Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Raport Gońca ze Świata. Trzęsienie ziemi i niezidentyfikowane obiekty nad USA
Karol Gąsienica
Karol Gąsienica 12.02.2023 18:37

Raport Gońca ze Świata. Trzęsienie ziemi i niezidentyfikowane obiekty nad USA

Raport Gońca ze Świata. Trzęsienie ziemi w Turcji
ADEM ALTAN/AFP/East News

Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii, które doprowadziło do katastrofalnych zniszczeń, zdominowało doniesienia ze świata z ostatniego tygodnia. W kolejnym podsumowaniu piszemy jednak także o innych istotnych wydarzeniach, w tym m.in. o zestrzeleniu niezidentyfikowanych obiektów powietrznych, które znajdował się nad Alaską oraz Kanadą, upadku rządu w Mołdawii czy wizytach Wołodymyra Zełenskiego w europejskich stolicach. 

W minionym tygodniu wiele kontrowersji wzbudziła także kwestia występu rosyjskich i białoruskich sportowców na zbliżających się igrzyskach olimpijskich, które mają odbyć się w Paryżu w 2024 roku. Co więcej, ostatnie dni przyniosły niestety kolejne tragiczne wieści z Ukrainy - rosyjskie wojsko przeprowadziło kolejne zmasowanie bombardowanie ukraińskich miast. 

Trzęsienie ziemi w Turcji oraz Syrii. Zginęło co najmniej prawie 35 tysięcy osób

W poniedziałek (06.02) Turcję oraz Syrię dotknęło ogromne trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,8. Epicentrum trzęsienia znajdowało się w tureckiej prowincji Kahramanmaras. Niecałe 12 godzin później, kilkadziesiąt kilometrów na północ, miało miejsce drugie trzęsienie o magnitudzie 7,7. Według aktualnych danych w kataklizmie tym zginęło prawie 35 tysięcy osób, a wielokrotnie więcej zostało rannych

W wyniku trzęsienia ziemi w Turcji zawaliło się ponad 6 tysięcy budynków, a według UNHCR w Syrii bez dachu nad głową pozostało 5 milionów 300 tysięcy osób. W akcję ratunkową zaangażowało się już kilkadziesiąt państw z całego świata. Ratownikom spod gruzów nadal udaje się uratować poszkodowanych, w tym dzieci i osoby starsze, jednak z każdą godziną sytuacja staje się coraz bardziej dramatyczna, a statystyka zgonów najprawdopodobniej, niestety, znacznie jeszcze wzrośnie. 

W związku z chaosem, który wybuchł po kataklizmie, w regionach dotkniętych trzęsieniem zaczęło dochodzić do grabieży oraz rozbojów, a walkę z tym zapowiedział prezydent Turcji Recep Tayyp Ergogan. 

Bardzo trudna sytuacja jest w Syrii, gdzie ze względu na trwającą wojnę domową, w której wyniku różne obszary są kontrolowane przez inne grupy interesu, występują znaczące utrudnienia w dotarciu konwojów z pomocą humanitarną. Dyktator Baszar al-Asad oskarżył kraje Zachodu, iż te "zapomniały o Syrii", jednak faktem jest, iż syryjski przywódca próbuje upolitycznić zagraniczną pomoc.

Niezidentyfikowane obiekty powietrzne nad Alaską oraz Kanadą

W piątek (10.02) Pentagon przekazał, że Joe Biden nakazał lotnictwu Stanów Zjednoczonych zestrzelić niezidentyfikowany obiekt powietrzny, który został wykryty nad terytorium Alaski. Nastąpiło to niecały tydzień po tym, jak amerykański myśliwiec zestrzelił chiński balon szpiegowski, który przeleciał nad terytorium USA

Przedstawiciele amerykańskiego resortu obrony nie potwierdzili, czy zestrzelony obiekt był balonem, jednak John Kirby, rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego, przekazał, że był on dużo mniejszy od chińskiego celu zestrzelonego w zeszłym tygodniu. - Opisano mi, że był mniej więcej wielkości małego samochodu, w przeciwieństwie do ładunku, który był jak dwa lub trzy autobusy - powiedział. 

Decyzja o zlikwidowaniu obiektu miała zostać podjęta ze względu na zagrożenie, które stwarzał on dla lotów cywilnych. Opisywany cel miał bowiem znajdować się na stosunkowo niskiej wysokości. Został on zestrzelony przez myśliwiec F-22. Amerykańscy piloci mieli wcześniej potwierdzić, że był to obiekt bezzałogowy. 

Z kolei w sobotę (11.02) premier Kanady Justin Trudeau przekazał, że amerykański myśliwiec, we współpracy z siłami kanadyjskimi, zestrzelił inny niezidentyfikowany obiekt, który naruszył kanadyjską przestrzeń powietrzną. Teraz kanadyjskie służby mają pracować nad odzyskaniem oraz analizą szczątków zestrzelonego celu.

Zmasowany ostrzał ukraińskich miast

Od czwartku (09.02) rosyjskie wojsko prowadzi kolejny zmasowany ostrzał celów na terenie Ukrainy. W niektórych regionach częstotliwość ostrzałów była największa od początku rosyjskiej inwazji 24 lutego. Alarmy rakietowe zostały ogłoszone na terenie całej Ukrainy, a do wybuchów doszło m.in. w Charkowie, Kijowie, Zaporożu czy Lwowie. 

Według przedstawicieli ukraińskiego wojska w czasie ataku skuteczne okazały się systemy przeciwpowietrzne, które miały zneutralizować 61 z ponad 100 wystrzelonych przez Rosję rakiet oraz 5 dronów irańskiej produkcji

Głównymi celami rosyjskich ostrzałów miały być ukraińskie obiekty infrastruktury krytycznej, w tym elektrownie i elektrociepłownie. 

Co więcej, naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Walerij Załużny poinformował, że dwie rosyjskie rakiety, które zostały wystrzelone w kierunku Ukrainy z Morza Czarnego, naruszyły przestrzeń powietrzną Mołdawii oraz Rumunii, która jest członkiem NATO. Rumuńskie ministerstwo obrony zdementowało jednak tę informację, podając, że rakiety przeleciały w odległości około 35 kilometrów od granicy, naruszając przy tym przestrzeń powietrzną Mołdawii, co potwierdziła strona mołdawska. 

Upadł rząd Mołdawii

W piątek (10.02) premier Mołdawii Natalia Gavrilita poinformowała opinię publiczną, że podaje się do dymisji. Dotychczasowa szefowa mołdawskiego rządu sprawowała tę funkcję od 6 sierpnia 2021 roku, kiedy jej partia zwyciężyła w przedterminowych wyborach parlamentarnych. 

Czasy jej rządów naznaczone były ogromnymi problemami, wywołanymi szczególnie przez wojnę w Ukrainie, a także agresywną postawą Rosji. Gavrillita musiała także radzić sobie z narastającym napięciem w separatystycznym i prorosyjskim Naddniestrzu. 

Prezydent Mołdawii Maia Sandu przyjęła dymisję szefowej rządu. Kolejną osobą, która obejmie stanowisko szefa rządu, będzie prawdopodobnie Dorin Recean, doradca prezydent kraju ds. bezpieczeństwa.