Zaskakująca wizyta Władimira Putina w obwodzie kurskim wywołuje nie lada emocje. Wszystko ze względu na dziwne nagrania ze spotkania, na których dźwięk nie zgrywa się z obrazem. Ponadto przywódca Rosji po raz pierwszy od czasu inwazji na Ukrainę pojawił się w stroju wojskowym. Zdaniem wielu zachowanie 72-latka to “wyraźny sygnał” dla Europy i świata. Oto szczegóły.
Władimir Putin spotkał się w czwartek z Aleksandrem Łukaszenką. Prezydenci Rosji i Białorusi rozmawiali m.in. o pogłębieniu współpracy między oboma krajami. We wspólnym oświadczeniu pojawiło się z kolei sporo oskarżeń. Padły też słowa skierowane bezpośrednio do Donalda Trumpa, jak i całego NATO. Ich wypowiedzi słyszał cały świat.
Trwa czas rozmów Stanów Zjednoczonych z Ukrainą oraz Rosją. Ich celem jest osiągnięcie porozumienia ws. zakończenia wojny, która trwa na pełną skalę już 3 lata. Aktualnie strony próbują dojść do porozumienia, jednak nie jest to łatwy proces. Teraz Agencja Reutera podała nieoficjalnie, jakie warunki ws. zakończenia wojny w Ukrainie stawia Rosja.
Właśnie jesteśmy świadkami kluczowych rozmów dotyczących zakończenia konfliktu, który jest pokłosiem ataku Rosji na Ukrainę. Do państwa Władimira Putina przyleciał dzisiaj specjalny wysłannik Waszyngtonu. Chociaż jeszcze nie doszło do spotkania na najwyższym szczeblu to władze Rosji już dały do zrozumienia, co sądzą o propozycji USA.
W środowe popołudnie media na całym świecie obiegła informacja o niespodziewanej wizycie Władimira Putina w jednym z regionów zaatakowanych przez siły Ukrainy. Prezydent Rosji zdecydował się również na bardzo poważne zapowiedzi. Określił, co stanie się w “niedługiej przyszłości”. Do sieci trafiło nagranie.
Ukraina jest gotowa do natychmiastowego czasowego zawieszenia broni nie tylko na morzu czy w powietrzu, ale na całej linii walk. “Jeśli Rosjanie się zgodzą – w tym momencie nastanie cisza” – podkreślił Wołodymyr Zełenski po wtorkowym spotkaniu delegacji Waszyngtonu i Kijowa. Donald Trump zagroził Putinowi, że jeśli nie zgodzi się na rozmowy pokojowe, USA będą “kontynuować walkę i zaopatrywać Ukrainę”. Rzeczniczka rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych ostro zareagowała na te słowa, stwierdzając, że wojnę “zakończą na własnych zasadach”. Eksperci tłumaczą, co to właściwie oznacza.
Nie od dziś wiadomo, że sytuacja międzynarodowa jest niezwykle napięta. W ostatnich dniach oczy całego świata skierowane są na Rosję. Już niebawem, odbędzie się wydarzenie zapowiadane już od wielu miesięcy. Tymczasem rzecznik Władimira Putina właśnie ogłosił listę “wrogich państw”, które nie zostaną zaproszone. Kto dostał zakaz?
We wtorek w Arabii Saudyjskiej rozpoczęły się rozmowy pomiędzy Ukrainą a Stanami Zjednoczonymi ws. zawarcia rozejmu z Rosją. Jak się okazuje, osiągnięcie porozumienia może nie być takie proste. Pojawiły się zaskakujące doniesienia. Tak miał zachować się Władimir Putin.
Donald Trump kontynuuje swój plan, który ma na celu doprowadzenie do pokoju w Ukrainie. Poczynania amerykańskiego prezydenta są szeroko komentowane, pojawiają się również słowa sprzeciwu wobec jego działań, które można określić jako nie tyle, co odważne, ale też kontrowersyjne. Teraz jeden z dziennikarzy “The Washington Post” zwrócił się wprost do Trumpa, który po tych słowach mocno się zirytował.
Leszek Miller naraził się Rosji pozwalając na więzienia CIA. Niedługo potem wybuchła afera Rywina na której zyskał PiS. Miller i jego powiązania z Rosją były tematami rozmowy redaktora Wojciecha Mulika z Tomaszem Piątkiem, dziennikarzem Resetu Obywatelskiego. Nie zabrakło tematu prorosyjskich zachowań oraz wypowiedzi byłego premiera RP.
Kwestie wojny w Ukrainie oraz przyszłych zamiarów Władimira Putina od kilku tygodni wywołują ogromne emocje. Wiele osób zastanawia się bowiem, czy ze względu na obecną politykę międzynarodową Rosja może być gotowa do ataku na państwa NATO. Teraz głos w tej sprawie zabrać postanowili eksperci. Ich prognozy nie są jednak optymistyczne.
Władimir Putin wypowiedział się na temat pokoju w Ukrainie. Prezydent Rosji wystosował konkretny warunek, który powinien zostać spełniony, aby został on osiągnięty. Wołodymyr Zełenski błyskawicznie mu odpowiedział.
Ukraiński ekspert wojskowy nie ma wątpliwości - jeśli Putin poczuje się zwycięzcą, "będzie to katastrofa". W rozmowie z Onetem Ołeh Żdanow ostrzega, co tzw. rozejm w Ukrainie może oznaczać w perspektywie czasu dla Polski.
Donald Trump zdecydował o wstrzymaniu pomocy wojskowej dla Ukrainy. Czy to będzie punkt zwrotny w trwającym od 3 lat konflikcie na pełną skalę? Póki co jest zbyt wcześnie, by postawić jednoznaczną odpowiedź. Pewnie jest jednak to, że cały świat komentuje decyzję amerykańskiego prezydenta. Pojawiły się nawet słowa z Kremla.
Jak donosi niemiecki "Bild", Donald Trump potajemnie pracuje nad powrotem do Nord Stream 2. Dziennik informuje, że rozmowy na ten temat trwają już od kilku tygodni. Prezydent USA miałby dogadać się z Władimirem Putinem w sprawie rosyjskiego gazu, co może wpłynąć na zakończenie wojny w Ukrainie.
Oświadczenie Białego Domu, natychmiastowe wywiady Wołodymyra Zełenskiego, wpisy w mediach społecznościowych Donalda Tuska i wielu innych europejskich przywódców. Do kłótni Zełenskiego z Donaldem Trumpem odnieśli się już niemal wszyscy, oprócz Władimira Putina. Były ambasador Polski w Ukrainie wskazał jednoznaczny powód, tłumacząc strategię, jaką przyjmie teraz rosyjski dyktator.
Kilka dni temu Andrzej Duda niespodziewanie spotkał się z prezydentem USA, Donaldem Trumpem. Chwilę wcześniej świat obiegły słowa, które wstrząsnęły dyplomacją – amerykański przywódca wygłosił zaskakujące oświadczenie na temat wojny w Ukrainie. W kręgach międzynarodowych trwa gorąca debata o konsekwencjach jego wypowiedzi. Tymczasem prezydent RP, pytany o Władimira Putina, udzielił odpowiedzi, która natychmiast odbiła się szerokim echem w mediach.
Andrzej Duda w sobotę 22 lutego udał się do Waszyngtonu, by spotkać się z Donaldem Trumpem. Podczas krótkiej rozmowy, która odbyła się w czasie konserwatywnej konferencji Conservative Political Action Conference, między prezydentami miało dojść do kilku istotnych ustaleń. "Niemcy, Francja, Wielka Brytania grają o ukraińskie zasoby, o które upomniał się Trump" — alarmuje dziś Duda.
Czy ambicje Władimira Putina sięgają dalej niż Ukraina? W czasie gorącej debaty telewizyjnej przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi w Niemczech lider chadeków Friedrich Merz rzucił niepokojące spostrzeżenie. Według niego Kreml może mieć na celowniku nie tylko Kijów. Jakie konsekwencje mogą wyniknąć z tych słów?
Kim jest Nikołaj Patruszew? To doradca prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina i jedna z osób, które miały go przekonywać do inwazji na Ukrainę w 2022 roku. W wywiadzie dla propagandowych rosyjskich mediów, nakreślił przerażający scenariusz dla Ukrainy w najbliższej przyszłości.
Były dowódca Wojsk Lądowych gen. Waldemar Skrzypczak ostrzega. Jego zdaniem Władimir Putin może szykować osobną armię do walki z NATO. – Wbrew temu co się mówi, Putin odbudowuje swoją armię – uważa generał.
Władimir Putin wygłosił w czwartek wieczorem pilne orędzie do narodu, w którym odniósł się do porannego ataku ma Dniepr. Mówił o teście najnowszego rosyjskiego pocisku średniego zasięgu. Prezydent Rosji stwierdził, że Rosja jest gotowa na wszystkie scenariusze w tym konflikcie, ostrzegał Zachód przed jednym.
Jak donosi w niedzielę amerykański "The Washington Post", prezydent elekt Donald Trump rozmawiał w czwartek z Władimirem Putinem. Tematem dyskusji przywódców była wojna na Ukrainie. Trump miał powiedzieć rosyjskiemu przywódcy, by nie eskalował konfliktu za naszą wschodnią granicą.
Doniesienia mediów okazały się być prawdą – Victor Orban spotkał się w Moskwie z Władimirem Putinem. Po trzygodzinnej rozmowie rosyjski dyktator stwierdził, że traktuje wizytę premiera Węgier jako próbę "wznowienia dialogu". – Viktor Orban wezwał do wstrzymania ognia, by stworzyć warunki do negocjacji w sprawie Ukrainy – powiedział.
28 maja prezydent Łotwy Edgars Rinkevics odwiedził Wielką Brytanię. W wygłoszonym przemówieniu wyraził swoje przekonania dotyczące dalszych zamiarów rosyjskiego dyktatora i wskazał państwa, które jego zdaniem Putin zaatakuje po Ukrainie. Co ciekawe, wśród nich nie ma wcale państw bałtyckich.
Szef NATO Jens Stoltenberg stwierdził, że państwa członkowskie powinny zezwolić Ukrainie na wykorzystywanie broni od sojuszników do ataków na terytorium Rosji. Władimir Putin odniósł się do tych słów. Rosyjski dyktator określił je jako "igranie z ogniem".
Władimir Putin po raz kolejny wygrał wybory prezydenckie w Rosji. Uzyskał 87 proc. głosów. Tym samym będzie rządził Rosją do 2030 roku. Poparcie dla jego przeciwnika miało sięgnąć 4,6 proc.
Aleksander Kwaśniewski nie ma wątpliwości, że „poziom naszego bezpieczeństwa się zmniejszył”. Były prezydent przestrzegł przed zagrożeniami ze strony Rosji, ale podkreślił, że nie chce wywoływać paniki. Ze smutkiem stwierdził, że Donald Trump najprawdopodobniej wygra nadchodzące wybory, co może mieć katastrofalne skutki dla dalszej obronności Ukrainy.