Goniec.pl

ANATOLII STEPANOV/AFP/East News, KIRILL KUDRYAVTSEV/AFP/East News

Ukraiński wywiad: Rosja chce wysłać na front nieletnich. Minister obrony podpisał rozporządzenie

20 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Ukraiński wywiad wskazuje, że Rosja planuje wysłać na front nieletnich. Służby poinformowały, że rozporządzenie w tej sprawie podpisał Minister Obrony Federacji Rosyjskiej Siergiej Szojgu.

O nowych decyzjach Kremla w związku z wojną w Ukrainie powiadomił Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy na Facebooku. Decyzja o wysłaniu nieletnich ma być związana z brakami w rosyjskiej armii.

Ukraiński wywiad: Putin i Szojgu chcą wysłać nieletnich na wojnę w Ukrainę

Główny Zarząd Wywiady ukraińskiego resortu obrony wskazuje, że Władimir Putin i Siergiej Szojgu zamierzają wysłać na front nieletnich rosyjskich żołnierzy.

W poście na Facebooku służby wskazują, że minister obrony Rosji podpisał już rozporządzenie "w sprawie organizacji i zaangażowania członków wojskowo-patriotycznego ruchu państwowego Junarmia do przeprowadzenia operacji specjalnej na terytorium Ukrainy".

Z dokumentu wynika, że w planach jest przygotowanie "rezerwy ludzkiej" w wieku 17-18 lat. Nieletni żołnierze mają przejść niezbędne przeszkolenie najszybciej, jak to możliwe.

Za tę akcję ma odpowiadać gen. Gennady Żidko. To wiceminister obrony, który na stoli na czele Głównego Zarządu Wojskowo-Politycznego Sił Zbrojnych Rosji.

140 tys. członków, wśród nich 8-latkowie

Junarmia, która ma włączyć się do wojny w Ukrainie, powstała w 2016 r. Jest to organizacja młodzieżowa finansowana przez Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej.

W ramach tych struktur młodzież jest przygotowywana do służby wojskowej. Członkowie uczą się obsługi broni. Poza tym są indoktrynowani patriotycznie.

Rosyjskie władze szacują, że do organizacji młodzieżowej należy ponad 140 tys. osób. W tym gronie są nawet 8-latkowie. Oddziały Junarmii mieszczą się we wszystkich regionach Rosji.

Ukraiński wywiad zaznacza w poście na Facebooku, że podobne organizacje funkcjonowały w nazistowskich Niemczech w trakcie II wojny światowej. Przypomina, że od 1943 r. licealiści służyli w Hitlerjugend, a od września 1944 r. do stycznia 1945 r. w wojsku hitlerowskim służbę pełniło 150 tys. nieletnich dziewcząt.

Zaangażowanie Junarmii to już kolejny krok Kremla w celu zwiększenia zdolności bojowej. Kilka dni temu ukraińskie ministerstwo obrony podało w mediach społecznościowych, że do Rosji już zmierzają syryjscy bojownicy. 15 marca wyruszyło 150 najemników. Więcej o zaangażowanych zagranicznych sił pisaliśmy tutaj .

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Książę William odwiedził Warszawę. Spotkał się m.in. z Andrzejem Dudą
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje Barbara Okulicz-Sługocka, wieloletnia dziennikarka Polskiego Radia
Czytaj więcej >

Wiadomości

Ostry atak rosyjskiego dowódcy na Putina. "Władimirze, zamknij się. Milcz"
Czytaj więcej >

Wiadomości

Ksiądz zabrał głos w sprawie Jana Pawła II. Wymowne słowa obiegły sieć. "Nie wierzę, że..."
Czytaj więcej >

Wiadomości

Nie żyje znany i ceniony dziennikarz. Rodzina przekazała smutne informacje, wielka strata
Czytaj więcej >

Wiadomości

ZUS ostrzega Polaków, muszą mieć się na baczności. Oszuści nie mają litości, trzeba uważać na maile
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Redaktor portalu Goniec.pl. Doświadczenie zdobywałam w redakcjach TVN24 i Euractiv. Jestem absolwentką stosunków międzynarodowych i studentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się polityką polską i zagraniczną, problemami społecznymi w ujęciu lokalnym i globalnym, literaturą i filmem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]