Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Negocjacji Ukraina-Rosja na razie nie będzie. Doradca Zełenskiego potwierdził
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 17.05.2022 17:24

Negocjacji Ukraina-Rosja na razie nie będzie. Doradca Zełenskiego potwierdził

Wołodymyr Zelenski
HANDOUT/AFP/East News

To już oficjalnie potwierdzone, Ukraina zawiesza negocjacje pokojowe z Rosją. Informację przekazał doradca Wołodomyra Zełenskiego. - Oni do tej pory żyją w świecie, w którym rzekomo istnieje ukraiński nazizm - powiedział Mychajło Podolak.

Rozejm i wycofanie się wojsk Władimira Putina z Ukrainy coraz bardziej się oddala. We wtorek 17 maja Mychajło Podolak oficjalnie potwierdził zawieszenie negocjacji z Rosją.

- Negocjacje zależą od tego, jak rozwija się sytuacja na Ukrainie. Od początku wojny zmieniła się ona istotnie - oświadczył doradca prezydenta Wołodomyra Zełenskiego w cytowanych przez agencję Interfax-Ukraina słowach.

Mychajło Podolak: Ukraina zawiesza negocjacje z Rosją

Ze słów Mychajło Podolaka wynika, że na trudną decyzję wpłynęła przede wszystkim postawa okupującej Ukrainę Rosji. Nie bez znaczenia były tutaj kolejne słowa gabinetu i najwyższych oficjeli podlegających bezpośrednio Władimirowi Putinowi.

- (Rozmowy) są zawieszone, ponieważ po oświadczeniu stambulskim (po ostatnim spotkaniu negocjacyjnym 29 marca w Stambule) nie nastąpiły żadne istotne zmiany - poinformował doradca Wołodomyra Zełenskiego.

Rosja dalej utrzymuje, iż prowadzona jest akcja uwolnienia "uciśnionych" mieszkańców terenów wschodnich oraz "denazyfikacja" Ukrainy. - Rosja nadal nie może się pozbyć stereotypowego myślenia - wyjaśnił ukraiński oficjel.

- Oni do tej pory żyją w świecie, w którym rzekomo istnieje ukraiński nazizm - dodał Mychajło Podolak, wskazując, iż po 82 dniach wojny w Ukrainie Władimir Putin i cała Rosja nie zrozumieli, że faktyczny stan rzeczy w zaatakowanym 24 lutego kraju jest inny, niż wcześniej utrzymywała rosyjska propaganda.

Rosja nie zmienia kursu, dalsze rozmowy nie mają zdaniem Ukrainy sensu

Martwy punkt negocjacji Ukraina-Rosja nastąpił po oskarżeniu Rosjan przez Wołodomyra Zełenskiego o dokonanie zbrodni wojennych w Buczy, czy Mariupolu. Mychajło Podolak cytowany przez agencję Interfax-Ukraina wskazał, że prezydent Ukrainy ma jasną wizję na temat kwestii negocjacji.

Wołodymyr Zełenski ma jednoznaczne oczekiwania wobec dyskusji pomiędzy delegacjami negocjacyjnymi. Niemniej doradca prezydenta Ukrainy wskazuje, że Rosja nadal stosuje nieczyste zagrania wobec przedstawicieli okupowanego kraju.

- Oni wciąż nie przestają nas szantażować. Mówią o tym publicznie. Słyszymy (szefa MSZ, Siergieja) Ławrowa czy (rzecznika Kremla, Dmitrija) Pieskowa, wysuwających żądania wobec Ukrainy, chociaż nie są oni uczestnikami negocjacji. Podkreślam jednak, że każda wojna kończy się przy stole negocjacyjnym - powiedział Mychajło Podolak.

Komentarz strony ukraińskiej na temat zawieszenia negocjacji pojawił się po oświadczeniu rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych kierowanego przez Siergieja Ławrowa.

MSZ Rosji stwierdziły, że rozmowy przy dyplomatycznym stole nie są kontynuowane, gdyż kijowskie władze "wycofały się z procesu negocjacyjnego". Co więcej, Andrij Rudenko (wiceszef resortu spraw zagranicznych) oświadczył, że Kreml nie otrzymał odpowiedzi na przekazany projekt porozumienia pokojowego.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: PAP