Goniec.pl

(zdj. ilustracyjne) ARIS MESSINIS/AFP/East News

ONZ potwierdziło, że Rosja używa bomb kasetowych. To zakazany typ broni

14 Marca 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Informatorzy i specjaliści NATO potwierdzili najgorsze domysły na temat działań Rosjan podczas wojny w Ukrainie. Armia Władimira Putina używa zakazanej amunicji kasetowej. Jak przekazała Rosemary DiCarlo, ostrzał taki jest "zakazany przez międzynarodowe prawo humanitarne".

Szokujące doniesienia na temat działań żołnierzy Władimira Putina w Ukrainie. - Otrzymaliśmy wiarygodne doniesienia o używaniu przez rosyjskie siły amunicji kasetowej, w tym w gęsto zaludnionych obszarach - powiedziała Rosemary DiCarlo, zastępczyni sekretarza generalnego ONZ.

W niedzielę rano ukraińskie służby przekazały, że Rosja ponownie zaatakowała w zachodniej Ukrainie. Rakiety spadły zaledwie ok. 22 km od polsko-ukraińskiego przejścia granicznego . Już wcześniej ministrowie Wołodomyra Zełenskiego i sam prezydent alarmowali, że Władimir Putin łamie prawo humanitarne i nie chodzi tylko o ostrzeliwanie korytarzy humanitarnych .

Organizacja Narodów Zjednoczonych przekazała w poniedziałek, że Rosja używa zakazanej broni kasetowej. Wicesekretarz Rosemary DiCarlo powołała się na "wiarygodne źródła".

ONZ: Rosja używa podczas wojny w Ukrainie zakazanej broni

Podczas ujawniania najnowszych ustaleń przez Rosemary DiCarlo dotyczących niehumanitarnych działań Rosji obecny był polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.

Wicesekretarz generalna ONZ postawiła sprawę ataków Rosji jasno: w atakach na Ukrainie używana jest zabroniona amunicja kasetowa. - Co jest zakazane przez międzynarodowe prawo humanitarne - dodała Rosemary DiCarlo.

Czym są bomby kasetowe? Są to bomby, w których skład wchodzą mniejsze ładunki. Bomby kasetowe mogą mieć charakter chemiczny, odłamkowy, lub nawet przeciwpancerny. Jeden taki ładunek mieści w sobie nawet kilkaset mniejszych bomb, które po uderzeniu wybuchają kaskadowo.

Jak podkreśliła zastępczyni sekretarza generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych, bomby kasetowe używane są przez armię Władimira Putina także w "gęsto zaludnionych obszarach". To niejedyna kwestia, która poważnie martwi społeczność zgromadzoną wokół ONZ.

Rosjanie nie mogą zdobyć kolejnych miast, więc porywają ich merów

W niedzielę Dymtro Kuleba, minister spraw zagranicznych Ukrainy poinformował, że powiększyło się grono porwanych przez okupanta merów. Do Ivana Fedorova, mera Melitopola porwanego przez Rosjan 11 marca, dołączył Jewheni Matwiejew, mer Dnieprorudnego.

- Dziś rosyjscy zbrodniarze wojenni uprowadzili innego demokratycznie wybranego burmistrza Ukrainy [...]. Otrzymując zerowe wsparcie lokalne, najeźdźcy zwracają się w stronę terroru. Wzywam wszystkie państwa i organizacje międzynarodowe do powstrzymania rosyjskiego terroru przeciwko Ukrainie i demokracji - napisał Dmytro Kuleba.

W poniedziałek podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ pojawiła jednoznaczna opinia na temat tej taktyki rosyjskiej armii. Społeczność międzynarodowa jest "głęboko zaniepokojona" doniesieniami na temat prześladowań lokalnych władz ukraińskich miast obleganych od 24 lutego przez Rosję.

Z ust Rosemary DiCarlo padły również słowa, iż ONZ otrzymało doniesienia, że wojsko Władimira Putina celowo atakuje dziennikarzy i cywili uwięzionych w oblężonych miastach . Przypomnijmy, że potwierdzono śmierć korespondenta "New York Times" . Brent Renaud zginął podczas ostrzału.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: goniec.pl, radiozet.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Nie żyje znany i ceniony dziennikarz. Rodzina przekazała smutne informacje, wielka strata
Czytaj więcej >

Wiadomości

ZUS ostrzega Polaków, muszą mieć się na baczności. Oszuści nie mają litości, trzeba uważać na maile
Czytaj więcej >

Wiadomości

Funkcjonariusze kontrolowali auto, gdy zajrzeli do środka, zdębieli. Od razu zatrzymali kierowcę
Czytaj więcej >

Wiadomości

Wszedł do sklepu przebrany za kobietę. To, co zrobił później, odbiera mowę. Policjanci byli zdumieni
Czytaj więcej >

Wiadomości

38-latka zmarła w szpitalu w Głogowie. Dzień wcześniej urodziła zdrowe dziecko
Czytaj więcej >

Wiadomości

Adrian Klarenbach nagle zniknął z TVP Info. To kara za wyśmianie polityka Zjednoczonej Prawicy?
Czytaj więcej >
Agata Jaroszewska

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]