RCB ostrzega przed "metodą przeciążenia". Taktyka putinowskiej Rosji może uderzyć w każdego
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) opublikowało nowy komunikat, w którym ostrzega przed dezinformacją ze strony Rosji. Wskazuje, że rosyjski aparat państwowy "może dążyć do przeciążenia systemu bezpieczeństwa państwa" przy użyciu siedmiu narzędzi. Komunikat w tej sprawie pojawił się na oficjalnym profilu RCB na Twitterze. Tym razem jest skierowany do wszystkich obywateli. We wpisie RCB ostrzega przed "metodą przeciążenia", którą Rosja ma stosować w ramach działań dezinformacyjnych. Od początku wybuchu wojny w Ukrainie starcia toczą się bowiem nie tylko na froncie, lecz także w przestrzeni informacyjnej.
RCB o "metodzie przeciążenia"
We wpisie RCB ostrzega przed "metodą przeciążenia", którą Rosja ma stosować w ramach działań dezinformacyjnych. Od początku wybuchu wojny w Ukrainie starcia toczą się bowiem nie tylko na froncie, lecz także w przestrzeni informacyjnej.
RCB tłumaczy, że rezultatem stosowania "metody przeciążenia" może być "wywoływanie wielu zdarzeń, incydentów, działań informacyjnych, za pomocą których rosyjski aparat państwowy może dążyć do przeciążenia systemu bezpieczeństwa państwa".
Tego typu działania są związane z chęcią osiągnięcia czterech głównych celów. Po pierwsze, "metoda przeciążenia" ma doprowadzić do "związania sił i środków systemu bezpieczeństwa". Po drugie, Rosja chce w ten sposób odwrócić uwagę od operacji właściwej, czyli wojny w Ukrainie.
Jako trzeci cel RCB wskazuje obniżenie potencjału obrony. Czwartym priorytetem ma być wywołanie dezorientacji i poczucia niepewności, zwłaszcza przy podejmowaniu decyzji.
Na co uważać? RCB tłumaczy
RCB wskazuje, jakich narzędzi mogą używać Rosjanie, aby osiągnąć te cele. Wymienia siedem instrumentów: dywersję, terroryzm, cyberataki, prowokacje, dezinformację, wywoływanie incydentów oraz presję psychologiczną.
W związku z zagrożeniem, które czyha ze strony Rosji RCB apeluje o zachowanie spokoju. "Pozyskuj informacje z komunikatów administracji państwowej", czytamy we wpisie na Twitterze.
📢Metoda przeciążenia
— Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (@RCB_RP) March 18, 2022
Wywołanie wielu zdarzeń, incydentów, działań informacyjnych, za pomocą których rosyjski aparat państwowy może dążyć do przeciążenia systemu bezpieczeństwa państwa pic.twitter.com/r9SwA751Qk
Działania dezinformacyjne towarzyszą nam początku wojny w Ukrainie. Skalę tego zjawiska analizują eksperci z Instytutu Badań Internetu i Mediów Społecznościowych. Na profilu na Twitterze regularnie publikują komunikaty dotyczące działań dezinformacyjnych o charakterze prorosyjskim i antyukraińskim.
15 marca specjaliści poinformowali, że udało się zawiesić lub zlikwidować "4 gniazda" dezinformacyjne, które skupiały około 3 tys. kont. Informowali także o ewentualnych komunikatach dotyczących działań rosyjskich na granicy z Polską, które miały na celu wywołanie paniki.
🔴ALERT🔴
— Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowyc (@ibimspl) March 14, 2022
Wzmożona działania #dezinformacja w #socialmedia pro #Rosja dotyczące możliwych działań wojsk rosyjskich na granicy #Polska #Ukraina
➡️Cel: wywołanie paniki
⚠️W przestrzeni polskich social media działa aktywnie około 10K kont dystrybuujących dezinformacje.
Artykuły polecane przez redakcję Goniec.pl:
"New York Times" o Kaczyńskim: "Przyjął rolę orędownika wartości demokratycznych"
Rosyjski kapitan Andriej Palij zginął podczas bombardowania obwodu chersońskiego
Ukraińska babcia otruła rosyjskich żołnierzy. Ośmiu wróciło do Rosji w trumnach
Źródło: goniec.pl