Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Rosja

Rosja

Ukraina: Witalij Kliczko zwrócił się do mieszkańców Kijowa
24.02.2022 09:10 Mer Kijowa ostrzega mieszkańców stolicy. "Przygotujcie torby ewakuacyjne"

- Przygotujcie torby ewakuacyjne - zwrócił się do mieszkańców Kijowa Witalij Kliczko. Mer stolicy Ukrainy opublikował pilny komunikat. Władze maja przygotowane dla cywili specjalne schrony. Polityk wyjaśnił, jak wygląda obecnie sytuacja w Kijowie.W czwartek nad ranem rozpoczął się rosyjski atak na Ukrainę. W sieci pojawiły się nagrania eksplozji oraz kolejnych wybuchów w kluczowych miastach: Charków, Dniepro oraz w Kijowie.Mer Kijowa zwrócił się do mieszkańców stolicy. Zaapelował, by każdy, kto nie wykonuje kluczowych dla bezpieczeństwa obowiązków, pozostał w domu.

Trwa narada Prezydenta RP z rządem i dowódcami Sił Zbrojnych.
24.02.2022 09:00 Zwołano naradę Prezydenta RP z rządem i dowódcami Sił Zbrojnych

W związku z rosyjską inwazją na Ukrainę dziś o godz. 8 w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego rozpoczęła się narada prezydenta Andrzeja Dudy z rządem, dowódcami Sił Zbrojnych RP oraz szefami służb specjalnych.W nocy ze środy na czwartek Prezydent Rosji Władimir Putin oznajmił, że wydał rozkaz przeprowadzenia specjalnej operacji wojskowej w Donbasie, której celem jest „demilitaryzacja i denazyfikacja Ukrainy”. >>> CZYTAJ RELACJĘ Z UKRAINY MINUTA PO MINUCIE <<<Według informacji władz i relacji w sieciach społecznościowych rosyjskie siły zaczęły ostrzał ukraińskich miast także z innych kierunków. Wybuchy słychać było także w stolicy Ukrainy, Kijowie. Na ten brutalny atak postanowiła odpowiedzieć również Polska.Andrzej Duda za pośrednictwem Twittera zakomunikował:„Ukraina padła ofiarą brutalnej, niesprowokowanej i nieusprawiedliwionej rosyjskiej napaści. Współdziałamy z naszymi sojusznikami z NATO oraz UE, wspólnie odpowiemy na rosyjską brutalną agresję i nie pozostawimy Ukrainy bez wsparcia”.Prezydent RP poinformował również, że nad ranem rozmawiał z Prezydentem Ukrainy Wołodymirem Zełenskim:„Doszło do rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej skala jest najprawdopodobniej szeroka. To bezprecedensowy akt gwałtu na normach prawa międzynarodowego. Rosja wyklucza się z międzynarodowej wspólnoty”.Po tym, jak Rosja zaatakowała w nocy Ukrainę, prezydent tego kraju Władymir Zełeński ogłosił wprowadzenie stanu wojennego.Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:Oczy całego świata zwrócone na komputer Putina. Internauci od razu zauważyliNowelizacja ustawy o cmentarzach i pochówkach. W planach ogromne zmianyAndrzej Duda pomógł Kaczyńskiemu na konferencji. Internauci od razu zareagowali, nie mają litościJeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]Źródło: prezydent.pl

Trwają ataki na Kijów. Mieszkańcy ukrywają się w schronach
24.02.2022 08:31 W Kijowie słychać huk ostrzału. Mieszkańcy miasta kryją się w schronach

Trwa inwazja na Ukrainę. Rosyjska armia wkroczyła do Kijowa i prowadzi regularny ostrzał. Na terytorium kraju pojawiły się również wojska Białorusi. W całym mieście słychać wyjące syreny przeciwlotnicze. Zbombardowano lotnisko w znajdującym się w obwodzie Kijowskim Boryspolu.Jak donosi dziennikarz „The Guardiana" Luke Harding, mieszkańcy stolicy Ukrainy kryją się w schronach. Całe rodziny z dziećmi próbują znaleźć bezpieczne miejsce, aby przetrwać atak. „Nasza piwnica w Kijowie zapełnia się teraz rodzinami z małymi dziećmi. Dzieciaki trzymają kolorowanki. Bolesne obrazki” – napisał Luke Harding.Jak donosi Conflict News oraz CNN na terytorium Ukrainy, wraz z armią rosyjską, wkroczyły również wojska białoruskie. Do przekroczenia granicy doszło na przejściu granicznym w Senkiwce w obwodzie czernichowskim. Podając tę informację, telewizja CNN powołała się na ukraińską straż graniczną.

z ostatniej chwili niebieskie
24.02.2022 08:14 Reuters: Rosja zaatakowała rejon Lwowa. W mieście rozległy się syreny alarmowe

Rosja rozpoczęła działania na zachodzie Ukrainy. Agencje TASS i Reuters podają, że pod ostrzałem armii Władimira Putina znalazły się okolice Lwowa. W mieście niedaleko polskie granicy rozległy się syreny ostrzegawcze.- Rozpoczął się ostrzał regionu Lwowa - przekazały agencje TASS i Reuters. Amerykański dziennikarz Lucas Tomlinson opublikował nagranie, gdzie słychać, że nad miastem rozległy się syreny ostrzegawcze.Wcześniej syreny alarmujące o ataku lotniczym rozbrzmiały w Kijowie (nagranie zobaczyć możesz >pod tym linkiem<). Doniesień o ataku na zachodnich terenach Ukrainy jest więcej.Air Raid sirens begin in Lviv, Ukraine pic.twitter.com/lIGgTfKVmU— Lucas Tomlinson (@LucasFoxNews) February 24, 2022

Ukraińska armia zestrzeliła pięć rosyjskich samolotów i jeden śmigłowiec
24.02.2022 07:49 Ukraińska armia zestrzeliła rosyjskie samoloty i śmigłowiec

Ministerstwo Obrony Ukrainy przekazało, że na terenie obwodu ługańskiego zestrzelono pięć rosyjskich samolotów oraz śmigłowiec. To pierwsze straty poniesione przez armię Władimira Putina po rozpoczęciu ostrzału m.in. Kijowa, Charkowa, Dniepra.- Sprawdził się scenariusz, o którym wczoraj pisały amerykańskie media - powiedział w czwartek nad ranem korespondent TVP Info. Dziennikarz musiał pilnie ewakuować się z terenu Dniepra, gdzie relacjonował sytuację przy granicy z separatystycznymi obwodami.Ministerstwo Obrony Ukrainy przekazało, że ukraińska armia nie pozostaje bierna w związku z atakiem Rosji. Armia Władimira Putina poniosła pierwsze straty.

Ewakuacja korespondenta TVP Info w programie na żywo
24.02.2022 07:17 Korespondent TVP Info ewakuowany w programie na żywo. "Zmasowany atak"

Rosyjski atak na Ukrainę. Ostrzał i wybuchy odnotowywane w Kijowie, Charkowie i Dniepro zmusiły reporterów TVP Info do pilnej ewakuacji. - Sytuacja stała się wyjątkowo niebezpieczna - powiedział w specjalnym wydaniu korespondent, który w czasie wejścia na żywo wyjeżdżał z ukraińskiego miasta.Sytuacja na Ukrainie jest dramatyczna. W sieci pojawiają się kolejne nagrania z momentów eksplozji nieopodal cywilnych zabudowań. Przypomnijmy, że niedawno mer Kijowa Witalij Kliczko informował, że stolica Ukrainy przygotowała dla mieszkańców specjalne bunkry na wypadek ataku ze strony Rosji.W sytuacji zagrożenia znaleźli się również dziennikarze, którzy od tygodni relacjonują sytuację na terenie Ukrainy. W czasie programu specjalnego w TVP Info korespondent poinformował, że "zmasowany atak" zmusił ekipę Telewizji Polskiej do ucieczki.

SERGEI SUPINSKY/AFP/East News
24.02.2022 06:40 Prezydent Ukrainy wprowadził stan wojenny

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wprowadził stan wojenny na terenie całego kraju. - Rosja przeprowadziła uderzenia w naszą infrastrukturę. W wielu miastach słychać było wybuchy - oznajmił.Wczoraj wieczorem został wprowadzony stan wyjątkowy na Ukrainie. Jednak z uwagi na zagrożenie, która stwarza Rosja, prezydent podjął decyzję o wprowadzeniu stanu wojennego na terenie całego kraju. >>> CZYTAJ RELACJĘ Z UKRAINY MINUTA PO MINUCIE <<<

Kijów
24.02.2022 06:38 Nagranie z samego centrum Kijowa. Rozległy się syreny

Na Twitterze tuż po godzinie 6:00 pojawiły się nagrania z samego centrum Kijowa. Materiały mogą robić porażające wrażenie - w stolicy atakowanego przez Rosję państwa zawyły syreny.

Atak Rosji na Ukrainę: planowane jest przejęcie lotniska w Kijowie
24.02.2022 06:26 Atak Rosji na Ukrainę. Kijów: lotnisko w stolicy Ukrainy ewakuowane

Szereg wybuchów w Ukrainie. Według amerykańskiego senatora Marco Rubio atak Rosji ma się w najbliższym czasie rozwijać. Kolejnym krokiem Władimira Putin ma być przejęcie kontroli nad lotniskiem w Kijowie.Rozpoczął się atak Rosji na Ukrainę. Jak donosi agencja Interfax, ukraińskie obiekty wojskowe w całym kraju atakowane są przez wojska Władimira Putina. Na celowniku służb znalazła się również infrastruktura krytyczna.

Władimir Putin
24.02.2022 06:13 Nocna agresja Rosji na Ukrainę. Ursula von der Leyen komentuje

Najważniejsi przedstawiciele Unii Europejskiej odpowiedzieli na nocne działania Rosji. Głos zabrała już szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Jej stanowisko wsparł również szef Rady Europejskiej Charles Michel.

Władimir Putin
24.02.2022 05:48 Agresja Rosji na Ukrainę. Sekretarze Generalni ONZ i NATO zabrali głos ws. decyzji Putina

Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres zabrał głos ws. agresji Rosji na Ukrainę. Zwrócił się wprost do Władimira Putina, apelując o pilne zawrócenie wojsk przez Moskwę. Sytuację skomentował już także Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg.

pilne niebieskie
24.02.2022 05:46 Atak Rosji na Ukrainę. Jest reakcja polskiego rządu

Dzisiaj w nocy Rosja rozpoczęła konflikt zbrojny na Ukrainie, rosyjskie wojska przekroczyły granicę kraju Wołodymira Zełenskiego i rozpoczęły ostrzał tamtejszych miast. Polski rząd natychmiast zareagował. Jak poinformował Piotr Müller, rzecznik prasowy rządu, właśnie rozpoczyna się zebranie komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych.>>> CZYTAJ RELACJĘ Z UKRAINY MINUTA PO MINUCIE <<< - W związku z atakiem Rosji na Ukrainę został zwołany w trybie natychmiastowym Komitet ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych, który za chwilę rozpocznie obrady - przekazał Piotr Müller, rzecznik prasowy rządu.Kilka minut temu Piotr Müller pojawił się także w specjalnym programie na antenie TVP Info. Rzecznik rządu zapewnił, że w razie jakiegokolwiek aktu agresji ze strony rosyjskiej na terytorium Polski nasz kraj może liczyć na swoich sojuszników, w tym m.in. USA.- Jest jasna deklaracja ze strony naszych sojuszników. Nie wyobrażam sobie, żeby nie było reakcji, jeśli któryś kraj paktu pólnocnegoatlantyckiego został zaatakowany - zapowiedział rzecznik rządu.W związku z atakiem Rosji na Ukrainę został zwołany w trybie natychmiastowym Komitet ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych, który za chwilę rozpocznie obrady.— Piotr Müller (@PiotrMuller) February 24, 2022 Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:Liderzy DRL i ŁRL wezwali rosyjskie wojska. Chcą "odeprzeć agresję" ukraińskiej armiiParlament Ukrainy przegłosował wprowadzenie stanu wyjątkowego w krajuDramatyczne okoliczności śmierci kobiety znalezionej w lesie w Romanowie. Zginęła w wyniku gwałtownego uduszeniaJeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]Źródło: Goniec.pl

Facebook/ Serhij Hajdaj
24.02.2022 05:18 Wybuchy w Ukrainie. Są porażające nagrania z Charkowa i Dniepropetrowska

Szereg wybuchów w Ukrainie. W sieci pojawiły się nagrania dokumentujące momenty eksplozji w Charkowie i w Kijowie. Mapa miejsc, gdzie odnotowano kolejne wybuchy wciąż rośnie.Dramatyczne nagrania z Ukrainy. W nocy ze środy na czwartek rozpoczął się militarny atak Rosji, którego celem są kluczowe miasta jak stolica Kijów, czy Charków i Odessa. Wybuchy potwierdzone zostały już przez ukrainskich polityków.

Joe Biden
24.02.2022 05:18 Atak Rosji na Ukrainę. Biden: Świat pociągnie Rosję do odpowiedzialności

Joe Biden zabrał głos ws. nocnego ataku Rosji na Ukrainę. Amerykański prezydent stanowczo odpowiedział na decyzje Władimira Putina, wprost stwierdzając, iż Rosja odpowie za wywołaną eskalację. - Świat pociągnie Rosję do odpowiedzialności - powiedział Biden.- Ukraina stała się ofiarą niesprowokowanego i nieusprawiedliwionego ataku rosyjskich sił zbrojnych. Putin z premedytacją wybrał wojnę, która przyniesie katastrofalną utratę życia i ludzkiego cierpienia. Rosja sama jest odpowiedzialna za śmierć i destrukcję, którą ten atak przyniesie - przekazał Biden, jednocześnie zapowiadając, w jaki sposób USA i sojusznicy odpowiedzą na obecną, krytyczną sytuację.The prayers of the world are with the people of Ukraine tonight as they suffer an unprovoked and unjustified attack by Russian military forces. President Putin has chosen a premeditated war that will bring a catastrophic loss of life and human suffering. https://t.co/Q7eUJ0CG3k— President Biden (@POTUS) February 24, 2022

pilne czerwone
24.02.2022 04:04 [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO] Inwazja na Ukrainę. Zginęło co najmniej 40 ukraińskich żołnierzy [CZWARTEK 24.02.2022]

W nocy ze środy na czwartek rosyjskie wojska zaatakowały Ukrainę. Tuż po rozpoczęciu obrad Rady Bezpieczeństwa ONZ Władimir Putin ogłosił, że Rosja "rozpoczęła specjalną akcję wojskową […] mającą na celu demilitaryzację i denazizację Ukrainy". Poniżej zapis relacji na żywo, jaką prowadziliśmy do godziny 14.00 w czwartek 24.02.202214.00 Dziękujemy za przeczytanie naszej relacji. NAJNOWSZE i NAJWAŻNIEJSZE informacje znajdziecie klikając TUTAJ.13:59 - W godzinach popołudniowych zostaną ogłoszone sankcje na Rosję - oświadczyła przewodnicząca KE13:57 - Rosja nie ma prawa używać przemocy niezależnie od tego co myślą o członkostwie w NATO. Nie chcemy żyć w takim świecie - dodał Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg na briefingu prasowym13:55 - Europejskie sankcje poważnie zdegradują rosyjską gospodarkę. Chcemy odciąć Rosję od technologii, która jest dzisiaj niezbędna do rozwoju - oznajmiła szefowa KE Ursula von der Leyen w trakcie konferencji prasowej13:53 - Wróg ponosi straty. Cztery rosyjskie czołgi zostały spalone na obwodnicy Charkowa. Wojska rosyjskie szturmują granicę w obwodzie żytomierskim. Na przejściu granicznym w Wilczy pojawił się sprzęt wojskowy wroga. Ukraińskie wojsko i straż graniczna podjęły walkę - poinformował rzecznik ukraińskiego MSZ Oleg NikolenkoEnemy is suffering losses. Four Russian tanks have been burned on Kharkiv ring road. Russian troops are storming the border in Zhytomyr region. Enemy military equipment has crossed at Vilcha checkpoint. 🇺🇦 military and border guards accepted battle. #RussiaInvadedUkraine— Oleg Nikolenko (@OlegNikolenko_) February 24, 2022 13:50 - Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa przekazała na Twitterze, że w obliczu agresji Rosji na Ukrainę, Polska jest w stałym kontakcie z USA i członkami Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA). - Na bieżąco konsultowana jest ocena sytuacji na rynku energii i uzgadniane są środki, które w razie potrzeby będą uruchomione w celu zapewnienia zaopatrzenia rynku w ropę i paliwa - oznajmiła szefowa resortu. W związku z agresją Rosji na Ukrainę, Polska jest w stałym kontakcie z USA i innymi członkami @iea. Na bieżąco konsultowana jest ocena sytuacji na rynku energii i uzgadniane są środki, które w razie potrzeby będą uruchomione w celu zapewnienia zaopatrzenia rynku w ropę i paliwa.— Anna Moskwa (@moskwa_anna) February 24, 2022 13:46 - Do obywateli RP przebywających na terenie Ukrainy zostały wysłane alerty RCB❗❗Alert RCB do obywateli RP przebywających na Ukrainie❗❗"Działania Zbrojne na Ukrainie. Rekomendujemy obywatelom RP natychmiastowe opuszczenie Ukrainy. Śledź komunikaty na https://t.co/0Edx1yr2WP". pic.twitter.com/bVLz6mQ26H— Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (@RCB_RP) February 24, 2022 13:44 - Kolejny gest solidarności z Ukrainą. Tym razem z Częstochowy, o czym poinformował prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk🇺🇦 Częstochowa solidarna z Ukrainą. pic.twitter.com/PVTUpHK6MI— Matyjaszczyk Krzysztof (@MatyjaszczykK) February 24, 2022 13:41 - Szefowa KE Ursula von der Leyen rozmawiała przez telefon z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. - Zapewniłam go, że pracujemy bez przerwy, aby udzielić jak największego wsparcia. Jeszcze dziś omówimy tę kwestię z innymi przywódcami państw G7 oraz na forum #EUCO. Rosja zapłaci wysoką cenę - napisała przewodnicząca KE na TwitterzeSpoke to President @ZelenskyyUa as he organises defence to the military attack from Russia.I reassured him that we are working non-stop to provide as much support as possible. Will discuss with other G7 leaders and at #EUCO later today.Russia will pay a heavy price.— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) February 24, 2022 13:38 - Prezes TVP Jacek Kurski poinformował na Twitterze o odwołaniu gali ramówkowej "w związku z bandycką napaścią na Ukrainę"W związku z bandycką napaścią Rosji na Ukrainę odwołaliśmy dzisiejszą galę ramówkową. Specjalne wyd. TVP Info teraz też w TVP1. Od 20:35 hitowy serial dok. Putin: historia rosyjskiego szpiega 1.Początki 2.Wrogowie i zdrajcy 3.Wieczny przywódca. Zmiany też w ant. temat. Zapraszamy— Jacek Kurski PL (@KurskiPL) February 24, 2022 13:36 - Moskwa jest gotowa do negocjacji z władzami Ukrainy na temat neutralnego statusu tego kraju i rezygnacji z rozmieszczenia broni na jego terytorium - oświadczył rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow13:31 - O godz. 9:00 w polskiej sieci i mediach społecznościowych został przeprowadzony masowy atak dezinformacyjny na rzecz Rosji - przekazał na Twitterze Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych⚠️PILNE⚠️O 9:00 w polskiej sieci i mediach społ. został przeprowadzony masowy atak dezinformacyjny na rzecz #Rosja➡️w ataku uczestniczyło około 300 kont ➡️atak zbiegł się z emisją info dot strat wojskowych poniesionych przez wojska rosyjskie ➡️ Przekazy pro-Rosyjskie pic.twitter.com/IQoO3IrOkE— Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowyc (@ibimspl) February 24, 2022 13:25 - Nie możemy pozwolić, by ta wolność została zlikwidowana. Nie możemy i nie będziemy odwracać wzroku - zadeklarował premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson w orędziu do naroduWATCH: My address to the nation on the situation in Ukraine. https://t.co/bLDpcnNaDy— Boris Johnson (@BorisJohnson) February 24, 2022 13:17 - Pojmano dwóch rosyjskich jeńców - przekazał naczelny dowódca ukraińskich sił zbrojnych gen broni Walerij Załużnyj. Na Facebooku opublikował ich zdjęcia13:15 - Rosja zaatakowała ponad 30 obiektów cywilnej i wojskowej infrastruktury na Ukrainie – oświadczył sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy13:12 - W obwodzie kijowskim zestrzelono samolot ukraińskich sił zbrojnych. Zginęło 5 osób - poinformowały ukraińskie służby.13:10 - Wielka Brytania nałoży na Rosję ogromny pakiet sankcji - oświadczył premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson13:07 - W czwartek po południu odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Komitetu Ministrów, organu decyzyjnego Rady Europy - oznajmił rzecznik RE Daniel Hoeltgen, cytowany przez agencję AFP.13:00 - Straż Graniczna udzieli pomocy każdemu, kto będzie jej potrzebował. Sytuacja jest obecnie stabilna. Myślę, że spokojnie sobie w tej sytuacji poradzimy - oznajmił komendant główny Straży Granicznej Tomasz Praga12:57 - Na przejściu granicznym każdy z uchodźców otrzyma ulotkę z podstawową informacją w czterech językach - polskim, ukraińskim, rosyjskim i angielskim12:56 - Osoby, które przekroczą granicę Polski otrzymają alert RCB w wiadomości SMS z informacją o możliwości otrzymania wsparcia - oświadczył wiceszef MSWiA12:55 - Urząd ds. Cudzoziemców uruchomi specjalną infolinię i stronę internetową - dodał Paweł Szefernaker12:53 - W punktach będą wydawane posiłki. Będzie także udzielana pomoc medyczna - dodał wiceminister spraw wewnętrznych i administracji12:50 - Rozpoczęliśmy tworzenie punktów recepcyjnych w punktach granicznych z Ukrainą. Wojewodowie zgłosili gotowość tych punktów recepcyjnych. W ciągu kilkudziesięciu minut zostaną przekazane szczegóły ich funkcjonowania. Będzie łącznie 9 punktów - 4 w woj. lubelskim i 4 woj. podkarpackim, a także w Przemyślu na dworcu kolejowym - oznajmił wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker12:49 - Będzie fala uchodźców. Ludzie będą uciekali przed bombami. Wszystkim naszym ukraińskim braciom okażemy solidarność - oznajmił szef MSWiA Mariusz Kamiński podczas konferencji prasowej12:38 - W pobliżu Gostomelu Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły dwa rosyjskie helikoptery - przekazało dowództwo Sił Zjednoczonych12:36 - O godz. 13:00 wystąpienie prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego dotyczące sytuacji w Ukrainie. W stolicy powołano sztab kryzysowy12:33 - Duża operacja powietrzna z udziałem śmigłowców Mi-8 na międzynarodowym lotnisku Antonow w Hostomelu (15 minut na zachód od obwodnicy stolicy). Ministerstwo Spraw Wewnętrznych twierdzi, że Rosja przejęła nad nim kontrolę - przekazał Christopher Miller, korespondent BuzzFedd. Doniesienia potwierdził u władz UkrainyConfirmed by Ukrainian authorities. A large air assault operation with Mi-8 helicopters on Antonov International Airport in Hostomel. Interior Ministry says Russia has seized control. Very dangerous; it’s just 15 minutes west of the capital ring road. pic.twitter.com/JhlyVktVRC— Christopher Miller (@ChristopherJM) February 24, 2022 12:31 - W związku z rozwojem sytuacji między Rosją a Ukrainą prezydent UEFA zwołał na piątek 25 lutego na godzinę 10:00 (czasu środkowoeuropejskiego) nadzwyczajne posiedzenie Komitetu Wykonawczego w celu oceny sytuacji i podjęcia wszelkich niezbędnych decyzji - przekazała UEFA na TwitterzeFollowing the evolution of the situation between Russia and Ukraine, the UEFA president has called an extraordinary meeting of the Executive Committee for 10:00 CET on Friday 25 February, in order to evaluate the situation and take all necessary decisions.— UEFA (@UEFA) February 24, 2022 12:29 - Wojska rosyjskie przedostały się do obwodu kijowskiego - podaje państwowa służba graniczna Ukrainy12:25 - Będziemy robić to, co jest konieczne, żeby bronić NATO przed agresją. Demokracja zawsze zwycięży nad autokracją, wolność zawsze zwycięży nad opresją - przekazał szef NATO12:24 - Wzywamy Rosję, aby natychmiast opuściła Ukrainę i wybrała demokrację - oznajmił Jens Stoltenberg12:23 - Przywódcy Rosji ponoszą pełną odpowiedzialność za śmierć ludzi. Sojusznicy z NATO potępiają inwazję w najmocniejszych możliwych słowach - dodał szef NATO12:22 - Pokój na naszym kontynencie został zdruzgotany. Toczy się wojna w skali i typie, jaki myśleliśmy, że należy do przeszłości - oświadczył Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg podczas konferencji prasowej12:21 - Polska przygotowuje pociąg sanitarny, który ma przywozić rannych od granicy z Ukrainą do polskich szpitali - oznajmił minister zdrowia Adam Niedzielski.12:16 - Siły Zbrojne RP monitorują sytuacje. Wprowadziłem kolejny stopień gotowości w wydzielonych jednostkach. To standardowe działanie mające na celu utrzymanie gotowości Sił Zbrojnych - napisał na Twitterze szef MON Mariusz BłaszczakWojsko pozostaje w stanie podwyższonej gotowości od kilku tygodni w związku z napiętą sytuacją na 🇺🇦.Siły Zbrojne RP monitorują sytuacje. Wprowadziłem kolejny stopień gotowości w wydzielonych jednostkach. To standardowe działanie mające na celu utrzymanie gotowości Sił Zbrojnych https://t.co/wxnS9nAnfR— Mariusz Błaszczak (@mblaszczak) February 24, 2022 12:13 - Kolejne akty solidarności z Ukrainą. Restauracja NA LATO cały dochód ze sprzedaży podczas Tłustego Czwartku przekaże na pomoc Ukrainie12:10 - Dzisiaj o godz. 18:00 rozpocznie się kolejna demonstracja przed Ambasadą Rosji w Warszawie12:08 - Jutro w Brukseli odbędzie się wirtualny szczyt NATO💥BREAKING: VIRTUAL #NATO SUMMIT WILL TAKE PLACE IN BRUSSS TOMORROW. “We are deploying additional defensive land and air forces to the eastern part of #NATO, as well as additional maritime assets,” #NAC ambassadors say in the latest statement. https://t.co/DZcZlFpsHA— Alexandra Brzozowski (@alex_owski) February 24, 2022 12:05 - Protestujący trzymają transparenty z hasłami: "Nigdy więcej wojny" i "Solidarnie z Ukrainą"Ambasada Rosji w Waraszawie, fot. goniec.pl12:04 - Przed budynkiem Ambasady Rosji w Warszawie pojawiła się także policjaAmbasada Rosji w Warszawie, fot. goniec.pl12:03 - W geście solidarności z Ukrainą przed Ambasadą Rosji w Warszawie zgromadziły się tłumyAmbasada Rosji w Warszawie, fot. goniec.pl11:58 - Co najmniej 18 osób zginęło w wyniku ataków rakietowych na Odessę - informują władze obwodu odeskiego11:55 - Z całą stanowczością potępiamy przerażający atak Rosji na Ukrainę, który jest całkowicie nieuzasadniony i niesprowokowany. Łączymy się w bólu z wszystkimi ofiarami i rannymi oraz z narodem ukraińskim. Potępiamy także Białoruś za umożliwienie tego ataku - przekazała Rada Północnoatlantycka, organ decyzyjny NATO, w oświadczeniu na stronie internetowej11:52 - Rozumiemy wasze troski, będziemy was wspierać - zapewnił Olaf Scholz, kierując swoje słowa do m.in. Polski.11:50 - Wzywam Putina do powstrzymania rozlewu krwi i całkowitego wycofania wojsk z terytorium Ukrainy - oświadczył kanclerz Niemiec11:48 - Jeszcze dzisiaj będziemy nakładać ostre sankcje w ramach UE. Pokażemy, że Putin swoją wojną popełnił ogromny błąd - dodał Olaf Scholz 11:45 - Rosyjski atak to rażące naruszenie prawa międzynarodowego - oświadczył kanclerz Niemiec Olaf Scholz na konferencji prasowej11:41 - Przed Ambasadą Rosji w Polsce trwa protest z udziałem polityków. Obywatele okazują solidarność z Ukrainą. Wśród nich m.in. Michał Szczerba (KO)Warszawa solidarna z Ukrainą. Byliśmy, jesteśmy, będziemy! #StandWithUkraine #StopRussianAggression 🇺🇦🇵🇱 pic.twitter.com/q9MOncKzcs— Michał Szczerba (@MichalSzczerba) February 24, 2022 11:38 - W okolicach Havansky Bridge w Kijowie unosi się czarny dym - donosi dziennikarz TVN24 Wojciech Bojanowski Okolice Havansky Bridge w Kijowie widać czarny dym unoszący znany terenu jednostki wojskowej.Nie mamy informacji co się tu stało. Policja i żołnierze poprosili nas by stąd odjechać pic.twitter.com/A1v9hU5Rna— Wojciech Bojanowski (@BojanowskiW) February 24, 2022 11:35 - Jako miasto Kielce deklarujemy pełną współpracę z władzami państwowymi, by udzielić wszelkiego wsparcia osobom, które ze względu na działania wojenne będą zmuszone opuścić swój kraj - przekazał prezydent Kielc Bogdan Wenta11:32 - Rada Bezpieczeństwa Narodowego powinna odbywać się regularnie. Oczekujemy wsparcia od samorządów i organizacji pozarządowych - oznajmił lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz na konferencji prasowej w Sejmie11:30 - To jest katastrofa dla naszego kontynentu. Dziś rano wygłoszę orędzie do narodu w sprawie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Będę również przemawiał do przywódców państw grupy G7 i wzywam do jak najszybszego zwołania spotkania wszystkich przywódców państw NATO - napisał na Twitterze premier Wielkiej Brytanii Boris JohnsonThis is a catastrophe for our continent. I will make an address to the nation this morning on the Russian invasion of Ukraine. I will also speak to fellow G7 leaders and I am calling for an urgent meeting of all NATO leaders as soon as possible.— Boris Johnson (@BorisJohnson) February 24, 2022 11:27 - Litwa rozpoczyna konsultacje w sprawie uruchomienia artykułu 4. traktatu NATO - oświadczył prezydent Litwy Gitanas Nauseda11:25 - Mamy już listę 120 szpitali na terenie całego kraju, do których mogą trafiać poszkodowani. W sumie szacujemy na ten moment, że możliwe byłoby przyjęcie kilku tysięcy pacjentów - rannych w wyniku działań militarnych, w tym również ciężko rannych - oznajmił minister zdrowia Adam Niedzielski w rozmowie z "Wirtualną Polską"11:19 - Nie, to nie jest rosyjska inwazja tylko na wschodzie Ukrainy, ale atak na pełną skalę z wielu kierunków. Nie, ukraińska obrona nie załamała się. Ukraińska armia podjęła walkę. Ukraina stoi obiema nogami na ziemi i nadal się broni - napisał na Twitterze szef ukraińskiego MSZ Dmytro KulebaLatest update.No, this is not a Russian invasion only in the east of Ukraine, but a full-scale attack from multiple directions.No, the Ukrainian defense has not collapsed. Ukrainian army took the fight. Ukraine stands with both feet on the ground & continues to defend itself.— Dmytro Kuleba (@DmytroKuleba) February 24, 2022 11:17 - Około godz. 14:00 informacja premiera Mateusza Morawieckiego po rosyjskiej inwazji na Ukrainę - przekazała Marszałek Sejmu Elżbieta Witek na konferencji prasowej w Sejmie11:16 - W województwach lubelskim i podkarpackim będą tworzone ośrodki dla uchodźców. Osoby będą otrzymywać tam pomoc i informację logistyczną, gdzie dalej będą mogli się udać - dodał Andrij Deszczyca 11:14 - Sytuacja jest najbardziej niebezpieczna na Donbasie, gdzie aktywni są separatyści i siły rosyjskie - oświadczył ambasador Ukrainy i w Polsce11:11 - W tej chwili nie widzimy jeszcze napływu uchodźców z Ukrainy, przejścia graniczne funkcjonują w trybie normalnym, ale jesteśmy przygotowani na danie pomocy Ukraińcom, jeśli przybędą tutaj do Polski - oświadczył Andrij Deszczyca11:09 - Traktujemy tę wojnę nie tylko jako wojnę przeciwko Ukrainie, ale przeciwko Europie, demokracji i cywilizacji. Liczymy na wsparcie dyplomatyczne, wojskowe, finansowe - dodał ambasador Ukrainy w Polsce11:06 - Apelujemy do świata zachodniego, do naszych partnerów o zastosowanie sankcji przeciwko Rosji, które mogą wstrzymać ataki militarne i inwazję - oznajmił ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca przed placówką w Warszawie11:05 - Niemcy "udzielą ogromnej pomocy" Polsce w przypadku napływu uchodźców z Ukrainy - oznajmił szef niemieckiego MSW, cytowany przez AFP#BREAKING Germany 'will provide massive help' to Poland in case of Ukraine refugee influx: interior minister pic.twitter.com/4tYPPMbley— AFP News Agency (@AFP) February 24, 2022 11:00 - Fiodor Smołow, napastnik reprezentacji Rosji w piłce nożnej, umieścił na Instagramie czarne tło z podpisem "nie dla wojny" Wyświetl ten post na Instagramie Post udostępniony przez Fedor Smolov (@smolovfedor_10) 10:56 - Zginęło co najmniej 40 ukraińskich żołnierzy, kilkudziesięciu rannych - przekazało biuro prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego10:55 - Litwa wprowadziła stan wyjątkowy na terenie całego kraju w związku z agresją Rosji na Ukrainę10:52 - Protesty przed Konsulatem Generalnym Rosji w KrakowieTeraz przed konsulatem #Rosja w #Kraków. Ludzie protestują od rana. Duże demonstracje mają odbyć się o godz. 15 i 19 pic.twitter.com/koxqWlETtd— Katarzyna Barczyk (@katbarczyk) February 24, 2022 10:51 - W bloku mieszkalnym w Czuhujiwie pod Charkowiem na Ukrainie trwa pożar spowodowany ostrzałem. W wyniku wybuchu zginął 17-latek, są ranni - donoszą służby ds. sytuacji nadzwyczajnych.10:46 - UNICEF jest głęboko zaniepokojony sytuacją na Ukrainie. Nasilenie działań wojennych stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia 7,5 mln dzieci w tym kraju - oznajmiła Catherine Russell, dyrektor Generalna UNICEF w oświadczeniu na temat sytuacji dzieci na Ukrainie Statement by UNICEF Executive Director Catherine M. Russell on children in #Ukraine https://t.co/GpGZHZ0Vig— Afshan Khan (@AfshanKhan_) February 24, 2022 10:31 - Zerwaliśmy relacje dyplomatyczne z Rosją - poinformował Wołodymyr Zełenski10:29 - Potrzebni są lekarze, proszę, żebyście oddawali krew dla rannych żołnierzy i cywilów - mówił prezydent Ukrainy10:27 - Będziemy wydawać broń wszystkim, którzy chcą bronić suwerenności naszego państwa. Każdy, kto chce bronić kraju powinien zgłosić się do centrum mobilizacji - dodał Wołdymyr Zełenski10:25 - Ukraina jest atakowana z powietrza i ziemi. Musimy utrzymać państwowość naszego kraju - oznajmił prezydent Ukrainy10:22 - Nasza armia jest pełna odważnych ludzi. Siły Zbrojne Ukrainy prowadzą ciężki bój, odpierają ataki na Donbasie, na południu, na północy i na zachodzie - oznajmił prezydent Wołodymyr Zełenski na konferencji prasowej10:20 - Pod Ambasadą Rosji w Warszawie zgromadziło się około 150 osób. - Kijów, Warszawa, wspólna sprawa - krzyczeli uczestnicy protestuPod ambasadą Rosji w Warszawie odbywa się protest przeciwko agresji Putina #wojna pic.twitter.com/N0qkeuxWzM— Kitkej (@kitkej1) February 24, 2022 10:18 - Przywódca Białorusi Alaksandr Łukaszenka zaproponował, aby w Mińsku odbyły się rozmowy ukraińsko-rosyjskie - podaje Reuters za agencją RIA10:11 - Stoimy przy Ukrainie jako jej sąsiedzi, jako NATO, jako UE. Mamy nadzieję, że agresja rosyjska zostanie przerwana, a władze dokonają refleksji, że im się to nie opłaca. Apeluję o zaprzestanie działań wojennych i pozostawienie Ukrainy w spokoju. Zapewniam, że będę robił wszystko, aby to co się dzieje zostało zatrzymane - mówił Andrzej Duda10:10 - Będziemy w stałym kontakcie z przywódcami NATO i Unii Europejskiej - zapewnił prezydent10:09 - Staraliśmy się odwieść prezydenta Putina od ataku. To jest bezprecedensowy akt naruszenia prawa międzynarodowego - oznajmił Andrzej Duda po naradzie w BBN10:04 - Sznur samochodów na granicy ze Słowacją w UżhorodzieTak wygląda teraz granica w Użgorodzie ze Słowacją. pic.twitter.com/zf4qDYvih4— BuckarooBanzai (@Buckarobanza) February 24, 2022 9:59 - Strażacy i mieszkańcy na miejscu ostrzelanych budynków w mieście Czuhujew (obwód charkowski)VIDEO: Ukraine residential buildings shelled. Firefighters and residents on the scene of shelled buildings in Chuguev, Ukraine, as Russian President Vladimir Putin launches a military operation in Ukraine with explosions heard across the country pic.twitter.com/yXI4PTrgIT— AFP News Agency (@AFP) February 24, 2022 GALERIA z Ukrainy. Wybuchy i ludzie modlący się na ulicach9:53 - Około 50 rosyjskich żołnierzy zginęło, a sześć rosyjskich samolotów zostało strąconych w czasie walk we wschodniej Ukrainie - przekazały ukraińskie Siły Zbrojne Місто #Щастя під контролем. Знищено 50 російських окупантів. В районі Краматорська знищено ще один літак рф. Це вже шостий. За інформацією Командування об`єднаних сил #UAF #AFU #СПРОТИВ #UKRAINE #JFO #ООС #WARINUKRAINE pic.twitter.com/NRNrYiUm3b— Генеральний штаб ЗСУ (@GeneralStaffUA) February 24, 2022 9:50 - Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) ostrzega przed fałszywymi narracjami na temat sytuacji wokół UkrainyGłówne linie fałszywych narracji wykorzystywane przez rosyjską propagandę. Narracja ta jest elementem rosyjskiej operacji dezinformacyjnej ukierunkowanej na przedstawienie Ukrainy jako strony atakującej. #DisInfoRadarRCB #dezinformacja pic.twitter.com/Xv1wrlqFWY— Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (@RCB_RP) February 24, 2022 9:44 - Stany Zjednoczone i nasi sojusznicy w NATO w najostrzejszych słowach potępiają atak Rosji na Ukrainę. Współpracowaliśmy z naszymi sojusznikami, aby przygotować się na ten moment i jesteśmy gotowi odpowiedzieć - oznajmiła ambasada USA w Polsce we wpisie na TwitterzeStany Zjednoczone i nasi sojusznicy @NATO w najostrzejszych słowach potępiają atak Rosji na Ukrainę. Współpracowaliśmy z naszymi sojusznikami, aby przygotować się na ten moment i jesteśmy gotowi odpowiedzieć. https://t.co/5rvjkhjW5O— US Embassy Warsaw (@USEmbassyWarsaw) February 24, 2022 9:40 - Ukraiński czołg wojskowy i pojazdy opancerzone były widziane zaparkowane na ulicy w Mariupolu, mieście portowym oddalonym o około 19 km od najbliższych okopów we wschodnim regionie Donbasu - podaje ReutersUkrainian military tank and armored vehicles were seen parked on the street in Mariupol, a port town which is less than 12 miles from the nearest trenches in the eastern Donbass region https://t.co/gKOxhAzPJC pic.twitter.com/LCW9dbRnO0— Reuters (@Reuters) February 24, 2022 9:33 - Rosyjskie czołgi i inny sprzęt przekroczyły granicę w kilku północnych regionach, a także z przyłączonego do Kremla Krymu na południu - podaje AFP #UPDATE Russia's ground forces have crossed into Ukraine from several directions, Ukraine's border guard service says.Russian tanks and other equipment crossed the frontier in several northern regions, as well as from Kremlin-annexed Crimea in the south, the agency says pic.twitter.com/HtNzhMPMFy— AFP News Agency (@AFP) February 24, 2022 9:27 - Mer Kijowa Witalij Kliczko apeluje, aby wszyscy, którzy nie są zaangażowani w infrastrukturę krytyczną pozostali w domach 9:24 - Obecnie wiadomo o 3 zabitych pogranicznikach. Są ranni. Mimo tego Państwowa Służba Graniczna Ukrainy walczy z okupantem - oznajmiło ukraińskie MSW9:21 - Kolumny rosyjskich czołgów wjechały na granice Krasnej Talówki, Milove i Horodyshche. Wróg podstępnie ustawił przed kolumną białe samochody z symbolami OBWE. Na tej granicy toczą się obecnie walki - podało ukraińskie MSW9:20 - Ofiary to przede wszystkim biedny naród ukraiński. US Aid pomaga Ukrainie. Agencja koordynowała różne scenariusze z polskim rządem - oświadczył ambasador USA w Polsce9:17 - Jesteśmy gotowi reagować elastycznie na rozwój wydarzeń - mówił Mark Brzezinski9:14 - Polski rząd jest gotowy. Pracujemy synchroniczne z prezydentem Andrzejem Dudą i szefem MSWiA. Jestem pod głębokim wrażeniem działań polskiego rządu - zapewnił ambasador USA w Polsce. Wspomniał też o Rafale Trzaskowskim i jego wizycie na Ukrainie. - To są akty przywództwa - ocenił9:10 - Nigdy nie było silniejszej współpracy między polskimi i amerykańskimi żołnierzami. Wykorzystujemy najlepszy sprzęt - mówił Mark Brzezinski9:09 - Polska jest bezpieczna i zabezpieczona, a Ameryka stoi ramię w ramię jako partnerem NATO - oznajmił ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski na antenie TVN249:03 - WizzAir tymczasowo zawiesza wszystkie operacje lotnicze w UkrainieDue to the current events in Ukraine and the airspace closure, Wizz Air must temporarily suspend all flights to and from the country. Passengers can find more information on https://t.co/AeMNWOJWFF, or alternatively, via the airline’s call centre: 00380 893 202 532.— Wizz Air (@wizzair) February 24, 2022 9:02 - W ciągu najbliższych godzin w woj. lubelskim i w woj. podkarpackim powstaną punkty recepcyjne dla uchodźców z Ukrainy - oznajmił wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker9:00 - Michał Szczerba (KO) zachęca do udziału w proteście pod Ambasadą Rosji w Warszawie. Start o godz. 10:00Już o 10:00 pod Ambasadą Rosji protest przeciwko rosyjskiej agresji. W godzinie próby, bądźmy tam na prośbę środowisk ukraińskich. Razem powiedzmy: „Jesteśmy z Ukrainą!" i „Nie zgadzamy się na wojnę". Разом скажімо: „Ми з Україною" та „НІ - війні".#StopWar https://t.co/LxiXNP9ZTd pic.twitter.com/aAjWkqfJE0— Michał Szczerba (@MichalSzczerba) February 24, 2022 8:49 - Trwa wstępny ostrzał Ukrainy, będzie trwał kilka godzin - donosi reporterka Fox News Jennifer Griffin, powołując się na źródło w administracji USA. Z jej informacji wynika, że następnie wojska lądowe mają wejść na Ukrainę ze wszystkich stron8:46 - Pojazdy wojskowe wraz ze sprzętem przemieszczają się z Brześcia do granicy z Ukrainą#Belarus These are reportedly Russian military vehicles and equipment moving from Brest to the Ukrainian border. pic.twitter.com/YDXy4SFjAx— Hanna Liubakova (@HannaLiubakova) February 24, 2022 8:40 - Żadna przemoc nie jest środkiem do osiągnięcia politycznych celów. Prezydent Putin musi zaprzestać tej bezsensowej agresji. Nasze myśli są dzisiaj z Ukrainą - mówił Josep Borrell8:37 - To czarny dzień w Europie. To nie tylko naruszenie prawa międzynarodowego, to też naruszenie zasad koegzystencji. UE odpowie w najmocniejszy możliwy sposób. W trakcie spotkania Rady Europejskiego przekażemy wytyczne dotyczące pakietu sankcji, najmocniejszego jaki kiedykolwiek przedstawiliśmy - oznajmił na konferencji prasowej Josep Borrell, Wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa8:35 - Nie pozwolimy Władimirowi Putinowi zniszczyć architektury bezpieczeństwa, nie pozwolimy zastąpić praworządności. Ukraina zwycięży - mówiła szefowa KE8:34 - Unia Europejska i narody UE stoją razem z Ukrainą. Jesteśmy świadkami bezprecedensowego ataku. Celem Rosji jest nie tylko Donbas i Ukrainy, lecz także destabilizacja Europy. Sankcje będą obejmowały osoby, osłabimy bazę ekonomiczną Rosji, zamrozimy aktywa rosyjskie w UE - oznajmiła szefowa Komisji Europejskiej (KE) Ursula von der Leyen na konferencji prasowej8:25 - W wyniku ostrzału z okupowanego Krymu zginął jeden z ukraińskich pograniczników - podaje MSZ UkrainyWięcej szczegółów na temat ataku na Ukrainę >>>> KLIKNIJ W LINK <<<<8:18 - Trwa zwołana przez prezydenta Andrzeja Dudę narada z premierem Mateuszem Morawieckim, wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim, ministrami, dowódcami wojskowymi oraz szefami służb Trwa zwołana przez Prezydenta @AndrzejDuda narada z Premierem @MorawieckiM, Wicepremierem J. Kaczyńskim, ministrami, dowódcami wojskowymi oraz szefami służb. pic.twitter.com/DbYzhQe45W— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) February 24, 2022 8:17 - Zależy nam na mocnej koalicji Zachodu przeciwko Rosji. Jesteśmy przekonani, że Putin nie wstrzyma się na Ukrainie i to będzie zagrożenie dla całego świata. Będziemy bronić się, ale potrzebujemy mocnego wsparcia od Polski i całego świata. To wsparcie i sankcje muszą być szybkie - oświadczył ambasador Ukrainy w Polsce8:14 - Ambasador Ukrainy w Polsce oznajmił, że inwazja zaczęła się z różnych kierunków. - Sygnały w ambasadzie potwierdzają, że wojska rosyjskie podejmują próby przekroczenia granicy na północy i z terytorium Krymu - mówił na antenie TVN248:13 - Rosja rozpoczęła wojnę przeciwko Ukrainie. To nie jest żadna operacja na Donbasie. Rosja poniesienie odpowiedzialność - oznajmił Andrij Deszczycza, ambasador Ukrainy w Polsce na antenie TVN248:08 - Gdy Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę, ze stolicy kraju - Kijowa, wyjechały sznury samochodów. Wiele z nich skierowało się na zachód As Russia began its invasion of Ukraine, lines of cars moved out of the capital, Kyiv, many heading west and hoping to find safety in parts of the country closer to Poland and NATO troops.Follow live updates. https://t.co/PAz9fDpKyG pic.twitter.com/mvwKd3n4zw— The New York Times (@nytimes) February 24, 2022 8:05 - Prezydent Francji Emmanuel Macron napisał na Twitterze, że "Francja zdecydowanie potępia decyzję Rosji o prowadzeniu wojny na Ukrainie. Rosja musi natychmiast zakończyć swoje działania wojskowe. Francja solidaryzuje się z Ukrainą. Stoi po stronie Ukraińców i wraz ze swoimi partnerami i sojusznikami działa na rzecz zakończenia wojny."La France condamne fermement la décision de la Russie de faire la guerre à l’Ukraine. La Russie doit mettre immédiatement fin à ses opérations militaires.— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) February 24, 2022 7:53 - Donald Tusk opublikował list otwarty "W godzinie próby"W GODZINIE PRÓBY. List otwarty @donaldtusk.Treść: https://t.co/lAnSC0ycYM pic.twitter.com/BBHbcovvYt— PlatformaObywatelska (@Platforma_org) February 24, 2022 7:47 - W Kijowie zamknięto szkoły, a szpitale przechodzą na tryb ciągłej gotowości7:46 - W kompleks mieszkalny na południe od Charkowa doszło do uderzenia z powietrzaBREAKING: Airstrikes reportedly hit apartment complex south of Kharkiv pic.twitter.com/r2I7dfuZMQ— The Spectator Index (@spectatorindex) February 24, 2022 7:45 - Na Twitterze pojawiło się nagranie z uderzenia pocisku w lotnisko w Iwano-Frankowsku (zachodnia Ukraina)Wow. Video of a missile hitting an airport, reportedly in Ivano-Frankivsk in Western Ukraine. The geographic scale of this thing is crazy pic.twitter.com/odhvqin77Y— Alec Luhn (@ASLuhn) February 24, 2022 7:40 - Rosja prowadzi ostrzał regionu Lwowa (zachodnia Ukraina) - donoszą agencje TASS i Reuters7:39 - Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał z prezydentem USA Joe Bidenem, kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem, prezydentem Polski Andrzejem Dudą i premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem. - Wezwanie do natychmiastowego powstrzymania Putina, wojny przeciwko Ukrainie i światu! Budowanie koalicji antyputinowskiej. Natychmiastowe sankcje, wsparcie obronne i finansowe dla Ukrainie! Zamknąć przestrzeń powietrzną! Świat musi zmusić Rosję do pokoju! - napisał prezydent Ukrainy na TwitterzeTalked to @POTUS, @OlafScholz, @eucopresident, @AndrzejDuda, @BorisJohnson. Urge to stop Putin, war against 🇺🇦 & the world immediately! Building an anti-Putin coalition. Immediate sanctions, defense & financial support to 🇺🇦! Close the airspace! The world must force 🇷🇺 into peace— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) February 24, 2022 7:33 - Parlament Ukrainy zatwierdził stan wojenny7:32 - Urzędujący przewodniczący OBWE Zbigniew Rau i Sekretarz Generalny OBWE Helga Schmid potępili rozpoczęcie przez Władimira Putina operacji wojskowej. - Ten atak na Ukrainę naraża życie milionów ludzi na poważne ryzyko i jest rażącym naruszeniem prawa międzynarodowego oraz zobowiązań Rosji. Wzywamy do natychmiastowego zaprzestania wszelkich działań wojskowych - podali we wspólnym oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej OBWE7:25 - Ukraińska Straż Graniczna pokazuje wjazd wojsk z Krymu 😡 З окупованого півострова відбувся рух російської військової техніки👉🏼 https://t.co/1WtcS6prsi pic.twitter.com/LioyDpmEHR— Держприкордонслужба (@DPSU_ua) February 24, 2022 7:23 - Rosja prowadzi ostrzał regionu Lwowa (zachodnia Ukraina) - donoszą agencje TASS i Reuters7:21 - O godz. 8.00 w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego (BNN) odbędzie się narada Prezydenta Andrzeja Dudy z rządem, dowódcami Sił Zbrojnych RP oraz szefami służb specjalnych - przekazało BBN na Twitterze O godz. 8.00 w BBN narada Prezydenta @AndrzejDuda z rządem, dowódcami Sił Zbrojnych RP oraz szefami służb specjalnych.— BBN (@BBN_PL) February 24, 2022 7:20 - Zdecydowanie potępiam działania militarne Rosji przeciwko Ukrainie. Jest to nie tylko poważne naruszenie zasad OBWE, ale przede wszystkim narażenie życia milionów ludzi na poważne niebezpieczeństwo. Wzywam Rosję do natychmiastowego zaprzestania wszelkich działań wojskowych i powrotu do dyplomacji - napisał na Twitterze minister spraw zagranicznych Zbigniew RauI strongly condemn Russia's military action against Ukraine.Not only is it a grave breach of OSCE principles, more importantly, the lives of millions of people are put at grave risk.I urge Russia to stop all military action immediately and return to diplomacy.— Zbigniew Rau (@RauZbigniew) February 24, 2022 7:18 - Rosyjskie rakiety trafiają w osiedla w Charkowie - przekazała Ilona Szubina, Polka mieszkająca w tym mieście, w rozmowie z RMF FM. Z jej relacji wynika, że w Charkowie zapanowała panika 7:16 - Ukraińscy urzędnicy twierdzą, że w nadal trwają cyberataki, o których władze informowały już wczoraj7:14 - Stanowczo potępiamy bezprecedensowy atak zbrojny na Ukrainę. Polska we współpracy z sojusznikami podejmie wszelkie przewidziane prawem międzynarodowym działania na rzecz wsparcia Ukrainy oraz zatrzymania rosyjskiej agresji - podało w oświadczeniu MSZ7:12 - Rosyjski atak na Ukrainę jest ewidentnym pogwałceniem prawa międzynarodowego. Nie ma dla tego żadnego usprawiedliwienia. Niemcy potępiają w najostrzejszy sposób te bezwzględne działania prezydenta Putina. Jesteśmy solidarni z Ukrainą i jej mieszkańcami. Niemcy potępiają w najostrzejszy sposób te bezwzględne działania prezydenta Putina. Rosja musi natychmiast zaprzestać tych działań wojskowych. W ramach G7, NATO i UE będziemy dziś ściśle koordynować nasze działania. To straszny dzień dla Ukrainy i mroczny dla Europy. - napisał kanclerz Niemiec Olaf Scholz na Twitterze. Der russische Angriff auf die Ukraine ist ein eklatanter Bruch des Völkerrechts. Er ist durch nichts zu rechtfertigen ist. Deutschland verurteilt diesen rücksichtslosen Akt von Präsident Putin aufs Schärfste. Unsere Solidarität gilt der Ukraine und ihren Menschen. (1/2)— Bundeskanzler Olaf Scholz (@Bundeskanzler) February 24, 2022 7:08 - Ługańsk ogłasza operację wojskową mającą na celu zajęcie kolejnych obszarów we wschodniej Ukrainie, do których rości sobie prawo7:04 - Korki na trasie wyjazdowej z Kijowa. Co kilka minut słychać syrenyJedna z tras wyjazdowych z Kijowa. Wielu mieszkańców opuszcza stolicę. Syreny wyją co kilka minut. @RMF24pl pic.twitter.com/OcqZB00Uq8— Mateusz Chłystun (@MateuszChlystun) February 24, 2022 7:03 - Ukraińskie wojsko twierdzi, że na wschodzie kraju zestrzelono 5 wrogich samolotów i helikopter7:00 - Prezydent Andrzej Duda przekazał, że nad ranem rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem ZełenskimDziś o 5.48 rozmawiałem z Prezydentem Ukrainy Wołodymirem Zelenskim @ZelenskyyUa. Doszło do rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej skala jest najprawdopodobniej szeroka. To bezprecedensowy akt gwałtu na normach prawa międzynarodowego. Rosja wyklucza się z międzynarodowej wspólnoty.— Andrzej Duda (@AndrzejDuda) February 24, 2022 6:56 - Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła rosyjski odrzutowiec na wschodzie kraju - podało ukraińskie wojsko.6:54 - Około godz. 5.00 granica państwowa Ukrainy z Federacją Rosyjską i Republiką Białorusi została zaatakowana przez wojska rosyjskie wspierane przez oddziały białoruskie - wynika z oficjalnego komunikatu ukraińskiej straży granicznej6:52 - Syreny przeciwlotnicze wyją we Lwowie (zachodnia Ukraina). Przeniesiono tam wielu zagranicznych dyplomatówBREAKING: Air raid sirens wail across Lviv in western Ukraine, where many foreign diplomats were moved to pic.twitter.com/5lz6Rnizy7— BNO News (@BNONews) February 24, 2022 6:49 - Wszystkie rejsy PLL LOT z Polski na Ukrainę zostały odwołane - przekazał w czwartek nad ranem rzecznik prasowy PLL LOT Krzysztof Moczulski. Dotyczy to lotów do Kijowa, Lwowa i Odessy.W związku z zamknięciem przestrzeni powietrznej, wszystkie rejsy PLL LOT na Ukrainę zostały skasowane do odwołania. Żadne samoloty @LOTPLAirlines nie latają nad Ukrainą, a rejsy tranzytowe polecą alternatywnymi trasami.— Krzysztof Moczulski (@egonolsen1978) February 24, 2022 6:47 - Nieprzyjaciel rozpoczął intensywny ostrzał naszych jednostek na wschodzie, a także wojskowych ośrodków kontroli i lotnisk w innych regionach. Armia ukraińska broni i odpiera wojska rosyjskie - napisał minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej6:38 - Rzecznik rządu Piotr Müller przekazał, że Komitet ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych polecił Stałemu Przedstawicielowi przy NATO złożenie wniosku o uruchomienie art. 4 Traktatu Waszyngtońskiego6:19 Szef MSZ Ukrainy pilnie apeluje do całego świata:- Świat musi działać natychmiast. Stawką jest przyszłość Europy i świata. Lista rzeczy do zrobienia:Niszczycielskie sankcje na Rosję TERAZ, w tym SWIFT Całkowicie odizolowanie Rosji wszelkimi sposobami, we wszystkich formatachBroń, sprzęt dla Ukrainy Pomoc finansowa Pomoc humanitarna6:15 W Kijowie wyją syreny alarmowe ostrzegające przed atakami z powietrza. Mieszkańcy udają się do schronów i uciekają z miastaBREAKING: Air raid sirens wail across Ukraine's capital pic.twitter.com/jclNZ5h7kx— BNO News (@BNONews) February 24, 2022 6:10 Prezydent Andrzej Duda pilnie reaguje na agresję Rosji na UkrainęMimo wysiłków wspólnoty międzynarodowej, Ukraina padła ofiarą brutalnej, niesprowokowanej i nieusprawiedliwionej rosyjskiej napaści. Współdziałamy z naszymi sojusznikami z NATO oraz UE, wspólnie odpowiemy na rosyjską brutalną agresję i nie pozostawimy Ukrainy bez wsparcia.— Andrzej Duda (@AndrzejDuda) February 24, 2022 6:07 Uaktualniona mapa pokazuje kolejne miejsca ataków RosjiUpdated: Map of Russian attacks being reported across Ukraine pic.twitter.com/uuwapx5kNf— BNO News (@BNONews) February 24, 2022 6:05 Kolejne nagrania z Ukrainy pokazują, jak na niebie latają pociskiWATCH: Missile flies overhead while reporter records video in Kramatorsk, Ukraine pic.twitter.com/YT56jaYdwb— BNO News (@BNONews) February 24, 2022 5:54 Sekretarze Generalni ONZ i NATO zabrali głos5:45 Główny korespondent Białego Domu donosi, że prezydent USA Joe Biden jest w trakcie rozmów z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim5:40 Prezydent USA Joe Biden zabrał głos ws. ataku Rosji na Ukrainę5:35 Ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield wezwała Radę Bezpieczeństwa do pilnego działania i przyjęcia rezolucji ws. rosyjskiej inwazji na Ukrainę. - Prezydencie Putin, powstrzymaj swoje wojska przed atakowaniem Ukrainy. Daj szansę pokojowi, bo wielu ludzi już zginęło - apelował sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres5:33 Mieszkańcy Kijowa proszeni są o udanie się do schronów. Trwa ostrzał, który uwieczniła jedna z UkrainekLive from Kyiv, Ukraine right now, from the instagram of a girl I follow. Her username has been cropped out for her own safety. #StandWithUkraine pic.twitter.com/JBzYxwgUge— Now HipHop News (@BenjaminEnfield) February 24, 2022 5:29 Liz Truss, minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii:- Zdecydowanie potępiam przerażający, niesprowokowany atak, jaki prezydent Putin przypuścił na naród ukraiński. Stoimy po stronie Ukrainy i będziemy współpracować z naszymi zagranicznymi partnerami, aby odpowiedzieć na ten straszliwy akt agresji.5:22 Jens Stoltenberg, sekretarz NATO:- Zdecydowanie potępiam lekkomyślny atak Rosji na Ukrainę, który naraża na niebezpieczeństwo niezliczone życie cywilów. To poważne naruszenie prawa międzynarodowego i poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego. Sojusznicy NATO spotkają się , aby zająć się ponowną agresją Rosji.5:18 Jest pierwsza reakcja polskiego rządu na inwazję Rosji na UkrainęW związku z atakiem Rosji na Ukrainę został zwołany w trybie natychmiastowym Komitet ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych, który za chwilę rozpocznie obrady.— Piotr Müller (@PiotrMuller) February 24, 2022 5:14 Reuters donosi o ewakuacji lotniska w Kijowie. Siły powietrzne Rosji starają się przejąc nad nim kontrolę5:07 PILNE: Wojska rosyjskie wylądowały w Odessie i przekraczają granicę z Charkowem. Informację tę potwierdził Anton Herashchenko, doradca ukraińskiego MSW5:04 Minister spraw zagranicznych Ukrainy:- Putin właśnie ropoczął inwazję na całą skalę na Ukrainę. Pokojowe miasta naszego kraju zostały zaatakowane. To jest wojna. Ukraina będzie się bronić i zwycięży4:54 Nagranie z bombardowania miasta Dniepr w środkowo-wschodniej UkrainieBREAKING: Reports the city of Dnipro has also come under Russian bombardment.pic.twitter.com/neEdP5CIRH— Conflict News (@Conflicts) February 24, 2022 4:49 Przybywa ataków w kolejnych miejscach Ukrainy. Najnowsza mapa pokazuje, gdzie zarejestrowano ostrzały ze strony Rosji.Updated: Map with some of the Russian attacks being reported across Ukraine pic.twitter.com/K26BdDBa1x— BNO News (@BNONews) February 24, 2022 4:46 Ogromne eksplozje w portowym mieście MariupolBREAKING: Massive explosions hit the Ukrainian port city of Mariupol pic.twitter.com/6q9rtel9pF— BNO News (@BNONews) February 24, 2022 4:44 Płonie baza wojskowa w CharkowieEksplozja w Charkowie. Doszło też do ataku na granicy z Krymem i donbasem.Słychać też o ataku w Odessie i Mikołajowie#WeStandWithUkraine pic.twitter.com/Qb3QddHqhS— Łukasz Targoński (@lukasztargonski) February 24, 2022 4:41 Dramatyczne nagranie z Charkowa, słychać wybuchy i syreny.Teraz w Charkowie. #Ukraine pic.twitter.com/dBIXOXSyXu— Patryk "Skju" Sykut (@PatrykSykut) February 24, 2022 4:31 Poniżej przybliżona mapa ataków. MAP: Some of the Russian attacks being reported across Ukraine pic.twitter.com/zu5HEby5Lj— BNO News (@BNONews) February 24, 2022 4:30 Biden potępia "niesprowokowany i nieuzasadniony atak" Rosji na Rosję, obawia się "katastroficznej utraty życia i ludzkiego cierpienia".4:27 Według Reutersa, przedstawiciel NATO powiedział, że wszystko wskazuje, że rozpoczęła się rosyjska agresja wobec Ukrainy.4:26 Poniżej prezentujemy nagranie z Charkowa, które pojawiło się na Twitterze. WATCH: Large explosions seen near Ukraine's Kharkiv after Putin declares war pic.twitter.com/pOnLsClXBs— BNO News (@BNONews) February 24, 2022 4:25 Eksplozje są też w Mariupolu.BREAKING: Large explosions heard in Ukraine's capital— BNO News (@BNONews) February 24, 2022 4:22 Bombardowania słychać też w Odessie. BREAKING: Explosions now being reported in Odesa as well, as Russian bombardment of Ukraine continues.— Conflict News (@Conflicts) February 24, 2022 4:18 Informacje o wybuchach potwierdzili między innymi dziennikarze zagranicznych (CNN) i polskich mediów (wp.pl). CNN's Matthew Chance in Kyiv: "I just heard a big bang right here behind me." Here's the video of the moment pic.twitter.com/prYeVlDvkn— Brian Stelter (@brianstelter) February 24, 2022 4:15 Reuters: Putin mówi, że operacja militarna ma chronić ochronę tamtejszej ludności. 4:11 Pojawiają się informacje o wybuchach w pobliżu Charkowa. Niezidentyfikowane wybuchy słychać było też w Kijowie. 4:05 - Władimir Putin stwierdził, że obce mocarstwa które interweniują w konflikt na Ukrainie doświadczą konsekwencji jakich nie widziały. 4:01 Władimir Putin: "Do każdego, kto rozważa ingerencję z zewnątrz: jeśli to zrobisz, poniesiesz konsekwencje większe niż te, z którymi miałeś do czynienia w historii. Wszystkie istotne decyzje zostały podjęte. Mam nadzieję, że mnie słyszysz".PUTIN: "To anyone who would consider interfering from the outside: if you do, you will face consequences greater than any you have faced in history. All relevant decisions have been taken. I hope you hear me."— Conflict News (@Conflicts) February 24, 2022 3:51 Władimir Putin: "Postanowiliśmy rozpocząć specjalną akcję wojskową […] mającą na celu demilitaryzację i denazizację Ukrainy".BREAKING: Russian President Putin - "We decided to launch a special military action [...] aimed at demilitarisation and denazification of Ukraine." pic.twitter.com/9f9wJlKHXJ— Conflict News (@Conflicts) February 24, 2022 3:49 Władimir Putin: "To jest czerwona linia, o której mówiłem wiele razy [...] przekroczyli ją".RIGHT NOW: Russian president Putin is delivering emergency address. "This is the red line that I have spoken of many times [...] they have crossed it." pic.twitter.com/9UjqV8BLr4— Conflict News (@Conflicts) February 24, 2022

Sekretarz stanu USA Antony Blinken
24.02.2022 02:00 Sekretarz stanu USA: Rosja dokona inwazji na Ukrainę, zanim noc się skończy

Sekretarz stanu USA Antony Blinken w rozmowie z telewizją NBC powiedział, że "Rosja jest gotowa do zmasowanej agresji na Ukrainę". Jego zdaniem Rosja może dokonać inwazji na Ukrainę, zanim skończy się noc. Trudno określić jednak konkretny termin.Sekretarz staniu USA podkreślił, że rosyjskie wojska "są na pozycjach wyjściowych do uderzenia". Jego słowa zdają się potwierdzać zdjęcia satelitarne, o których pisaliśmy tuż po północy. Rosyjskie konwoje i holowana artyleria miały znajdować się 130 km od Charkowa.Rosja rozmieściła grupę bojową z transporterami opancerzonymi i oddziałami także w Krasnej Jarudze, zaledwie 14,5 km od granicy z Ukrainą oraz w pobliżu Kupina, 18 km od Ukrainy.Secretary of State Antony Blinken on the Russia-Ukraine crisis: “Everything seems to be in place for Russia to engage in a major aggression against Ukraine,” he tells @LesterHoltNBC. pic.twitter.com/dm6afgR4wJ— NBC Nightly News with Lester Holt (@NBCNightlyNews) February 24, 2022 Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:Liderzy DRL i ŁRL wezwali rosyjskie wojska. Chcą "odeprzeć agresję" ukraińskiej armiiParlament Ukrainy przegłosował wprowadzenie stanu wyjątkowego w krajuDramatyczne okoliczności śmierci kobiety znalezionej w lesie w Romanowie. Zginęła w wyniku gwałtownego uduszeniaJeżeli chcesz się podzielić informacjami z Twojego regionu, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]Źródło: Goniec.pl

rosyjskie wojska
24.02.2022 00:06 Rosyjskie wojska gotowe do działania. Atak może nastąpić w każdej chwili

Reporter amerykańskiego czasopisma "Foreign Policy" przekazał na Twitterze wiadomość o rosyjskich konwojach zmierzających na południe Ukrainy w kierunku Charkowa. Ponadto, Rosja rozmieściła niedaleko granicy grupę bojową i zdaniem Amerykanów w 80 procentach jest na pozycjach gotowych do działania.Rosja przygotowuje się do ataku na Ukrainę. Najnowsze doniesienia amerykańskiego wywiadu i zdjęcia satelitarne nie pozostawiają złudzeń. Wojska Putina gromadzą się na terytorium naszego wschodniego sąsiada tak, jakby planowały w najbliższych godzinach pełnowymiarową inwazję.Sytuację na bieżąco śledzą reporterzy i dziennikarze z całego świata, dzięki którym wiemy, co dzieje się na linii frontu. Jeden z nich, Amerykanin Jack Detsch, zamieścił w środę późnym wieczorem serię tweetów pokazujących rozmieszczenie rosyjskich wojsk.

Wikimedia/The Presidential Press and Information Office
23.02.2022 22:38 Liderzy DRL i ŁRL wezwali rosyjskie wojska. Chcą "odeprzeć agresję" ukraińskiej armii

Liderzy samozwańczych republik na wschodzie Ukrainy zwrócili się z prośbą do Władimira Putina o pomoc "w odparciu agresji" ukraińskiej armii. Ich zdaniem interwencja jest konieczna, aby zapobiec ofiarom wśród cywilów i katastrofie humanitarnej.Zaledwie w poniedziałek Władimir Putin uznał niepodległość separatystycznych republik Donieckiej i Ługańskiej, aby wczoraj podpisać z ich samozwańczymi liderami porozumienie, na mocy którego rosyjskie wojska mogą wkroczyć na teren Donbasu.Wszystkie te działania to realizowanie przygotowanego skrupulatnie na Kremlu planu, o którym w środowy wieczór mówił rzecznik Pentagonu.Amerykanie po raz kolejny się nie pomylili, mówiąc, że Rosja jest gotowa do inwazji w każdej chwili. Wiele wskazuje na to, że wkrótce zamierza rozpocząć pełnowymiarową okupację wschodniej Ukrainy, o co poprosili prorosyjscy separatyści.Pozostała część artykułu pod materiałem wideo

John Kirby
23.02.2022 22:16 Rzecznik Pentagonu o Rosji: "Jest w zaawansowanym stadium gotowości"

Rzecznik Pentagonu przekazał najnowsze informacje na temat konfliktu na Ukrainie. Zdaniem Johna Kirby'ego Rosja szykuje się do zmasowanego ataku na Ukrainę i jest w "zaawansowanym stadium gotowości" do przeprowadzenia działań zbrojnych w każdej chwili.Rzecznik Pentagonu właśnie zakończył swoją konferencję, podczas której zdradził najnowsze ustalenia amerykańskiego wywiadu. Informacje, które ujawnił John Kirby nie brzmią optymistycznie i tylko zwiększają i tak duże napięcie wokół kryzysu rosyjsko-ukraińskiego.

Zełeński
23.02.2022 21:32 Parlament Ukrainy przegłosował wprowadzenie stanu wyjątkowego w kraju

Parlament Ukrainy przegłosował dziś wprowadzenie stanu wyjątkowego na trzydzieści dni. Decyzja wejdzie w życie 24 lutego o północy. Stan wyjątkowy wprowadzono w związku z zagrożeniem agresją ze strony Rosji.Stan wyjątkowy obejmie wszystkie obwody kraju oprócz ługańskiego i donieckiego w Donbasie, gdzie obowiązuje szczególny reżim prawny. Decyzja parlamentu wiąże się między innymi z zakazem zgromadzeń i strajków, możliwością zaprowadzenia godziny policyjnej oraz zakazem zmiany miejsca zamieszkania przez rezerwistów i poborowych.

Rosyjsko-ukraińskie napięcia na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Pekinie, nie powstrzymał się sam Władimir Putin
23.02.2022 19:59 Kolejne zastępy rosyjskich wojsk zmierzają w kierunku Donbasu

Niepokojące doniesienia ze Wschodu. Wszystko wskazuje na to, że rosyjska armia coraz liczniej zmierza w kierunku Ukrainy. Tak wielka mobilizacja wojska może zwiastować eskalację kryzysu ukraińsko-rosyjskiego i dalsze niebezpieczne kroki Władimira Putina.Złe wieści, jakie podała dziś amerykańska stacja CNN, mogą okazać się prorocze. Wojsko Władimira Putina coraz bardziej koncentruje się wokół terytorium Ukrainy i zajmuje pozycje w Donbasie, tak, jakby szykowało się do eskalacji konfliktu. Doniesienia te potwierdzają wpisy w mediach społecznościowych i obserwacje satelitarne.

Były ksiądz ujawnił prawdę na temat Kościoła
23.02.2022 18:08 Polski duchowny ujawnił, co naprawdę dzieje się na Ukrainie. "W jedną noc otoczyli budynek"

Po poniedziałkowym orędziu Władimira Putina napięcie na Ukrainie eskaluje. Europejczycy zastanawiają się, czy dojdzie do otwartej wojny, zapominając, że obywatele tego kraju żyją w ciągłym strachu od lat. - W Mariupolu ludzie mówią o wojnie, czuć presję, ale strzały i wybuchy już przez osiem lat spowszedniały na tyle, że życie toczy się jakby normalnie. Nie ma paniki, nie widziałem, żeby ktoś szykował się do ucieczki - mówił w rozmowie z Wirtualną Polską ojciec Marek Kowalski, paulin z Mariupola w obwodzie donieckim.Przed kilkoma dniami portal Goniec.pl rozmawiał z obywatelami Ukrainy na temat napiętej sytuacji militarnej w ich ojczyźnie. Nasi rozmówcy przyznawali zgodnie, że od 2014 roku ich rodziny żyją w ciągłym strachu i borykają się z trudnościami natury gospodarczej.

Putin
23.02.2022 16:35 Wiera Putina z Gruzji podaje się za matkę Władimira Putina. Opowiedziała o jego dzieciństwie

Władimir Putin - według oficjalnych źródeł - miał stracić rodziców, gdy był młodym mężczyzną. Dziennikarze dotarli jednak do niemal stuletniej mieszkanki Gruzji, Wiery Nikołajewny Putiny, która twierdzi, że jest prawdziwą matką prezydenta Rosji. Staruszka twierdzi, że pożegnała się z synem, kiedy ten miał zaledwie dziesięć lat.Według oficjalnej biografii Władimir Putin przyszedł na świat 7 października 1952 roku w Leningradzie jako dziecko Marii i Władimira Putinów. Choć jego rodzice nie należeli do zamożnych, przyszły prezydent Rosji miał być rozpieszczany.

Projekt bez tytułu(26)
23.02.2022 15:00 Oczy całego świata zwrócone na komputer Putina. Internauci od razu zauważyli

W miniony poniedziałek Władimir Putin podjął decyzje o uznaniu niepodległości separatystycznych "republik ludowych" na terenie wschodniej Ukrainy. Prezydent Rosji ogłosił to w czasie orędzia do narodu. Uwagę czujnych widzów przykuła jednak sceneria, w której polityk zdecydował się przekazać niezwykle ważne dla całego świata informacje. Internauci od razu przyjrzeli się komputerowi Putina, widocznemu na ekranie transmisji.Władimir Putin nie tylko ogłosił podpisanie dekretu o uznaniu niepodległości Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej, ale także niedługo później polecił swoim wojskom pomóc w "utrzymaniu pokoju" na ich terenie. O swojej decyzji względem separatystycznych "republik ludowych" poinformował przed kamerami.

z ostatniej chwili niebieskie
23.02.2022 14:28 Andrzej Duda zabrał głos po spotkaniu z prezydentem Ukrainy

Właśnie zakończyło się spotkanie tzw. Trójkąta Lubelskiego, czyli prezydentów Polski, Ukrainy i Litwy. Andrzej Duda wyraził głębokie przekonanie co do dalszej skutecznej współpracy i załagodzenia konfliktu na Ukrainie wywołanego przez Rosję.Wołodymyr Zełenski, Andrzej Duda i Gitanas Nauseda spotkali się dzisiaj w Kijowie, aby opracować plan dalszych kroków, które należy podjąć w związku z rosyjską agresją na Ukrainę.- To specyficzny moment w dziejach naszej współpracy jako prezydentów, specyficzny moment w historii Trójkąta Lubelskiego. Wierzę, że ten Trójkąt prezydenci naszych państw będą tworzyli niezależnie od tego, ile lat upłynie od dzisiejszego dnia - powiedział Andrzej Duda.Prezydent Andrzej Duda w Kijowie: to specyficzny moment w dziejach naszej współpracy jako prezydentów, specyficzny moment w historii Trójkąta Lubelskiego. Wierzę, że ten Trójkąt prezydenci naszych państw będą tworzyli niezależnie od tego, ile lat upłynie od dzisiejszego dnia.— Polskie Radio 24 (@PolskieRadio24) February 23, 2022 Pozostała część artykułu pod materiałem wideoPrezydent Polski zwrócił się również bezpośrednio do Rosji. Zaapelował o deeskalację konfliktu, który coraz bardziej wpływa nie tylko na wschodnią Europę, ale całą wspólnotę europejską oraz kraje "Zachodu".Prezydent @AndrzejDuda w #Kijów: Jesteśmy prezydentami państw sąsiadujących z Rosją. Rosją, która dzisiaj stanowi dla Ukrainy zagrożenie. Apelujemy do Rosji, naszego sąsiada, o pokój i spokój.— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) February 23, 2022 - Apelujemy do Prezydenta W. Putina, do decydentów w Rosji, aby wstrzymali się od wydania rozkazu rozpoczęcia operacji zbrojnej przeciwko Ukrainie - oznajmił Andrzej Duda.

rosja
23.02.2022 12:06 Do sieci trafiły niepokojące nagrania z granicy ukraińsko-rosyjskiej. Rosja gromadzi siły militarne

Do sieci trafiło mrożące krew w żyłach nagranie z granicy Rosji z Ukrainą. W pasie granicznym w okolicy Biełgorodu gromadzą się rosyjskie siły militarne. Na miejscu stacjonuje co najmniej kilkanaście czołgów.Oczy całego świata zwrócone są obecnie na granicę ukraińsko-rosyjską, gdzie od kilku tygodni eskaluje konflikt. W poniedziałek prezydent Rosji Władimir Putin uznał niepodległość separatystycznych "republik ludowych" na wschodzie Ukrainy i polecił swoim wojskom "pomoc w utrzymaniu pokoju" na tych terenach.

Z ostatniej chwili czerwone
23.02.2022 11:51 Obwód ługański: spadło prawie 500 pocisków. Przy linii frontu słychać wybuchy

Sytuacja we wschodniej Ukrainie pozostaje napięta. Organizacja Powróć żywym poinformowała, że w kierunku miejscowości Nowotoszkiwskie (obwód ługański) wystrzelono 478 pocisków. Odgłosy wybuchu bomb było słychać również w mieście Szczastia. We wtorek na wschodzie Ukrainie doszło również od śmiertelnego ostrzału. Z uwagi na coraz większe napięcie Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy zaapelowało do obywateli o natychmiastowe opuszczenie Rosji. Ukraińcy mogą liczyć na pomoc w ambasadzie i konsulatach.

AFP PHOTO / Satellite image ?2022 Maxar Technologies
23.02.2022 10:48 Reuters: 100 pojazdów wojskowych i namioty na Białorusi. Nowe zdjęcia satelitarne

Maxar, amerykańska firma zajmująca się technologiami kosmicznymi, opublikowała zdjęcia satelitarne, które rzucają nowe światło na sytuację wokół Ukrainy. Zdaniem agencji Reutera na fotografiach widać 100 pojazdów wojskowych i kilkadziesiąt namiotów wojskowych na południu Białorusi. Na terenach przygranicznych pojawił się również szpital polowy.Napięcie wokół Ukrainy narasta. W związku z tym prezydent kraju Wołodymyr Zełenski oświadczył, że podpisze dekret o powołaniu rezerw wojskowych, choć jego zdaniem nie ma powodu do paniki.