NASI DZIENNIKARZE
Janusz Schwertner
Mateusz Baczyński
Jakub Wątor
Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: Rosja może szykować poważne prowokacje
Monika Majko
Monika Majko 19.03.2022 10:33

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: Rosja może szykować poważne prowokacje

EN 01345560 1901
MAXIM SHIPENKOV/AFP/East News

Sztab Generalny ukraińskiego wojska ostrzega przed możliwymi prowokacjami ze strony władz Federacji Rosyjskiej. Jak wskazuje ukraińskie dowództwo, Kreml może szykować szereg prowokacji z ofiarami cywilnymi podobnych do tego, co działo się przed rozpoczęciem drugiej wojny czeczeńskiej.

- Biorąc pod uwagę, że wróg poniósł ciężkie straty, prawdopodobne jest, że wojskowo-polityczne władze Federacji Rosyjskiej zdecydują się na zmianę obowiązującego (tam) prawodawstwa i rozpoczną powszechną mobilizację - przekazał sztab generalny Ukrainy.

Sztab Generalny Ukrainy ostrzega przed możliwą rosyjską prowokacją na własnym terenie

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy twierdzi, że "możliwe jest, że na terytorium Federacji Rosyjskiej zostanie przeprowadzony szereg prowokacji z ofiarami cywilnymi, jak miało to miejsce przed rozpoczęciem drugiej wojny czeczeńskiej". Nie podano jednak dokładnie, o jakie formy prowokacji może chodzić.

- Pozwoli to rządowi na podjęcie decyzji o wprowadzeniu stanu wojennego i powszechnej mobilizacji - przekazano w komunikacie.

Dowództwo Sił Zbrojnych Ukrainy poinformowało także, że w ciągu minionej doby ich obrona przeciwlotnicza trafiła w 12 wrogich celów. Ukraińskim wojskom udało się zniszczyć dwa samoloty, trzy śmigłowce, trzy bezzałogowce oraz cztery pociski manewrujące. - Sytuacja i charakter działań sił obronnych nie zmieniły się znacząco w ciągu ostatniego dnia. Siły Zbrojne Ukrainy kontynuowały uderzenia na grupy wojsk wroga próbujących utrzymać zajęte pozycje - informuje ukraiński Sztab Generalny.

Prezydent Zełenski zaapelował do władz Rosji o podjecie pokojowych rozmów

W nocy z piątku na sobotę po raz kolejny odezwę do rodaków wystosował prezydent Wołodymyr Zełenski. Włodarz Ukrainy podkreślił, że Rosja z premedytacją chce doprowadzić do kryzysu humanitarnego na terenie atakowanego kraju i ponownie zaapelował do Moskwy o podjęcie pokojowych rozmów.

- To jest absolutnie świadoma taktyka. Oni mają wyraźny rozkaz: zrobić wszystko, by katastrofa humanitarna w miastach ukraińskich stała się argumentem na ich korzyść - przekonywał Wołodymyr Zełenski.

Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:

Źródło: Goniec.pl