Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Andrzej Duda we Lwowie. Zdumiewające, jak Ukraińcy witają polskiego prezydenta
Zuzanna Ptaszyńska
Zuzanna Ptaszyńska 11.01.2023 21:36

Andrzej Duda we Lwowie. Zdumiewające, jak Ukraińcy witają polskiego prezydenta

Duda Lwów
Kancelaria Prezydenta

Andrzej Duda przebywa we Lwowie, dokąd przybył wraz z prezydentem Litwy, aby spotkać się z Wołodymyrem Zełenskim i podpisać deklarację o wsparciu Ukrainy w ramach Trójkąta Lubelskiego. Polski przywódca został entuzjastycznie powitany przez mieszkańców miasta, którzy tłoczyli się, aby go pozdrowić i podziękować za wsparcie Ukrainy.

Andrzej Duda z wizytą we Lwowie

Andrzej Duda został powitany we Lwowie niczym gwiazda rocka, jednak żarty na bok, bo wizyta prezydenta w Ukrainie wiąże się z poważnymi deklaracjami i decyzjami odnoszącymi się do polskiej (i litewskiej) pomocy dla zaatakowanego przez Rosję państwa. Przywódca potwierdził m.in., że Polska przekaże Ukrainie czołgi Leopard.

Podczas konferencji, która odbyła się po podpisaniu deklaracji pomocy, Andrzej Duda przypomniał, że Polska była pierwszy państwem, które udzieliło Ukrainie wsparcia. - Przekazaliśmy czołgi, amunicję, karabinki Grot, armatohaubice Krab i cały czas przekazujemy sprzęt wojskowy - wyliczał i zapewnił, że Polska nadal będzie pomagać Ukrainie.

- Wspieramy Ukrainę politycznie i dalej będziemy przekazywać Ukrainie broń, także w ramach ogromnie przyspieszonej modernizacji polskiej armii. Ukraina zasługuje z całą pewnością na wejście do Unii Europejskiej oraz na wsparcie ze strony NATO - zadeklarował polski prezydent.

Kolejna wizyta Andrzeja Dudy w Ukrainie spotkała się z entuzjastyczną reakcją mieszkańców Lwowa. Na nagraniu udostępnionym na profilach Kancelarii Prezydenta w mediach społecznościowych widać, jak Ukraińcy gromadzą się na jednym z głównych placów, aby zobaczyć z bliska polską głowę państwa.

Zebrani ludzie skandowali hasła, którymi okazywali wdzięczność Polsce i polskiemu przywódcy za pomoc udzielaną Ukrainie - tak na polu militarnym, jak i międzyludzkim, co wyraża się m.in. w przyjęciu ogromnej liczby ukraińskich uchodźców.

Na filmikach widać, że Andrzej Duda jest miło zaskoczony i niezwykle zadowolony z gromkiego powitania. Polski prezydent bardzo chętnie wita się z Ukraińcami oraz wchodzi z nimi w interakcje.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Kancelaria Prezydenta RP

Zachęcamy do wsparcia zbiórki, której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie: nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc. Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji, bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!