Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Ukraiński wywiad: Rosja chce wysłać na front nieletnich. Minister obrony podpisał rozporządzenie
Maria Glinka
Maria Glinka 20.03.2022 14:25

Ukraiński wywiad: Rosja chce wysłać na front nieletnich. Minister obrony podpisał rozporządzenie

ANATOLII STEPANOV/AFP/East News, KIRILL KUDRYAVTSEV/AFP/East News
ANATOLII STEPANOV/AFP/East News, KIRILL KUDRYAVTSEV/AFP/East News

Ukraiński wywiad wskazuje, że Rosja planuje wysłać na front nieletnich. Służby poinformowały, że rozporządzenie w tej sprawie podpisał Minister Obrony Federacji Rosyjskiej Siergiej Szojgu.

O nowych decyzjach Kremla w związku z wojną w Ukrainie powiadomił Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy na Facebooku. Decyzja o wysłaniu nieletnich ma być związana z brakami w rosyjskiej armii.

Ukraiński wywiad: Putin i Szojgu chcą wysłać nieletnich na wojnę w Ukrainę

Główny Zarząd Wywiady ukraińskiego resortu obrony wskazuje, że Władimir Putin i Siergiej Szojgu zamierzają wysłać na front nieletnich rosyjskich żołnierzy.

W poście na Facebooku służby wskazują, że minister obrony Rosji podpisał już rozporządzenie "w sprawie organizacji i zaangażowania członków wojskowo-patriotycznego ruchu państwowego Junarmia do przeprowadzenia operacji specjalnej na terytorium Ukrainy".

Z dokumentu wynika, że w planach jest przygotowanie "rezerwy ludzkiej" w wieku 17-18 lat. Nieletni żołnierze mają przejść niezbędne przeszkolenie najszybciej, jak to możliwe.

Za tę akcję ma odpowiadać gen. Gennady Żidko. To wiceminister obrony, który na stoli na czele Głównego Zarządu Wojskowo-Politycznego Sił Zbrojnych Rosji.

140 tys. członków, wśród nich 8-latkowie

Junarmia, która ma włączyć się do wojny w Ukrainie, powstała w 2016 r. Jest to organizacja młodzieżowa finansowana przez Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej.

W ramach tych struktur młodzież jest przygotowywana do służby wojskowej. Członkowie uczą się obsługi broni. Poza tym są indoktrynowani patriotycznie.

Rosyjskie władze szacują, że do organizacji młodzieżowej należy ponad 140 tys. osób. W tym gronie są nawet 8-latkowie. Oddziały Junarmii mieszczą się we wszystkich regionach Rosji.

Ukraiński wywiad zaznacza w poście na Facebooku, że podobne organizacje funkcjonowały w nazistowskich Niemczech w trakcie II wojny światowej. Przypomina, że od 1943 r. licealiści służyli w Hitlerjugend, a od września 1944 r. do stycznia 1945 r. w wojsku hitlerowskim służbę pełniło 150 tys. nieletnich dziewcząt.

Zaangażowanie Junarmii to już kolejny krok Kremla w celu zwiększenia zdolności bojowej. Kilka dni temu ukraińskie ministerstwo obrony podało w mediach społecznościowych, że do Rosji już zmierzają syryjscy bojownicy. 15 marca wyruszyło 150 najemników. Więcej o zaangażowanych zagranicznych sił pisaliśmy tutaj.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl