Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Odra

Odra

Odra

wopr
01.06.2024 22:51 Ciało 19-latka wyłowiono z Odry. Od miesięcy go poszukiwano

W piątek 31 maja w wodach Odry zauważono dryfujące ciało. Gdy służby przybyły na miejsce, okazało się, że jest w fatalnym stanie i jego identyfikacja jest niemożliwa. Jak się okazuje, jest wysokie prawdopodobieństwo, że to 19-latek, którego poszukiwano od początku roku.

straż, Odra
21.04.2024 12:22 Ciało mężczyzny w Odrze. Zauważył je wędkarz

W sobotę (20.04) nad Odrą w miejscowości Łany we Wrocławiu pojawili się strażacy i policja. Wędkarz wezwał służby, gdyż zauważył dryfujące na powierzchni wody ciało. Mężczyzny nie udało się uratować. Nie wiadomo również, kim jest. Prokurator zlecił sekcję zwłok.

służby
11.03.2024 12:49 Tragiczne odkrycie w Odrze. Wędkarze zaalarmowali służby

Tragiczne odkrycie w Kędzierzynie-Koźlu (woj. opolskie). W niedziele 10 marca wędkarze w nurcie Odry zauważyli dryfujące ciało człowieka. Natychmiast powiadomiono służby.

policja
26.02.2024 13:49 Tragiczne odkrycie we Wrocławiu. Z Odry wyłowiono ciało

Tragiczne odkrycie służb we Wrocławiu. W niedzielę 25 lutego około godziny 21.00 na Wyspie Słodowej przypadkowy przechodzień zauważył dryfujące w Odrze ciało mężczyzny. Sprawą zajmuje się prokuratura.

wopr
13.08.2023 13:08 Tragedia na Odrze. Kajakarze zaplątali się w żyłki wędkarskie i wpadli do wody. Nie żyje mężczyzna

W sobotę 12 sierpnia na Odrze pod Wrocławiem doszło do tragicznego w skutkach zdarzenia. Dwóch mężczyzn płynęło kajakiem, gdy w pewnym momencie zaplątali się w żyłki wędkarzy i przewrócili do wody. Jeden z mężczyzn, przy próbie wejścia z powrotem do kajaka, zrobił się siny. Pomimo reanimacji, mężczyzna zmarł.

odra
30.07.2023 16:57 Wyjaśniła się tajemnica śniętych ryb w Odrze. Cała prawda wyszła na jaw

Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski, poinformował o przyczynach pomoru ryb w Odrze, który od kilku dni spędza sen z powiek mieszkańcom. W Chałupkach na pograniczu z Czechami wraz z ulewnymi opadami deszczów spłynęły Odrą z czeskiej strony niemal dwie tony martwych ryb.

śnięte ryby Odra
26.07.2023 15:24 Śnięte ryby tuż przy granicy z Czechami. Na miejscu trwa akcja służb

Niepokojący komunikat wydały w środę Wody Polskie, które poinformowały, że w Odrze, tuż przy granicy z Czechami, znaleziono kilkadziesiąt martwych ryb. Sprawę monitorują Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska. W najbliższych dniach mają być znane wyniki badań próbek pobranych z wód rzeki.

rzeka strażacy śnięte ryby
11.06.2023 11:45 Ponad 450 kg śniętych ryb w Kanale Gliwickim. Ministerstwo komentuje

450 kg świętych ryb w Kanale Gliwickim. Ministerstwo Klimatu i Środowiska potwierdziło niepokojące wiadomości na temat sytuacji w drodze wodnej łączącej Odrę z Gliwicami. Czy to znowu złote algi? - Ryby zostały zabezpieczone do badań - przekazał Inspektorat Ochrony Środowiska.

straż Odra
01.05.2023 14:07 Śnięte ryby w Odrze, pilna akcja służb. Wojewoda zaapelował do okolicznych mieszkańców

Problem ze skażona Odrą powrócił. W niedzielę WIOŚ otrzymał wiadomość o śniętych rybach. Władze zaapelowały do mieszkańców Januszkowic i okolic, nie należy bagatelizować zagrożenia. - Na miejsce zostały zadysponowane wszystkie niezbędne inspekcje - przekazał Sławomir Kłosowski Wojewoda Opolski. 

Nowe informacje ws. katastrofy na Odrze. Pozwoleń na zrzut ścieków było więcej, niż twierdził rząd
01.12.2022 12:00 Nowe informacje ws. katastrofy na Odrze. Pozwoleń na zrzut ścieków było więcej, niż twierdził rząd?

Rząd Mateusza Morawieckiego okłamał Polaków ws. katastrofy w Odrze? Tak przynajmniej wynika z dokumentów, do których dotarła "Rzeczpospolita", a które wskazują, że śmierć ryb spowodował niekontrolowany zrzut ścieków do rzeki. Jak ustalili dziennikarze gazety, pozwoleń wodnoprawnych na ten proceder było aż 751. Tymczasem rządzący politycy mówili o około 500.

Potężny kożuch z piany i limonkowa, parząca w ręce woda. Szokująca relacja właścicielki przystani nad Odrą
03.10.2022 12:30 Skażenie Odry. Wstrząsająca relacja właścicielki przystani nad skażoną rzeką. "Woda zmieniła kolor na limonkowy, parzyła w ręce"

Polska i niemiecka strony opublikowały odrębne raporty dotyczące skażenia Odry, z której tylko od lipca do 12 września wyłowiono niemalże 250 ton śniętych ryb. Kierowany przez Annę Moskwę resort klimatu i środowiska orzekł, że przyczyną dramatu były złote algi, a eksperci twierdzą, że źródłem kłopotów miały być Kanał Gliwicki i Śląsk. W wywiadzie dla "Faktu" właścicielka jednej z nadodrzańskich przystani opowiedziała o wstrząsającym widoku, jaki ukazał się jej oczom już kilka miesięcy temu. Wówczas wszelkie martwiące doniesienia były jednak ignorowane.Informacje w tym artykule zostały zweryfikowane w dwóch niezależnych źródłach.Katastrofa ekologiczna na Odrze była jedną z większych afer ostatnich miesięcy. Masowy pomór ryb i innych zwierząt stał się przyczyną gorącej debaty o stanie polskiego środowiska naturalnego i podejściu, jakie ma do troski o nie obóz władzy.Mimo iż pierwsze doniesienia o martwych rybach pojawiały się już pod koniec lipca, do połowy sierpnia służby państwowe nie podejmowały żadnych zorganizowanych działań, a także nie informowały o zagrożeniu mieszkańców nadodrzańskich terenów. Śnięte zwierzęta z rzeki wyławiali zaś wędkarze i wolontariusze.Spóźniona reakcja rządzących, zarządu Wód Polskich i podmiotów odpowiedzialnych za ochronę środowiska nie bez przyczyny stała się przedmiotem krytyki i oburzenia. O zaniechaniu głośno mówiła również strona niemiecka, która miała żal, że o skażeniu granicznej rzeki przez długi czas milczano.Polskie władze, oczywiście, utrzymują, że interwencja nastąpiła od razu, gdy tylko dowiedziano się o problemie, jednak na co innego wskazują relacje osób, które żyją w pobliżu rzeki. Te twierdzą, że niepokojące symptomy tego, iż coś dzieje się z Odrą, widoczne były już nawet wiosną.

Kanał Gliwicki podzieli los Odry, 300 kg śniętych ryb w kilka godzin
05.09.2022 08:39 Odra to był początek. Katastrofa w Kanale Gliwickim, 300 kg śniętych ryb wyłowionych w kilka godzin

Skażenie na Odrze to jedynie wstęp do ujawnienia kolejnych katastrof? Do Odry i Neru dołączył Kanał Gliwicki na Górnym Śląsku. W niedzielę w zaledwie sześć godzin wyłowionych zostało około 300 kg śniętych ryb. - Woda cuchnie zgniłymi glonami. Ponad 40 lat, jak tu mieszkam, nie widziałem takiej masakry - powiedział jeden ze strażaków wyławiających śnięte ryby.Katastrofa ekologiczna na Odrze otworzyła drzwi do baczniejszego zwracania uwagi na to, co dzieje się w polskich rzekach? Wszystko na to wskazuje. TVN24 ujawnił, że w niedzielę w Kanale Gliwickim na wysokości Rudzińca ujawniono rzekę martwych ryb.Śnięte ryby w Kanale Gliwickim liczone są w setkach kilogramów. Okoliczni mieszkańcy są wstrząśnięci widokiem, a służby natychmiast ruszyły do akcji. Odra była czerwoną flagą, którą wszyscy przeoczyli. Uczymy się na błędach?

Co dalej ze skażeniem na Odrze? Wojewoda zabrał głos
02.09.2022 21:49 Skażenie nad Odrą. Kluczowe wyniki badań mogą uchylić zakaz dostępu do rzeki. "Udało się rozbroić tę bombę biologiczną"

"Wielka bomba biologiczna" na Odrze została rozbrojona. Wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki ogłosił sukces w kwestii skażenia na drugiej co do wielkości rzece w kraju. - Sytuacja mocno się ustabilizowała - dodał samorządowiec. Wiadomo, co dalej.Kryzys na Odrze został zażegnany i pozostanie jedynie nauczką na przyszłość? Zbigniew Bogucki podzielił się słowami, które dają wiele nadziei w kwestii skażenia Odry.- Udało nam się przezwyciężyć kryzys i rozbroić tę wielką bombę biologiczną, którą mieliśmy w województwie zachodniopomorskim - oświadczył wojewoda Zbigniew Bogucki.

Uniwersytet Wiedeński podzielił się ze stroną polską wynikami próbek Odry.
31.08.2022 21:56 Katastrofa ekologiczna na Odrze. Są najnowsze wyniki próbek, są jednoznaczne

Uniwersytet Wiedeński przekazał polskiej stronie wyniki badań laboratoryjnych z pobranych próbek glonów będących w Odrze. Jak przekazała wiceminister klimatu i środowiska, Małgorzata Golińska, są one tożsame z wynikami udostępnionymi przez Uniwersytet Gdański.

Pomiary niemieckich instytutów wskazują na poważny zakwit glonów w Odrze.
22.08.2022 20:40 Naukowcy opublikowali zdjęcia satelitarne Odry. Wyniki nie pozostawiły złudzeń

Trzy niemieckie instytuty we wzajemnej współpracy opublikowały mapy porównawcze Odry z trzech różnych okresów. Niemieccy naukowcy podali „najbardziej prawdopodobną przyczynę katastrofy” w rzece. - Związek ze śnięciem ryb w rzece nadal nie może być jednoznacznie potwierdzony na tym etapie - przekazał portal RND.

W Jeziorze Niepruszewskim (woj. wielkopolskie) natknięto się na śnięte ryby.
21.08.2022 19:47 W Jeziorze Niepruszewskim odkryto martwe ryby. Pobrano próbki do badań

W Jeziorze Niepruszewskim (woj. wielkopolskie) natrafiono na śnięte ryby. Jak podała rzeczniczka prasowa starosty poznańskiego Katarzyna Wozińska-Gracz, na miejscu zostały pobrane próbki wody. Nie przekazano informacji ile ryb wyłowiono do tej pory.

Kłótnia o Odrę i rząd na antenie Polsat News
21.08.2022 15:23 Kłótnia w Polsat News. Dyskusja o Odrze zamieniła się w tyradę o nieudolności rządu. "Opowiada pan brednie"

Skażenie Odry to nadal gorący temat. Festiwal oskarżeń wobec rządu w programie na żywo na antenie Polsat News. Politycy podczas "Śniadania Rymanowskiego" nie przebierali w słowach oraz zarzutach. - Opowiada pan brednie - powiedziała wiceszefowa Ministerstwa Klimatu. - Nie zaklinajcie rzeczywistości - grzmiał Włodzimierz Czarzasty.Programy na żywo rządzą się swoimi prawami. Trudno ukryć w nich wpadki, a wulgarne słowa padające bez zapowiedzi nie mogą zostać ocenzurowane. Widzowie Polsatu w niedzielę mieli okazję przypomnieć sobie o żywiole transmisji live.W porannym wydaniu "Śniadania Rymanowskiego" w Polsat News doszło do spięcia na temat działań rządu w sprawie skażenia Odry. Politycy po raz kolejny udowodnili, że merytoryczna dyskusja to rzadkość, gdyż bardzo szybko nastąpiło przejście z wymiany argumentów do personalnych wyrzutów.

odra
19.08.2022 19:54 Nowe informacje ws. skażenia Odry. Naukowcy dokonali ważnego odkrycia, zabójcze algi w wodzie

Nowe informacje ws. skażenia Odry. Polscy naukowcy odkryli podczas badań to, co może być przyczyną śmierci tak wielu ryb pływających w Odrze. Podają, że za zatruciem mogły stać tzw. złote algi, które nagle zakwitły w rzece. - Wielogodzinne analizy z użyciem obserwacji własnych, ale też wyników tych badań, które zostały dokonane z użyciem mikroskopów, dały nam pierwsze wyniki. [...] wskazują na obecność mikroorganizmu gatunku złotej algi - potwierdziła Anna Moskwa, ministerka środowiska.

tvp info odra
17.08.2022 14:47 Kolejny skandal na antenie TVP Info. Niebywałe, co zasugerowała prowadząca program, nagranie obiegło sieć

TVP Info znów zaskoczyło swoich widzów. Jeszcze nie tak dawno, śmiano się z Krystyny Pawłowicz, która twierdziła, że Odra płynie pod prąd, a już dziennikarze ukochanego medium Jacka Kurskiego zaczęli jej wtórować. Opowiadają oni dokładnie takie same bzdury. W rozmowie Edyty Lewandowskiej z posłem PO padły przypuszczenia, że całą winę za katastrofę na Odrze mogą ponosić Niemcy. Gośćmi "Gościa Wiadomości" w TVP Info 16 sierpnia byli Zbigniew Kuźmiuk (PiS) i Jarosław Urbaniak (PO). Tematem była kwestia skażenia Odry. Jak się wydaje, w rozsądku i logice Jarosław Urbaniak był osamotniony.

Mateusz Morawiecki chciał uderzyć w Donalda Tuska, dziennikarz TVN wytknął mu mijanie się z prawdą
17.08.2022 13:01 Mateusz Morawiecki chciał uderzyć w Donalda Tuska. Dziennikarz TVN popsuł plany premiera

Mateusz Morawiecki wydaje się nieustanną inspiracją speców z "Wiadomości" TVP. Nawet skażenie nad Odrą jest w stanie powiązać z Donaldem Tuskiem. Lider PO stał się jednym z głównych bohaterów konferencji prasowej premiera w miejscowości Uraz. Doszło do kłótni z dziennikarzem TVN, ale nawet dosłowny cytat nie przekonał szefa rządu, że "białe jest białe, a czarne jest czarne".Mateusz Morawiecki po raz kolejny postanowił sięgnąć do motywu Donalda Tuska, jako jeźdźca apokalipsy. Premier zrobił to w czasie konferencji na temat sytuacji nad skażoną Odrą. Skażona Odra, Niemcy, rtęć i Donald Tusk. Czy można wymarzyć sobie lepiej spełniony wzór na uderzenie w lidera Platformy Obywatelskiej? Mateusz Morawiecki nie chciał przepuścić tej okazji i w czasie wizyty w woj. dolnośląskim puścił konie po betonie.Mateusz Morawiecki przedstawił pełen wachlarz swoich umiejętności i po zaatakowaniu Donalda Tuska... wdał się w kłótnię z dziennikarzem TVN obecnym na konferencji. Żywy cytat nie przekonał jednak premiera, że mógł się on pomylić i powielać nieprawdziwe informacje.

Śnięte ryby w Odrze to tykająca bomba, naukowcy ostrzegają przed zatruciem wtórnym
17.08.2022 08:35 Skażenie na Odrze. Naukowcy alarmują o kolejnym zagrożeniu. Ujawniono wyniki badań śniętych ryb

Sytuacja na Odrze. Wydawało się, że gorzej być już nie może, ale naukowcy pracujący nad skażoną rzeką przekazali niepokojące wiadomości. - Zebrano już 200 ton śniętych ryb, ale to tylko ułamek masy, bo jej część zalega na dnie - ostrzegł prof. Piotr Parasiewicz. Właśnie ten fakt niesie ze sobą katastrofalny skutek. Naukowcy nie mają wątpliwości: to jeszcze nie koniec. Zatrucie wtórne majaczy już na horyzoncie.Paraliżujący widok setek tysięcy ryb tworzących taflę śmierci na Odrze to jedynie wstęp do tego, co czai się w głębinach. To, czego nie widać jest zdaniem naukowców z Instytutu Rybactwa Śródlądowego martwe ryby na dnie to teraz tykająca bomba.- Zastały widok martwych ryb jest przygnębiający. Śnięte ryby spływające z nurtem gromadzą się w zastoiskach - przekazał Instytut w specjalnym poście na Facebooku, gdzie udokumentowano skalę katastrofy. Truchła martwych ryb leżą także na dnie Odry. Naukowcy właśnie tego obawiają się obecnie najbardziej. - Ten proces doprowadzi do przyduchy, pojawienia się sinic oraz całej masy różnych śmiercionośnych bakterii - powiedział prof. Piotr Parasiewicz w rozmowie z portalem wp.pl.

pilne goniec
16.08.2022 15:47 Niemcy przebadali pierwsze próbki z Odry. Co wykryto w wodzie?

Agencja Ochrony Środowiska Brandenburgii przekazała wstępne informacje na temat wyników badań laboratoryjnych wody z Odry. Minister środowiska Brandenburgii poinformował, że w rzece nie wykryto wysokiego poziomu rtęci ani innego metalu.- Badania substancji odżywczych, które są jeszcze niepełne i nie zostały zakończone, nie pozwalają jeszcze na wskazanie pojedynczej przyczyny śmierci ryb w Odrze - przekazał rzecznik ministra środowiska Brandenburgii Sebastian Arnold.

Odra
16.08.2022 15:34 Już nie tylko Odra i Ner. W niemieckiej rzece znaleziono setki martwych ryb

Skażenie Odry nie jest jedyną katastrofą ekologiczną, z którą zmagają się mieszkańcy Niemiec. W ostatnich dniach wędkarze odkryli setki martwych ryb w rzece Saale w Saksonii-Anhalt. Jak podaje portal RND, masowe zgony zwierząt mają prawdopodobnie związek z awarią w jednym w zakładów przemysłowych.- Wędkarze odkryli setki martwych ryb w rzece Saale w pobliżu Bernburga w Saksonii-Anhalt. Związek wędkarzy Saksonii-Anhalt złożył w prokuraturze skargę na nieznane osoby - przekazał w oficjalnym oświadczeniu prezes związku.

Ekspert przestrzega przed zbliżającą się do Bałtyku skażoną falą z Odry.
16.08.2022 12:11 Skażenie na Odrze. Fala płynie do Bałtyku, ekspert przestrzega przed zagrożeniem

W rozmowie z TVN24 fizyk morza z Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk, profesor Jacek Piskozub, przestrzegł przed zbliżającą się w kierunku Bałtyku skażoną falą z Odry. Według eksperta należy zachować czujność i zamknąć prewencyjnie niektóre nadbałtyckie kąpieliska. Jak podkreślił, niezależnie od czynniku skażenia, skutki będą długofalowe.

GIOŚ przekazał informację o braku rtęci w polskich próbkach z Odry.
16.08.2022 09:08 Skażenie na Odrze. GIOŚ poinformował o wynikach polskich badań na obecności rtęci w rzece

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska udostępnił mapy ze wskazanym miejscem poboru próbek na Odrze. Potwierdzają one wcześniejszą wersję, według której rtęć znaleziono jedynie po stronie niemieckiej.

Odra
15.08.2022 16:40 Skażenie Odry. Axel Vogel: "Wyjaśnijmy raz na zawsze temat rtęci"

Wszelkie wątpliwości związane z rtęcią znalezioną w Odrze postanowił wyjaśnić minister rolnictwa, klimatu i środowiska Brandenburgii, Axel Vogel. Odpowiedź ta jest nawiązaniem do pytania, które minister otrzymał na wczorajszej konferencji prasowej, zaprzeczając jakoby przekazywał marszałek Elżbiecie Polak informacje o rtęci wykraczającej poza skalę.

W Szczecinie spotkali się przedstawiciele Polski i Niemiec ws. skażenia Odry.
15.08.2022 09:15 Nowe doniesienia ws. skażenia Odry. Przebadano 150 próbek. Już wszystko jasne?

We wczorajszej konferencji polsko-niemieckiej w Szczecinie, Minister Środowiska Anna Moskwa, wspólnie ze swoją odpowiedniczką z zachodniej granicy, Steffi Lemke podzieliły się dotychczasowymi ustaleniami i podjętymi działaniami. Strona polska poinformowała o przebadaniu 150 próbek wody i nieustannej pracy laboratoriów. Przedstawiciele Niemiec dziękowali lokalnej społeczności za pomoc w ratowaniu rzeki i zwracali uwagę na konieczność poprawienia wzajemnej komunikacji.

krystyna pawłowicz odra
14.08.2022 22:42 Krystyna Pawłowicz wskazała winnych skażenia Odry. Została skrytykowana

Krystyna Pawłowicz obserwuje katastrofę ekologiczną z wysokiego konia Trybunału Konstytucyjnego. Mimo braku eksperckości w temacie, postanowiła podzielić się ze światem autorską teorią spiskową. Sędzia stwierdziła, że być może ręce maczały w tym również inne państwa. Natychmiast została sprowadzona na ziemię. Krystyna Pawłowicz skorzystała okazji, żeby - kolejny raz - publicznie podkreślić swój brak sympatii do Niemców, którzy mają poważne zastrzeżenia do postępowania polskiej strony.

  • 1
  • 2