Aleksander Kwaśniewski w książce “Prezydent" zdradza wiele historii związanych ze swoją młodością oraz okresem, w którym aktywnie działał w polskiej polityce. Były prezydent w 2002 roku spotkał się z Władimirem Putinem. Po latach ujawnił, co usłyszał od rosyjskiego dyktatora.
Jeszcze do niedawna Rosjanie by nie przypuszczali, że działania zbrojne mogą przekroczyć granicę ich państwa. Niespodziewany atak w okolicach Biełgorodu wywołał prawdziwy szok. Ludzie Putina są zdezorientowani, a zwykli Rosjanie zaczynają odczuwać kolejne skutki wojny.
Kreml poinformował, że trzech rosyjskich naukowców, którzy pracowali nad technologią pocisków hipersonicznych, zostało oskarżonych o zdradę. Wspomniana broń, którą wiele razy chwalił się Władimir Putin, miała być rosyjską dumą, jednak w ostatnich dniach pojawiły się wątpliwości co do jej skuteczności.
Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla, stwierdził, że Polska od wieków co pewien czas popada w szał nienawiści do Rosjan i ostrzega, że takie wrogie działania wobec Rosji nie wróżą nic dobrego dla Polski i Polaków. Rosjan oburza m.in. stosowanie w Polsce nazwy Królewiec zamiast rosyjskiej nazwy Kaliningrad.
Przedstawiciele rosyjskich władz poinformowali wczoraj (03.05), że w nocy z 2 na 3 maja doszło do ataku na Kreml przy użyciu dwóch dronów. Rosyjski reżim określił to jako próbę zamachu na Władimira Putina. Specjaliści amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną twierdzą jednak, że za atakiem mogą stać sami Rosjanie i przytaczają fakty, które mają o tym świadczyć.
Wściekłość i poruszenie na Kremlu. Tamtejszy reżim twierdzi, że we wtorek 2 maja doszło do ataku dwóch dronów, co zostało odebrane jako “planowany atak terrorystyczny” i próba zamachu na Władimira Putina. W mediach opublikowano nagranie z momentu tuż po incydencie. Rosja już grozi działaniami odwetowymi.
Angela Merkel podczas targów książki w Lipsku tłumaczyła się z polityki energetycznej i relacji z Federacją Rosyjską. Była kanclerz Niemiec utrzymuje, że miała nadzieję na powstrzymanie eskalacji sytuacji. Otwarcie przyznaje, że jej się to nie udało. Nie rezygnuje jednak ze wzywania do otwartej debaty.
Dziennikarze Bild przekazali bardzo istotne informacje, jakoby w minioną niedzielę (23.04) ukraińskie służby specjalne próbowały zabić Władimira Putina. W tym celu miały zostać wysłane drony kamikadze. Do doniesień niemieckiego dziennika odniósł się rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow.
Unia Europejska przygotowuje 11. pakiet sankcji, w którym planuje zaproponować zakaz tranzytu wielu rosyjskich towarów. Nie brakuje również doniesień o całkowitym zakazie eksportu do Rosji, które prawdopodobnie nie są zgodne ze stanem faktycznym. Niewątpliwie jednak gospodarka Federacji Rosyjskiej może ucierpieć.
We wtorek 4 kwietnia Finlandia oficjalnie została 31. członkiem NATO, co spotkało się ze stanowczą reakcją ze strony Federacji Rosyjskiej, która zapowiedziała zaostrzenie „środków zaradczych” i straszyła „eskalacją konfliktu”. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg z kolei podkreślał, że dzięki współpracy z Finlandią „NATO będzie silniejsze”. Jakie w rzeczywistości mogą być konsekwencje strategiczne, wojskowe i polityczne rozszerzenia Sojuszu?
Dokładnie 13 lat prezydencki samolot z 96 osobami na pokładzie rozbił się w drodze do Smoleńska. Ta okropna katastrofa na stałe wpisała się bolesnymi zgłoskami na karty polskiej historii i do dziś budzi wiele emocji. Gdy tylko świat dowiedział się o śmierci części polskiej elity, od czołowych przywódców natychmiast zaczęły spływać kondolencje. Wśród nich znalazły się te od władz Rosji, w tym ówczesnych prezydenta Miedwiediewa i premiera Władimira Putina.
Ukraińskie wojskie poinformowało, że do dziś na ukraińskim froncie zginęło 178 tysięcy rosyjskich żołnierzy. Ujawnione niedawno amerykańskie dokumenty sugerują, że zmarłych jest jeszcze więcej. Należy pamiętać jednak, że informacje te są trudne do weryfikacji, więc ciężko mówić o dokładnej liczbie.
Międzynarodowy Trybunał Karny wydał nakaz aresztowania Władimira Putina. Czy w razie osądzenia prezydent Rosji mógłby trafić do polskiego więzienia? Zdaniem Patrycji Grzebyk, specjalistki w zakresie prawa międzynarodowego z Uniwersytetu Warszawskiego, nie jest to niemożliwe. Specjalistka podkreśla jednak, że nie będzie to prosty proces.
W Moskwie gości Aleksander Łukaszenka. Pupil rosyjskiego dyktatora Władimira Putina gości w stolicy Rosji, by rozmawiać o zacieśnianiu współpracy gospodarczej oraz wojskowej. Tymczasem białoruski przywódca wprawił w niemałe zakłopotanie swojego "wielkiego brata". Jego zachowanie wobec Putina zarejestrowały kamery.
Władimir Putin był bohaterem niezręcznej sytuacji, która miała miejsce w trakcie uroczystości na Kremlu. Prezydent Rosji po zakończeniu przemówienia ewidentnie oczekiwał na brawa od przybyłych ambasadorów 17 państw. Ku jego zaskoczeniu, zapanowała kompletna cisza.
Władimir Putin stracił ważnego człowieka. Kapitan Gleb Karakułow, były inżynier łączności Federalnej Służby Ochrony, do którego obowiązków należało przekazywanie prezydentowi Rosji szyfrowanych informacji, uciekł z Rosji. Teraz ujawnił, co myśli o rosyjskiej inwazji na Ukrainę i o samym Władimirze Putinie.
Rosja reaguje na wejście Finlandii do NATO. Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu insynuuje, że Sojusz Północnoatlantycki chce rozszerzyć trwającą wojnę, ale „nie zdoła wpłynąć na jej wynik”. Głos na ten temat zabrał również Dmitrij Pieskow, rzecznik Władimira Putina, który ostrzegał przed zastosowaniem „środków zaradczych”.
Sieć obiegło nagranie, na którym miliarder i były senator Farchad Achmedow wspólnie z producentem muzycznym Iosifem Prigożynem krytykują prezydenta Władimira Putina. Sytuacja miała mieć miejsce na początku marca. Rosyjscy dziennikarze gwarantują autentyczność materiału.
Rzecznik polskiego MSZ, Łukasz Jasina skomentował słowa Władimira Putina, który w sobotę zapowiedział rozmieszczenie na Białorusi taktycznej broni jądrowej. - Potępiamy to wzmocnienie zagrożenia - mówił w rozmowie z PAP Jasina. Jak przekazał Putin, Rosja na prośbę Łukaszenki przekazała już Białorusi samoloty umożliwiające przenoszenie pocisków jądrowych.
Wobec braku spektakularnych sukcesów wojsk rosyjskich na terenie okupowanej Ukrainy, do opinii publicznej przebija się coraz częstsza krytyka wobec Władimira Putina. Światło dzienne ujrzał film, na którym Igor Girkin, były dowódca wojsk separatystów w okupowanym przez Rosję Donbasie ostro uderza w rosyjskiego dyktatora. "Władimirze, zamknij się. Milcz" - słyszymy.
Władimir Putin odwiedził okupowane przez Rosję ukraińskie terytoria. Rosyjski myśliwiec uderzył w amerykańskiego drona nad Morzem Czarnym. Trump znowu wzywa do protestów w swojej obronie, a Francją cały czas wstrząsają protesty związane z podwyższeniem wieku emerytalnego. Między innymi o tym w kolejnym wydaniu Raportu Gońca ze Świata.
Rosyjski politolog Aleksandr Morozow udzielił wywiadu Wirtualnej Polsce, w którym wyjaśnił kulisy niespotykanej dotychczas walki o władzę wśród rosyjskich elit. Jak przekonuje ekspert, w cieniu wojny Władimir Putin chce wcielić w życie zupełnie inny model Rosji. Morozow ocenił, inwazja w dużym stopniu zmienia pozostałości instytucji państwowych.
Władimir Putin z pewnością oczekiwał innego przebiegu wojny, licząc na szybkie jej zakończenie. W ostatnich dniach wyciekły dokumenty, których treść wskazuje na plany przywódcy związane z inwazją Rosji na Ukrainę. Wynika z nich, że wydarzenia za naszą wschodnią granicą nie przebiegają po myśli rosyjskiego prezydenta.
Mimo iż Rosjanie wciąż nie potrafią przełamać oporu bohaterskich Ukraińców, kremlowska propaganda żyje złudzeniami o potędze i ekspansji terytorialnej. W swoim programie, jeden z głównych “żołnierzy” Putina, Władimir Sołowjow, ponownie wysłał groźby w kierunku państw wspierających Kijów, nie pomijając przy tym Polski. Jak stwierdził, celem Moskwy powinno być obecnie “przywracanie tradycyjnych rosyjskich miast”, do których zaliczył np. Warszawę.
Od dłuższego czasu ze wschodu docierają doniesienia o słabnącym zdrowiu Władimira Putina. Pomimo próby ukrycia pogarszającego się stanu fizycznego, na zachód docierają doniesienia o chorobie dyktatora. Jak jednak twierdzą eksperci, istnieje szansa, że kariera polityka nie zakończy się śmiercią naturalną.
Napawające optymizmem słowa brytyjskiej dziennikarki, mającej utrzymywać regularne kontakty z przedstawicielami rosyjskich elit politycznych i biznesowych. Catherine Belton twierdzi, że pucz na Kremlu i idące za tym odsunięcie od władzy Władimira Putina są możliwe. Aby tak się jednak stało, konieczne jest spełnienie jednego kluczowego warunku. Jak on brzmi? I czy rosyjski dyktator sam z siebie może wycofać się z wojny w Ukrainie?
Osoba prowadząca na Telegramie profil o nazwie Generał SVR przekazała rzekomo najnowsze wieści na temat stanu zdrowia Władimira Putina. Zgodnie z nimi, rosyjski przywódca boryka się z coraz większymi problemami, a ostatnia terapia, którą dopiero co miał przejść, nie przynosi pożądanych skutków. W konsekwencji, dyktator ma nie brać aktywnego udziału w odwodzeniu działaniami w Ukrainie, skupiając się całkowicie na nowym procesie leczniczym zaplanowanym na początek marca.
We wtorek Władimir Putin wygłosił coroczne orędzie przed rosyjskim parlamentem. Prezydent Rosji wybrał te dzień nieprzypadkowo, chciał w ten sposób rzucić wyzwanie przebywającemu w Warszawie prezydentowi USA Joe Bidenowi, jednak nie wszystko poszło po jego myśli. W rozmowie z Onetem ekspert od mowy ciała Maurycy Seweryn przeanalizował minuta po minucie show dyktatora. Rezultat? Autokrata nie ma powodów do zadowolenia.