Goniec.pl

HANDOUT/AFP/East News

Polski rząd podjął decyzję. Chodzi o przekazania Ukrainie przez Polskę czołgów Leopard

11 Stycznia 2023

Autor tekstu:

Zuzanna Ptaszyńska

Prezydenci Polski, Ukrainy i Litwy podpisali we Lwowie Wspólną Deklarację Prezydentów Trójkąta Lubelskiego. Andrzej Duda przekazał m.in., że polskie władze podjęły decyzję o przekazaniu Ukrainie kompanii czołgów Leopard. Wszystko w ramach koalicji międzynarodowej.

Deklaracja przywódców Polski, Ukrainy i Litwy

Dziś (11.01) we Lwowie spotkali się prezydenci Polski Andrzej Duda , Litwy Gitanas Nauseda i Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Podpisali Wspólną Deklarację Prezydentów Trójkąta Lubelskiego - szerokiego w swej wymowie sojuszu regionalnego obejmującego rzeczone państwa, którego powstanie ogłoszono w lipcu 2020 roku.

Wołodymyr Zełenski napisał na Facebooku, że tematem spotkania była sytuacja w północno-zachodniej części Ukrainy . - Omówiono stan sprzętu bezpieczeństwa granic państwowych, sytuację operacyjną na granicy z Republiką Białorusi oraz środki przeciwdziałania dywersji na tych terenach - napisał.

Jak mówił podczas konferencji prasowej po podpisaniu deklaracji, rozmowy dotyczyły także ochrony infrastruktury krytycznej przed rosyjskimi nalotami, jej naprawie oraz dalszej pomocy militarnej i humanitarnej dla Ukrainy. - To współpraca między prawdziwymi przyjaciółmi - uznał.

Przywódca Ukrainy dodał, że dużo uwagi poświęcono także tematowi integracji Ukrainy z Unią Europejską i NATO . - Mam nadzieję, że to się wydarzy jeszcze w tym roku, chcemy przyspieszenia integracji, tak, jak to było w przypadku Szwecji - podkreślił.

Podczas konferencji dziękował Polakom i Litwinom nie tylko za pomoc militarną, ale też za przyjęcie uchodźców z Ukrainy. - Jestem wdzięczny Polsce i Litwie za decyzje o wsparciu militarnym. Pokazuje to, że jesteśmy partnerami i przyjaciółmi. Ukraińcy będą pamiętać o tej pomocy przez wiele lat - mówił Zełenski .

Polska pomoc militarna dla Ukrainy

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że Polska była pierwszy państwem, które udzieliło Ukrainie pomocy w obliczu rosyjskiej agresji.

Przekazaliśmy czołgi, amunicję, karabinki Grot, armatohaubice Krab i cały czas przekazujemy sprzęt wojskowy - mówił i zapewnił, że Polska nadal będzie pomagać temu państwu.

- Wspieramy Ukrainę politycznie i dalej będziemy przekazywać Ukrainie broń, także w ramach ogromnie przyspieszonej modernizacji polskiej armii. Ukraina zasługuje z całą pewnością na wejście do Unii Europejskiej oraz na wsparcie ze strony NATO - zadeklarował Andrzej Duda.

Polska głowa państwa zapytana przez dziennikarzy o przekazanie czołgów Leopard powiedziała, że tak, jak zapowiadał premier Mateusz Morawiecki , władze podjęły decyzję o zrealizowaniu tej formy pomocy.

Zostanie przekazana kompania czołgów Leopard w ramach budowania koalicji, ponieważ musi zostać spełniony cały szereg wymogów formalnych, zgód, które są w tym celu potrzebne, ale przede wszystkim chcemy, żeby to była koalicja międzynarodowa. Podjęliśmy decyzję o włożeniu pierwszego pakietu czołgowego kompanii czołgów Leopard, która - mam nadzieję - w szeregu z innymi kompaniami czołgów popłynie w niedługim czasie różnymi drogami na Ukrainę i będzie mogła wzmocnić obronę Ukrainy.

- Taka decyzja w Polsce już jest - oświadczył Andrzej Duda. Kompania czołgów liczy ok. 14 maszyn.

Wołodymyr Zełenski, choć bardzo zadowolony z tej decyzji, mówił, że Ukraina czeka na wspólną decyzję państw, które mogłyby przekazać część swoich czołgów. Przyznał, że jedno państwo nie może zapewnić wystarczającej liczby maszyn.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Kancelaria Prezydenta RP, konferencja prasowa prezydentów A. Dudy, W. Zełenskiego i G. Nauseda z dn. 11.01.2023

Zachęcamy do wsparcia zbiórki , której celem jest zakup 30 kamizelek kuloodpornych dla ukraińskich żołnierzy walczących na froncie. Każda wpłata ma fundamentalne znaczenie! Taka kamizelka bardzo często ratuje życie: nic nie zastąpi kamizelki, jeśli chodzi o skuteczną ochronę krytycznie ważnego obszaru, m.in. serca i płuc. Jeśli masz kamizelkę, postrzał może skończyć się tylko dużym siniakiem. Brak kamizelki w przypadku trafienia oznaczać może śmierć lub w najlepszym razie ciężką ranę, która angażuje wiele osób i duże pieniądze podczas ewakuacji, leczenia i rehabilitacji, bez gwarancji powrotu do pełnego zdrowia. Pomóżmy razem ocalić życie ukraińskich żołnierzy!

Tagi:

Podobne artykuły

Polityka

Politycy i reklamy na Facebooku. Premier inwestuje w autopromocję równowartość swojej pensji
Czytaj więcej >

Polityka

Kompromitacja Jarosława Jakimowicza. Nawet nie umiał obrócić pomyłki w żart
Czytaj więcej >

Polityka

Nietypowy incydent na spotkaniu z Donaldem Tuskiem. "Poproszę o wyjście z sali"
Czytaj więcej >

Polityka

Nowe świadczenie dla osób z niepełnosprawnościami. Minister Maląg przekazała szczegóły
Czytaj więcej >

Polityka

Polska przekaże Ukrainie myśliwce MiG-29. Andrzej Duda ujawnił szczegóły
Czytaj więcej >

Polityka

Zabójca Pawła Adamowicza skazany na dożywocie. Wstrząsająca reakcja na wyrok
Czytaj więcej >
Zuzanna Ptaszyńska

Redaktor portalu Goniec.pl. Jestem doktorantką Uniwersytetu Warszawskiego w dyscyplinie nauki o polityce i administracji - stosunki międzynarodowe. Zarówno hobbystycznie, jak i naukowo zajmuję się Zjednoczonym Królestwem, interesuję się też historią popkultury oraz współczesnym kinem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]