Goniec.pl

SAUL LOEB/AFP/East News

Raport Gońca ze Świata. Chiński balon nad USA oraz sprawa F-16 dla Ukrainy

5 Lutego 2023

Autor tekstu:

Karol Gąsienica

W kolejnym podsumowaniu najważniejszych wiadomości ze świata piszemy między innymi o chińskim balonie obserwacyjnym nad terytorium Stanów Zjednoczonych, który został zestrzelony przez amerykański myśliwiec, a także o tragicznym zamachu w Pakistanie, w którym zginęło ponad 100 osób.

Sprawa chińskiego balonu nad USA jeszcze bardziej komplikuje i tak już napięte stosunki pomiędzy oboma mocarstwami, natomiast zamach w Peszawarze może przyczynić się do powstania nowego konfliktu pomiędzy rządzącymi w Afganistanie talibami a Pakistanem.

Chiński balon obserwacyjny nad terytorium USA

W środę (01.02) nad amerykańskim stanem Montana zaobserwowano balon obserwacyjny dużych rozmiarów, który przeleciał między innymi nad polem silosów rakietowych. Jak się okazało, balon należał do Chin, co wzbudziło duże zaniepokojenie w Stanach Zjednoczonych w związku z zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego. 

Według przedstawicieli Pentagonu w związku z incydentem od razu poderwano amerykańskie myśliwce, w tym F-22, które były gotowe zestrzelić obcy obiekt, gdy tylko pojawi się taki rozkaz. Władze USA jednak nie zdecydowały się na ten ruch od razu w związku z zagrożeniem, jakie wywołałyby spadające na ziemie szczątki balonu. Chiński obiekt miał przelecieć między innymi nad polem silosów rakietowych, które znajduje się w Montanie, ale według amerykańskich służb miał on jedynie "ograniczoną" wartość pod względem dostarczania danych wywiadowczych.  

Chińskie ministerstwo spraw zagranicznych wydało oświadczenie, w którym stwierdzono, że balon jest własnością firmy prywatnej i wykorzystywany jest głównie do celów meteorologicznych. Strona chińska oświadczyła, że sterowiec ma ograniczone możliwości "samosterowania" i "zboczył daleko od zaplanowanego kursu" z powodu silnych wiatrów. Jednocześnie Chiny "wyrażają ubolewanie z powodu niezamierzonego wejścia sterowca w przestrzeń powietrzną USA z powodu działania siły wyższej". 

W związku z tym incydentem sekretarz stanu USA Antony Blinken odwołał swoją podróż do Pekinu, która miała odbyć się w ten weekend. Pomiędzy USA a Chinami urósł kolejny zgrzyt dyplomatyczny, a strona amerykańska przygotowuje swoją odpowiedź na naruszenie przestrzeni powietrznej przez chiński obiekt. 

Ostatecznie prezydent Joe Biden wydał w sobotę (04.02) rozkaz zestrzelenia balonu obserwacyjnego. Obiekt został zniszczony, kiedy znajdował się nad Karoliną Południową. Amerykanie planują teraz zebrać jego szczątki i spróbować odzyskać z niego dane. Co więcej, sekretarz prasowy Pentagonu poinformował, że siły USA zarejestrowały obecność drugiego chińskiego balonu, który ma znajdować się nad Ameryką Łacińską. 

Chińskie MSZ decyzję o zestrzeleniu balonu nazwało "przesadną reakcją", a także zastrzegło sobie prawo do podobnych kroków w przyszłości w przypadku wystąpienia analogicznej sytuacji. 

Zamach w Pakistanie. Zginęło ponad 100 osób 

W poniedziałek (30.01) doszło do zamachu na jeden z meczetów w Pakistanie. Do śmiertelnego ataku zamochowca-samobójcy doszło w Peszawarze, mieście znajdującym się na północnym zachodzie kraju. Napastnikowi udało się dostać do silnie strzeżonego kompleksu miejscowej policji, na którego terenie mieścił się meczet. Zamachowca zdetonował ładunek wybuchowy, w wyniku czego zginęło co najmniej 101 osób, a 225 zostało rannych. Przeważająca większość ofiar to funkcjonariusze policji. 

Według pakistańskich służb bezpieczeństwa napastnikowi udało się wejść na teren kompleksu, ponieważ miał na sobie mundur policyjny i strażnicy sądzili, że jest on jednym z nich. 

Do zamachu początkowo przyznał się lider organizacji pakistańskich talibów, jednak kilka godzin później rzecznik tego ugrupowania zdementował te informacje. Niemniej jednak pakistańskie władze o krwawy zamach oskarżają właśnie talibów, w związku z czym wezwały ugrupowanie rządzące obecnie Afganistanem do zerwania więzi ze swoimi sojusznikami z Pakistanu. 

Pakistańskie służby twierdzą, że zidentyfikowały napastnika i niedługo aresztują wszystkich, którzy mogli być zaangażowani w organizację tego zamachu. 

Myśliwce F-16 dla Ukrainy 

Po dużym sukcesie ukraińskiej dyplomacji, jakim było ogłoszenie przez kraje Zachodu dostaw nowoczesnych czołgów dla ukraińskiej armii , Wołodymyr Zełenski oraz jego doradcy podnieśli temat konieczności zapewnienia Ukraińcom myśliwców. 

Początkowo zdawało się, że pozytywne sygnały w tym zakresie wysyłają niektóre kraje europejskie, w tym Polska, jednak ostatnie wypowiedzi polityków wskazują, że póki co nie trwają negocjacje w tej sprawie. Po jednoznacznej deklaracji Olafa Scholza, który na posiedzeniu Bundestagu zapewnił niemieckich parlamentarzystów, że Niemcy nie przekażą Ukrainie myśliwców bojowych, w podobnym tonie wypowiedział się prezydent USA Joe Biden. 

Niektóre media, sugerując się wypowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego, w której ten stwierdził, że wszelkie dostawy broni na Ukrainę, w tym samoloty, będą ustalane i ewentualnie przekazywane w uzgodnieniu z sojusznikami, podawały, iż Polska zgadza się na dostarczenie Ukrainę F-16. Spekulacje w tym zakresie uciął jednak sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, który przekazał, że nie ma tematu przekazania Ukrainie polskich myśliwców. 

Iran oficjalnie oskarża Izrael o atak na swoim terytorium

W czwartek (02.02) irańskie władze wysłały do ONZ oficjalny list, w którym oskarżyły Izrael o przeprowadzenie ataku dronów na obiekt wojskowy znajdujący się w mieście Isfahan, o którym pisaliśmy w zeszłotygodniowym Raporcie Gońca ze Świata

Iran oprócz oficjalnego oskarżenia Izraela zastrzegł sobie również prawo do obrony swojego bezpieczeństwa i reakcji na zagrożenia gdziekolwiek i kiedykolwiek będzie to konieczne. Izrael nie odpowiedział na te zarzuty, jednak tamtejsze władze od dawna utrzymują, że są gotowe do powstrzymywania irańskiej produkcji broni, w szczególności nuklearnej, która bezpośrednio ma zagrażać ich bezpieczeństwu. 

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Siedlce. Martwy 74-latek znaleziony w łazience. Służby nie mają wątpliwości co do przyczyny zgonu
Czytaj więcej >

Świat

USA. Kobieta rzuciła się z nożem na 27-letniego sąsiada. Powód kłótni zaskakuje
Czytaj więcej >

Wiadomości

Wpadli do domu dziennikarki i zakuli ją w kajdanki. Po 5 latach Komendant Główny Policji przeprasza
Czytaj więcej >

Wiadomości

Internautka zwróciła się do księdza z TikToka z nietypowym pytaniem. Kapłan pospieszył z odpowiedzią, wszystko stało się jasne
Czytaj więcej >

Wiadomości

Sklepowa chciała zostać milionerką. Potajemnie zdrapała ponad 3000 zdrapek, a to jeszcze nie wszystko
Czytaj więcej >

Wiadomości

35-latka przez 20 lat planowała zemstę na ukochanym. Wysłała paczkę, mężczyzna nie żyje
Czytaj więcej >
Karol Gąsienica

Redaktor Goniec.pl. Jestem absolwentem Logistyki i administrowania w mediach na Uniwersytecie Warszawskim. Media to moja pasja, której poświęcam się w dwóch rolach - jako redaktor, a także specjalista ds. mediów społecznościowych. Interesuję się geopolityką  i wszystkim, co związane z państwami Dalekiego Wschodu.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]