Goniec.pl

Unsplash.com/adrianna geo

Pijany odprawiał pogrzeb. Jest decyzja ws. księdza z Wielkopolski, kuria wydała komunikat

24 Maja 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Ksiądz, który mając blisko 3 promile alkoholu we krwi prowadził pogrzeb, poniósł konsekwencje. Kuria kaliska opublikowała komunikat, gdzie pada zapewnienie, że wikariusz został odsunięty od posługi kapłańskiej.

W miniony piątek w Kotlinie w woj. wielkopolskim miał miejsce niecodzienny pogrzeb. Zwieńczył go bowiem przyjazd policji. Okazało się, że podejrzenia o tym, że ksiądz prowadzący ceremonię pogrzebową jest pijany, były słuszne.

Ksiądz celebrował pogrzeb, był pijany

Wierni zgromadzeni na ostatnim pożegnaniu byli zdziwieni nietypowym zachowaniem księdza. W pierwszej wersji wydarzeń to uczestnik pogrzebu i parafianin miał zadzwonić po policję. Po ustaleniu faktów na jaw wyszło, że to nie wierny, a pracownik firmy pogrzebowej obsługującej pogrzeb w Wielkopolsce zdecydował się wezwać do kościoła funkcjonariuszy.

Przypomnijmy, że policjanci pozwolili dokończyć księdzu ceremonię pogrzebową, ale tuż po niej duchowny został zbadany alkomatem. Wynik nie pozostawiał wątpliwości. Wikariusz miał 2,7 promila alkoholu w wydychanym powietrzu .

Wikariusz odsunięty od posługi

Parafia św. Kazimierza w Kotlinie w Wielkopolsce prowadzona jest przez Alojzego Mendlikowskiego. Duchowny jest nie tylko proboszczem, ale również... dekanalnym referentem do spraw trzeźwości.

Ani on, ani pijany podczas pogrzebu wikariusz nie chcieli udzielić komentarza w sprawie. W rozmowie z "Gazetą Wyborczą" udzielił go jednak ks. kan. Marek Kozica prowadzący dekanat czermińskiego.

Ku zaskoczeniu wszystkich ksiądz Kozica wezwał do tego, by współczuć pijanemu księdzu. - To nie jest moja sprawa, żebym ja osądzał tego człowieka. Szukacie sensacji, zamiast współczuć człowiekowi - powiedział dla "GW".

W poniedziałek, 23 maja oficjalny komunikat w sprawie księdza wydała kuria kaliska. Parafianie z Kotlina nie zobaczą już księdza, który zapisał się w ich pamięci swoim wyczynem.

Wikariusz poniósł konsekwencje swoich czynów. - Informuję, że w związku z ostatnimi wydarzeniami mającymi miejsce w parafii pw. św. Kazimierza w Kotlinie posługujący tam wikariusz został odsunięty od pracy duszpasterskiej i podjął decyzję o rozpoczęciu terapii - przekazał rzecznik diecezji kaliskiej ks. Michał Włodarski.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: o2

Tagi:

Podobne artykuły

Polska

Mazowieckie: 3-letni chłopczyk wypadł z okna. Został przetransportowany śmigłowcem LPR do szpitala
Czytaj więcej >

Polska

Nie żyje Barbara Borys-Damięcka, senatorka oraz matka Grzegorza Damięckiego. Odeszła w wieku 85 lat
Czytaj więcej >

Polska

Lech Wałęsa dba o formę. Internauci zwrócili jednak uwagę na jeden niepokojący szczegół
Czytaj więcej >

Polska

Dantejskie sceny w centrum Rzeszowa. Troje obywateli Kazachstanu bezlitośnie pobiło Polaka, służby w akcji
Czytaj więcej >

Polska

Podkarpacie: niebezpieczny incydent na stacji Orlen. Ewakuowano 17 osób
Czytaj więcej >

Wiadomości

Raport KRS-u w sprawie Kamilka z Częstochowy. Smutna prawda wyszła na jaw
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Polska

Polska

Agata Jaroszewska

Nie żyje 17 osób. Policja opublikowała statystyki utonięć
Czytaj więcej >
Polska

Agata Jaroszewska

"Przygotuj się na ewentualne podtopienia". Pilny alert RCB
Czytaj więcej >
Polska

Agnieszka Kamińska

Wyciek gazu na stacji paliw. Mogło dojść do wybuchu, mieszkańcy ewakuowani
Czytaj więcej >
Polska

Agata Jaroszewska

Ulewy i burze na południu Polski. Ulice zamieniły się w rzeki, strażacy nie nadążali
Czytaj więcej >
Wiadomości

Agata Jaroszewska

Motocykliści wbili się w skręcającą naczepę ciężarówki. Nie mieli żadnych szans
Czytaj więcej >
Polska

Jan Jałowczyk

Dramatyczna akcja służb na Mazurach. Mężczyzna wyskoczył z łódki na jeziorze i nie wypłynął
Czytaj więcej >