Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Siergiej Ławrow zmienił retorykę. Teraz jest gotowy na rozmowy z Kijowem
Anna Dymarczyk
Anna Dymarczyk 16.03.2022 16:20

Siergiej Ławrow zmienił retorykę. Teraz jest gotowy na rozmowy z Kijowem

siergiej ławrow rosja ukraina wojna w ukrainie
MAXIM SHEMETOV/AFP/East News

Siergiej Ławrow poinformował o trwających rozmowach Rosji z Ukrainą. W środę poinformował, że niektóre postulaty są już na właściwej drodze do uzgodnienia. Dodał również, że poważnie rozważany jest "neutralny status" Ukrainy.

- Podczas rozmów Kijów oferuje austriacką lub szwedzką wersję neutralności dla Ukrainy - zdemilitaryzowanego państwa z własną armią, który nie jest częścią NATO, ale nadal może utrzymywać bliskie więzi z Zachodem, w tym członkostwo w UE - przekazał w rozmowie z RIA przedstawiciel rosyjskiej delegacji Władimir Miediński.

Siergiej Ławrow zmienił narrację - nowa propozycja dla Ukrainy?

Siergiej Ławrow przez dłuższy czas prezentował dość zdecydowane spojrzenie na sprawę ukraińską - warunki stawiane przez Rosję były dla atakowanego kraju dotychczas nie do pomyślenia, bo anulowali wszelkie dokonania, jakie Ukraina poczyniła w ostatnich latach na rzecz integracji z Zachodem.

Okazało się, że Ławrow złagodniał w swojej ocenie. Przekazał, że trwające rozmowy powoli prowadzą jednak do jakiegoś porozumienia, które nie jest jednak w całości tym, czego pragnęłaby Rosja.

Jak zaznaczył minister spraw zagranicznych Rosji, może dojść do kompromisu między stronami. Rozważana jest również opcja, w której Ukraina miałaby status "państwa neutralnego" na wzór m.in. Szwecji, która nie jest w NATO.

Są to najważniejsze warunki po stronie rosyjskiej - Ukraina mogłaby przynależeć do UE i mieć bliskie kontakty z Zachodem, ale nie mogłaby zostać sojusznikiem NATO.

- Oczywiście główną sprawą dla nas jest status Krymu i Donbasu - przekazał Władimir Miediński w rozmowie z RIA. To oznacza, że osiągnięcie celu może nie być łatwe, ale widać znacznie złagodzony kurs po stronie rosyjskiej. Rozmowy trwają dalej.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl, RIA