Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Tajemnicze samoloty nad Polską. Ich obecność oznacza tylko jedno
Eryk Błaszak
Eryk Błaszak 20.02.2023 16:46

Tajemnicze samoloty nad Polską. Ich obecność oznacza tylko jedno

Nad Polską znalazły się tajemnicze samoloty.
Twitter/Jakub Jaraczewski (@[email protected])/screen

Nad wschodnią granicą Polski znalazły się 2 samoloty AWACS amerykańskich Sił Powietrznych. Informację tę podał portal Flightradar24. Aktywność powietrzna maszyn ma być związana z poniedziałkową wizytą Joe Bidena w Ukrainie. Do głównych działań strategicznych tego rodzaju samolotów należy wykrywanie innych statków powietrznych.

Tajemnicze samoloty nad Polską

Po raz kolejny w ciągu tygodnia nad polskim niebem wzniosły się siły powietrzne państw Zachodu, by monitorować sytuację na granicy z Ukrainą. W zeszłym tygodniu holenderskie siły powietrzne w ramach działań NATO eskortowały rosyjskie samoloty Ił-20M Coot-A oraz myśliwce SU-27 Flanker, które znalazły się niebezpiecznie blisko polskiej granicy, przekazując strategiczne dane do dowództwa.

Jak jednak przekazuje portal Flightradar24 tym razem na niebie wschodniej części Polski znalazły się 2 samoloty AWACS (wczesnego ostrzegania i kontroli powietrznej), RC-135 (rozpoznania elektronicznego) oraz KC-135 (powietrzny tankowiec). Wszystkie maszyny należą do Amerykańskich Sił Powietrznych. 

Ich obecność związana jest z wizytą Joe Bidena w Kijowie oraz jego jutrzejszymi odwiedzinami w Warszawie. Głównym zadaniem wspomnianych maszyn jest czuwanie nad bezpieczeństwem powietrznym oraz lokalizowanie innych statków powietrznych będących na niebie.

Nie żyje uczestniczka "Kuchennych rewolucji". Magda Gessler znała ją już wiele lat

Amerykańskie samoloty na polskim niebie

Choć informacje związane z obecnością samolotów Amerykańskich Sił Powietrznych nad polskim niebem nie powinny dziwić, tym bardziej, iż od kilku miesięcy Władimir Putin przygotowuje się do zajęcia całego Donbasu, to komentatorzy zgodnie stwierdzili, iż obecność dwóch samolotów typu AWASC w Polsce jest “niecodziennym widokiem”. 

Według informacji podanych przez portal, wśród amerykańskich samolotów, Boeing RC-135W Rivet Joint przybył nad polskie niebo aż z bazy Mildenhall w Wielkiej Brytanii. Wpis o tym traktujący zamieścił również jeden z użytkowników Twittera, który zadawał pytanie o jakoś gości specjalnych w Kijowie, nim było wiadome, iż do Kijowa zawita Joe Biden.

 

Joe Biden w Kijowie

Od kilku tygodni Warszawa intensywnie przygotowuje się do przywitania Joe Bidena. Wizyta amerykańskiego prezydenta w Polsce związana jest ze zbliżającą się pierwszą rocznicą rosyjskiej napaści na Ukrainę, która miała miejsce 24 lutego ubiegłego roku.

Podczas swojej wizyty Joe Biden ma nie tylko podziękować Polakom za ich życzliwość w pomocy niesionej Ukrainie, lecz również zapewnić, iż cały Pakt Północnoatlantycki jest zjednoczony i niewzruszony, wysyłając jasny sygnał Władimirowi Putinowi, by ten nie ważył się czynić żadnego dalszego kroku w swojej imperialnej polityce.

Prezydent USA oprócz spotkania z Andrzejem Dudą ma również wziąć udział w Nadzwyczajnym Szczycie Dziewiątki Bukaresztańskiej NATO. Do tej pory pojawiały się informacje o ewentualnym przyjeździe Włodymyra Zełeńskiego do Polski i uściśnięciem dłoni przez niego, Bidena oraz Dudę, jednak niespodziewana (dla opinii publicznej) poniedziałkowa wizyta amerykańskiego prezydenta w Kijowie może wpłynąć na te plany.

- Pierwsza od blisko 15 lat wizyta prezydenta Stanów Zjednoczonych na Ukrainie to najważniejsza wizyta w historii stosunków ukraińsko-amerykańskich. To właśnie w tym okresie nasze państwo stoi za swoją wolnością i wolnością dla wszystkich Europejczyków, dla wszystkich ludzi wolnego świata - można było przeczytać we wpisie Wołodymyra Zełeńskiego.

Śledź najnowsze newsy na Twitterze Gońca: https://twitter.com/GoniecPL

Źródło: o2.pl/Twitter/Jakub Jaraczewski (@[email protected])/flightradar24.com