Goniec.pl

Piotr Molecki/East News

Wojna w Ukrainie. Rafał Trzaskowski w Kijowie. Podobną wizytę odbył tuż przed inwazją Rosji

11 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Jan Jałowczyk

Wojna w Ukrainie. Rafał Trzaskowski przebywa dzisiaj z wizytą w Kijowie - informuje Polsat News. Prezydent Warszawy wizytuje stolicę okupowanego kraju wraz z przywódcami Grupy Wyszehradzkiej. To pierwsza tego typu wizyta polityka od wybuchu wojny w lutym 2022 roku.

Rafał Trzaskowski z wizytą w Kijowie

Rafał Trzaskowski przebywa dzisiaj z wizytą w Kijowie. Taką informację przekazał m.in. Polsat News. Dokładne szczegóły podróży prezydenta Warszawy do stolicy Ukrainy nie są na ten moment znane. Wiadomo jedynie, że polski polityk udał się tam w towarzystwie prezydentów stolic państw Grupy Wyszehradzkiej - Bratysławy, Budapesztu oraz Pragi.

Głowy czterech stolic państw Europy Środkowej, w Kijowie mieli się spotkać z merem, Witalijem Kliczką . To pierwsza tego typu, wspólna wizyta od momentu wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie, 24 lutego 2022 roku.

Rok od ostatniej wizyty

Prezydenci Pragi oraz Warszawy złożyli podobną wizytę 15 lutego ubiegłego roku , na kilka dni przed wkroczeniem wojsk rosyjskich na teren suwerennej Ukrainy. Wówczas, politycy wizytujący Kijów, w imieniu Paktu Wolnych Miast zapewniali mera Kijowa, Witalija Kliczkę o pełnym wsparciu i pomocy na wypadek rosyjskiej agresji.

Chcemy pokazać w tych trudnych czasach, że jesteśmy razem z merem Kijowa. Poprosiliśmy, żeby Kijów przyłączył się do Paktu Wolnych Miast. [...] Jesteśmy tutaj również po to, żeby pokazać naszą gotowość do pomocy. Jeżeli cokolwiek się wydarzy, zarówno Warszawa jak i Praga gotowe są do tej pomocy - powiedział prezydent Warszawy po spotkaniu z merem Kijowa, niecały rok temu.

Burmistrz Kijowa nie krył wdzięczności. - To bardzo ważny sygnał, że nasi partnerzy przyjeżdżają do nas i okazują solidarność z narodem ukraińskim. Deklarują wsparcie na naszej drodze do rodziny europejskiej - mowił wówczas Kliczko.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Polsat News/ Goniec.pl

Zachęcamy do wsparcia zbiórki której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie: nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc.

Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji, bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Wielkopolska. 17-letnia Amelia przepadła bez śladu. "Uciekła ze swoim chłopakiem"
Czytaj więcej >

Wiadomości

934 policjantów zmierza do Warszawy. Wydano komunikat, znamy powód
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje kard. Karl-Josef Rauber. Był zasłużonym watykańskim dyplomatą
Czytaj więcej >

Wiadomości

Władimir Putin obrażany przez rosyjskie elity. Do sieci trafiło zdumiewające nagranie
Czytaj więcej >

Wiadomości

Dramat w polskim mieście. 19-latek śmiertelnie raniony nożem. Policja zatrzymała podejrzanego
Czytaj więcej >

Wiadomości

14. emerytura nie dla wszystkich seniorów? Niepokojące wieści, świadczenie będzie coraz niższe
Czytaj więcej >
Jan Jałowczyk

Redaktor portalu Goniec.pl. Wiecznie ciekawy świata i ludzi. Interesuję się geopolityką oraz stosunkami międzynarodowymi. Pasjonat muzyki (szczególnie ostrzejszej), piłki nożnej oraz tenisa.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]