W środę (23 sierpnia) media na całym świecie obiegła wiadomość o katastrofie niewielkiego samolotu, na pokładzie którego mógł być Jewgienij Prigożyn. Informacje o śmierci szefa Grupy Wagnera nie są potwierdzone, ale w sieci pojawia się coraz więcej filmów pokazujących moment upadku maszyny. Widać na nich, że z wraku pozostały jedynie szczątki, a i te zajęły się ogniem. Czy ktokolwiek miał szansę ocaleć?
Katastrofa małego samolotu biznesowego w Rosji. Jak podają media, do wypadku, w którym śmierć poniosło 10 osób, doszło w obwodzie twerskim niedaleko Moskwy. Rozbita maszyna należeć miała do założyciela Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna. Niewykluczone, że szef wagnerowców był na pokładzie.
W rosyjskim obwodzie królewieckim, eksklawie graniczącej z Polską, podczas lotu szkoleniowego rozbił się rosyjski myśliwiec Su-30. Załoga samolotu zginęła. Informację o tym zdarzeniu opublikowała "RIA Novosti”, a także portal Meduza, który powoływał się na rosyjskie ministerstwo obrony.
Rosyjska marynarka wojenna rozpoczęła swoje ćwiczenia na Morzu Bałtyckim. Udział w nich bierze około 6 tysięcy żołnierzy marynarki wojennej oraz 30 okrętów i 30 samolotów. Rosyjski MON podaje, że ćwiczenia odbywają się pod nazwą „Oceaniczna tarcza”.
Do tragedii doszło na terenie parku narodowego w republice Mari El w środkowej Rosji, gdzie wskutek bardzo mocnego huraganu drzewa spadły na kemping, w którym przebywali turyści wraz ze swoimi pociechami. Osiem osób, w tym troje małych dzieci zginęło.
Rząd potwierdził obecność członków Grupy Wagnera na terenach pogranicza polsko-białoruskiego. Najemnicy mają stacjonować w rejonie przesmyku suwalskiego. Głos w sprawie zabrał premier Mateusz Morawiecki, który mówił o poważnym zagrożeniu.
Władimir Putin w piątek wygłosił przemówienie, w którym bezpośrednio nawiązał do Polski. Prezydent Rosji stwierdził, że “Warszawa najwyraźniej zapomniała” o kluczowej kwestii dotyczącej ziem zachodnich.
Zbrodnia z zimną krwią na obrzeżach rosyjskiego Permu. Kilku nastoletnich chłopców napadło na 15-letnią dziewczynę, zgwałciło ją, a następnie także podpaliło. Pewni, że ich ofiara nie żyje, oprawcy pozostawili ją na torach kolejowych. Dzięki maszyniście poszkodowana trafiła do szpitala, ale jej obrażenia i tak okazały się być zbyt rozległe.
Jak poinformował portal Biełsat, najemnicy z Grupy Wagnera opuścili wczoraj (13.07) swoje obozy polowe na południu Rosji i pojechali w stronę Moskwy. W kolumnie widać autobusy na białoruskich rejestracjach. Tym razem nie jest to jednak bunt przeciwko władzom na Kremlu.
Siergiej Ławrow zagroził, że Rosja “wyciągnie wnioski i podejmie kroki” w związku z przyjęciem Finlandii i Szwecji do NATO (na razie tylko pierwsza należy do sojuszu). Kreml z kolei zapowiedział "działania odwetowe" na przyjęcie Szwecji do organizacji.
Przywódca Białorusi zorganizował konferencję prasową dla zachodnich dziennikarzy. Alaksandr Łukaszenka pytany był m.in. o to, gdzie przebywa szef Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn i odparł, że na Białorusi go nie ma. Te słowa spotkały się z natychmiastową reakcją władz Rosji.
Niepokojące doniesienia znad Morza Bałtyckiego. W nocy z wtorku na środę (4-5 lipca) brytyjskie myśliwce Typhooon zostały pilnie poderwane w powietrze ze względu na rosyjski samolot rozpoznawczy Tu-214, który niespodziewanie wleciał w przestrzeń powietrzną nad Bałtykiem.
Rosyjska dziennikarka śledcza Elena Milashina oraz jej prawnik Alexander Nemow zostali porwani i pobici w Groznym. Do stolicy Czeczenii przybyli, żeby wziąć udział w rozprawie sądowej w sprawie matki trójki wygnanych krytyków Ramzana Kadyrowa, przywódcy Republiki Czeczeńskiej.
Szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak poinformował, że w wyniku rosyjskiego ataku na miasto Sumy zginęła jedna osoba. Bojowy dron uderzył w pięciopiętrowy blok mieszkalny w północno-wschodniej części Ukrainy.
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała kolejną osobę, która na terenie Polski miała brać udział w działaniach siatki szpiegowskiej pracującej na rzecz Rosji. To zawodowy hokeista pierwszoligowego klubu.
Według informacji Vatican News papieski wysłannik kardynał Matteo Maria Zuppi odwiedzi w dniach 28-29 czerwca Moskwę, w ramach misji pokojowej dotyczącej wojny na Ukrainie. Program rozmów wysłannika papieża Franciszka ds. Ukrainy nie został jednak ujawniony.
Władimir Putin wygłosił niespodziewane orędzie do narodu. To pokłosie buntu, który niedawno wybuchł w Rosji. Przywódca podziękował służbom za powstrzymanie rebelii grupy Wagnera. Podkreślił, że to dzięki ich zaangażowaniu udało się zapobiec “wojnie domowej”.
Bunt Jewgienija Prigożyna i Grupy Wagnera przeciwko rosyjskim władzom trwał stosunkowo krótko, jednak jego konsekwencje mogą być dla Władimira Putina wyjątkowo bolesne. Marsz na Moskwę nie doszedł do celu, choć niewiele do tego brakowało. Co dokładnie wydarzyło się w Rosji i co mówi to o władzy Władimira Putina? Wyjaśniamy.
24 czerwca przejdzie do historii. Cały świat wstrzymał dzisiaj oddech w obliczu doniesień z Rosji. Jewgienij Prigożyn, do niedawna przyjaciel Władimira Putina i dowódca tzw. Grupy Wagnera - najemników walczących z wojskami ukraińskimi na froncie, zbuntował się i ruszył z kilkoma tysiącami bojowników w kierunku Moskwy. Wieczorem pojawiły się doniesienia, że zbrojna wyprawa na stolicę Rosji została wstrzymana.
Szef grupy Wagnera, Jewgienij Prigożyn oskarżył Władimira Putina o zorganizowanie ataków rakietowych na jego obozy i wypowiedział wojnę Rosji. Putin nazwał jego działania zdradą i „ciosem w plecy”. Sytuacja cały czas jest bardzo napięta, a na ulicach Moskwy pojawia się coraz więcej wojska. Swoje stanowisko w całej sprawie przedstawił również polski rząd na czele z prezydentem Andrzejem Dudą.
W sobotę rano światowe media obiegły doniesienia o zamachu stanu w Rosji. W kierunku Moskwy zmierzają oddziały grupy Wagnera, której przywódcą jest Jewgienij Prigożyn. Władimir Putin wygłosił pilne orędzie i już wydał stanowcze rozkazy.
Jewgienij Prigożyn, szef rosyjskiej najemniczej Grupy Wagnera przekazał, że oddziały armii regularnej Rosji zaatakowały obóz najemników, powodując liczne straty w ludziach. Stwierdził, że zamierza „przywrócić sprawiedliwość w armii”. Według mediów może to być punkt zwrotny wojny i przewrót w Rosji. Na Telegramie Grupy Wagnera pojawił się wymowny wpis: „Zaczynamy”, a na ulicach Moskwy przybywa wojska. Zareagował sam Władimir Putin.
Ryszard Terlecki poinformował, że Sławomir Cenckiewicz jest jednym z kandydatów do komisji badającej wpływy rosyjskie. Polityk zaznaczył, że ze względu na proponowaną przez prezydenta nowelizację ustawy znanej jako “lex Tusk” nie ma sensu wybierać obecnie członków komisji spośród parlamentarzystów.
Cykl “Reset” stworzony przez Michała Rachonia i Sławomira Cenckiewicza dla TVP ma przedstawić działania rządu Donalda Tuska w latach 2007-2015 mające na celu poprawę stosunków z Rosją. Program ma ilustrować, jakie zarzuty mogłaby wysunąć wobec byłego premiera specjalna komisja ds. zbadania wpływów rosyjskich.
Według informacji od 7 źródeł obeznanych z sytuacją, do których dotarł Bloomberg, rosyjskie elity polityczne i biznesowe są obecnie sfrustrowane i zmęczone wojną w Ukrainie. Wiele prominentnych osób wyraża pragnienie zakończenia tego konfliktu, co prowadzi do poważnego wstrząsu w wierze w przywództwo Władimira Putina.
Natalia Oskar została wybrana Mrs Russia World 2023 i tym samym zyskała tytuł najpiękniejszej rosyjskiej mężatki. Pochodząca z Dalekiego Wschodu kraju kobieta wywołała ogromną burzę w Internecie swoim wyglądem, który znacznie odbiega od tego, co prezentuje na zdjęciach.
Ostatnio coraz częściej mówi się o różnych dolegliwościach zdrowotnych, które dotykają Władimira Putina. Istnieją niepotwierdzone spekulacje na temat ewentualnej diagnozy choroby Parkinsona oraz walki z nowotworem, a niedawno pojawiły się doniesienia o możliwych epizodach ostrych stanów lękowych. Niektórzy zauważają te objawy w jego zachowaniu.
Szef Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn oskarżył rosyjskich dowódców o planowanie wysadzenia jego najemników, którzy wycofują się z Bachmutu. Rosjanin poinformował, że zwrócił się do prokuratorów o zbadanie sprawy.