje o jego lokalizacji były pilnie strzeżone. Zdjęcia mówią same za siebie.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: PAP

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Wiadomości

Polacy gorzko o horrendalnych premiach dla piłkarzy po mundialu w Katarze. "Za co?"

Czytaj więcej >
Policja

Wiadomości

Aresztowano podejrzanego o "oszustwo na policjanta". Odebrał seniorce 13 tys. zł

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński uderzył w lekarzy

Wiadomości

Kaczyński wytyka lekarzom pensje. Ile zarabiają naprawdę?

Czytaj więcej >
Jarosław Kaczyński

Wiadomości

Były prezes TVP zabrał głos ws. pomysłu PiS. "To jedyny powód"

Czytaj więcej >
Włodzimierz Cimoszewicz

Wiadomości

Włodzimierz Cimoszewicz wygrał w sądzie z TVP. Stacja ma przeprosić i wpłacić na WOŚP

Czytaj więcej >
MOs810/Wikimedia Commons

Wiadomości

Poznań: Mężczyzna zaatakował kobietę w autobusie. Próbował wydłubać jej oczy

Czytaj więcej >