Goniec.pl
Lech Wałęsa wyjaśnił, jak należy rozmawiać z Władimirem Putinem

WOJTEK RADWANSKI/AFP/East News; AFP PHOTO / Sputnik / Mikhail KLIMENTIEV

Lech Wałęsa powiedział jak powstrzymać Putina. To samo zrobił w 1993 roku

16 Marca 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Lech Wałęsa postanowił wyjaśnić, jak należy rozmawiać z Władimirem Putinem, by powstrzymać wojnę w Ukrainie. Były prezydent Polski podkreślił, że prezydent Rosji zatrzymał się w przeszłości i tylko język siły pozwoli wpłynąć na jego kolejne kroki. - Co pan podskakujesz? - cytuje Wałęsę portal wp.pl.

Wydaje się, że Lech Wałęsa znalazł klucz do sposobu zmiany stanowiska Władimira Putina, który obecnie nie robi sobie wiele z zachodnich sankcji i deklaruje, że rosyjska gospodarka "jest stabilna".

Prezydent Finlandii wskazał na "promyk nadziei" w związku ze zmianą zachowania Władimira Putina

Prezydent Finlandii zdradza kulisy swojej rozmowy z Putinem. Miała zajść zmiana

CZYTAJ DALEJ

Lech Wałęsa rozgryzł Władimira Putina?

Wspominając swoje przejścia z Borysem Jelcynem, Lech Wałęsa nie ukrywał, że Władimir Putin prezentuje inny sposób polityki. - My, na Zachodzie, chcemy z nim grać w szachy, a on chce z nami boksować - stwierdził były prezydent.

Lech Wałęsa w rozmowie z portalem wp.pl podkreśla, że w rozmowie z prezydentem Rosji trzeba skorzystać z języka, którym on sam operuje. - Trzeba mu pokazać, że my też możemy przejść na boks, choć trzeba mieć nadzieję, że jednak zostaniemy przy szachach, przy metodach pokojowych - wyjaśnił.

Jak przypomniał były prezydent Polski, w przeszłości prowadził rozmowy z innym przywódcą Rosji: Borysem Jelcynem. Lech Wałęsa wspomina, że w 1993 r. też konieczny był prosty, ale stanowczy język.

- Z Jelcynem rozmawiałem krótko i na temat. Miałem go w Warszawie i powiedziałem mu: "Informuję pana, że ja wychodzę z Układu Warszawskiego i wchodzę do NATO. Ja pana nie pytam, ja pana informuję. Ja chcę mieć dobre stosunki z panem i Rosją, ale ja tu jestem prezydentem i ja tu podejmuję decyzje, a nie pan" - relacjonował wydarzenia sprzed lat Lech Wałęsa.

"Powiedziałem Jelcynowi: Co to za wojsko pan tu w Polsce masz? Przecież te wasze
samochody, jak przyjdzie wojna, to co drugi nie zapali. To nie ta technologia, stara elektronika" - cytuje byłego prezydenta portal wp.pl.

Trzeba go przekonać, że Zachód to nie tylko polityka

Proste słowa i proste działania mają w opinii Lecha Wałęsy przynieść efekty w przypadku stawiającego twarde warunki i posługującego się silną tubą propagandową Władimira Putina.

- Trzeba twardo. Co pan podskakujesz? Co pan masz za rakiety? Zobacz pan nasze. Jak panu przydzwonimy, to się pan nie pozbierasz - stwierdził Lech Wałęsa.

Podczas wywiadu były prezydent Polski podzielił się jeszcze jednym zdaniem, które w jego opinii może zostać użyte w rozmowie z Władimirem Putinem. To nic innego jak groźba zniszczenia stolicy.

Władimir Putin ostrzega przed zdrajcami, krytykuje go nawet jego były premier

Władimir Putin wysłał ostrzeżenie. Wymienił konkretną grupę

CZYTAJ DALEJ

- Panie Putin, ta Moskwa taka ładna, po co to burzyć? Naprawdę pan tego chcesz? - mówiła legenda "Solidarności". Przekaz musi być bardzo prosty, ale jednocześnie stanowczy i wyjątkowo obrazowy.

Tylko groźby mogą zaimponować Władimirowi Putinowi?

Według Lecha Wałęsy konieczne jest oparcie się na przekazie siły i zaimponowania wojennym arsenałem. - Tak się rozmawia: pan uruchomił czołgi i rakiety, to zobacz pan, ile my mamy rakiet. My mamy lepsze rakiety i możemy pana zniszczyć - dywagował zasiadający w przeszłości w fotelu prezydenta polityk.

Legenda "Solidarności" wyjaśnia, że stanowisko udowadniające siłę Zachodu musi wskazać, że to działania Władimira Putina mogą "zmusić" do użycia zgromadzonej broni. - Proponujemy panu szachy, czyli pokojowe rozwiązania. Wtedy on się musi poddać - zawyrokował Lech Wałęsa.

Dzieci Władimira Putina: tajemnicza córka prezydenta Rosji

Putin o niej nie mówi, miał zapłacić za milczenie. Tak wygląda "tajemnicza" córka prezydenta Rosji

Oficjalnie Władimir Putin ma tylko dwoje dzieci: córki Marię i Katerinę. Obie zrezygnowały z używania nazwiska swojego ojca i wybrały anonimowość. Starsze dziecko prezydenta Rosji na stałe wyjechało z Rosji i mieszka wraz z rodziną w Holandii. Dziennikarskie śledztwo ujawniło jednak, że młoda Rosjanka ukrywająca twarz w mediach społecznościowych może być "tajną" córką Władimira Putina.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: wp.pl

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

500 plus: lepiej nie odkładaj złożenia wniosku o pieniądze na później

Wiadomości

Chcesz otrzymać pieniądze z 500 plus? ZUS przypomina o terminach złożenia wniosków

Czytaj więcej >

Wiadomości

Łódzkie: Pięcioosobowa rodzina uległa zatruciu, nie żyje czterolatek, policja prowadzi śledztwo

Czytaj więcej >
Władimir Putin, Choroba, Prezydent Rosji

Wiadomości

Generał SWR: Stan zdrowia Władimira Putina znacząco się pogorszył. "Lekarze spędzają u niego całe noce"

Czytaj więcej >
Pożyczki dla rolników w PKO BP

Wiadomości

PKO BP wyciąga pomocną dłoń do rolników, specjalna oferta. Do 300 tys. zł bez zabezpieczeń

Czytaj więcej >

Wiadomości

Kultowy program po 24 latach znika z głównej anteny TVP. Widzowie są zaskoczeni, zadziwiająca zmiana

Czytaj więcej >
Polscy Strażacy, Trzęsienie Ziemi w Turcji, HUSAR, twitter

Wiadomości

Spektakularna akcja ratunkowa polskich strażaków w Turcji. Nagrania podbijają sieć

Czytaj więcej >