Goniec.pl
Śnięte ryby w Odrze to tykająca bomba, naukowcy ostrzegają przed zatruciem wtórnym

Instytut Rybactwa Śródlądowego im. Stanisława Sakowicza

Skażenie na Odrze. Naukowcy alarmują o kolejnym zagrożeniu. Ujawniono wyniki badań śniętych ryb

17 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Udostępnij:

Sytuacja na Odrze. Wydawało się, że gorzej być już nie może, ale naukowcy pracujący nad skażoną rzeką przekazali niepokojące wiadomości. - Zebrano już 200 ton śniętych ryb, ale to tylko ułamek masy, bo jej część zalega na dnie - ostrzegł prof. Piotr Parasiewicz. Właśnie ten fakt niesie ze sobą katastrofalny skutek. Naukowcy nie mają wątpliwości: to jeszcze nie koniec. Zatrucie wtórne majaczy już na horyzoncie.

Paraliżujący widok setek tysięcy ryb tworzących taflę śmierci na Odrze to jedynie wstęp do tego, co czai się w głębinach. To, czego nie widać jest zdaniem naukowców z Instytutu Rybactwa Śródlądowego martwe ryby na dnie to teraz tykająca bomba.

Ekspert przestrzega przed zbliżającą się do Bałtyku skażoną falą z Odry.

Skażenie na Odrze. Fala płynie do Bałtyku, ekspert przestrzega przed zagrożeniem

CZYTAJ DALEJ

- Zastały widok martwych ryb jest przygnębiający. Śnięte ryby spływające z nurtem gromadzą się w zastoiskach - przekazał Instytut w specjalnym poście na Facebooku, gdzie udokumentowano skalę katastrofy.

Truchła martwych ryb leżą także na dnie Odry. Naukowcy właśnie tego obawiają się obecnie najbardziej. - Ten proces doprowadzi do przyduchy, pojawienia się sinic oraz całej masy różnych śmiercionośnych bakterii - powiedział prof. Piotr Parasiewicz w rozmowie z portalem wp.pl.

Martwe ryby na dnie Odry doprowadzą do kolejnej katastrofy

Nieudolność rządu, brak odpowiedniego monitorowania stan wód, brak świadomości co tak naprawdę trafia w wody drugiej najdłuższej rzeki w Polsce. To wszystko musiało ostatecznie doprowadzić do problemów, ale nikt nie przypuszczał, że będą one tak katastrofalne.

Śnięte ryby wyławiane przez strażaków na masową skalę to wierzchołek góry lodowej. Titanic płynący na Odrze napotka niedługo kolejne problemy i dotyczą one prognozowanego przez naukowców z Instytutu Rybactwa Śródlądowego im. Stanisława Sakowicza w Olsztynie zatrucia wtórnego.

- Zebrano już 200 ton śniętych ryb, ale to tylko ułamek masy, bo jej część zalega na dnie. Gnije i rozpada się. Wiąże się z tym kolejne poważne zagrożenie dla Odry. Spodziewamy się wtórnego zatrucia jej wód. Bakterie, jakie wówczas się pojawią, mogą zagrozić kąpieliskom nad Bałtykiem - powiedział dla wp.pl prof. Parasiewicz.

Wtórne zatrucie wód na horyzoncie, to będzie problem nie tylko Odry

- Przed nami kolosalne zadanie ratowania rzeki, bo skażenie będzie się szerzyć tygodniami - wyjaśnił prof. Piotr Parasiewicz. Wiele osób zamarzy, by sinice, które do tej pory krzyżowały plany plażowiczów, powróciły.

Skażenie Odry. Naczelny "ekspert" TVP zszokował widzów swoją teorią o katastrofie

Skażenie Odry. Naczelny "ekspert" TVP zaskoczył widzów swoją teorią o katastrofie

CZYTAJ DALEJ

Martwe ryby z dna zatruwające Odrę przyniosą ze sobą powtórne skażenie i wszystko wskazuje, że osoby odpowiedzialne za rozwiązywanie sytuacji kryzysowych ponownie będzie zaskoczonych mimo alarmów naukowców.

Kąpieliska nad Bałtykiem zostaną zamknięte, gdy woda zatruta przez truchła ryb z Odry dopłynie do morza. O tym, jakie będzie to miało skutki długotrwałe strach nawet myśleć. Smutne jest to, że niemal nic nie przybliża do znalezienia odpowiedzi na najważniejsze pytanie, czyli: kto jest odpowiedzialny?

Kto zatruł Odrę? "Trzeba szukać"

- Szukanie winowajcy to już w większym stopniu zadanie dla służb ochrony środowiska - powiedział naukowiec. Działanie mające zminimalizować skutki katastrofy skażenia Odry to jedno, ale równolegle toczy się gra o złapanie za rękę winnego całej tej sytuacji. Niestety na nieszczęście rządzących błądzących we mgle, odpowiedzialnością nie można obarczyć serii niefortunnych zdarzeń.

- Rozwikłanie zagadki jest coraz bliżej. W tej chwili odławiamy ryby w stanie agonalnym i ich badania mówią nam więcej o przyczynach. Na podstawie sekcji ryb jednoznacznie można stwierdzić, że zjawisko wywołała chemiczna toksyna wprowadzona do wód. Śnięcia nie wywołały naturalne zagrożenia jak zakwity glonów i niski stan wód - wyjaśnia dla wp.pl prof. Piotr Parasiewicz.

Naukowiec podkreśla, że fakt, iż Odra jest rzeką przemysłową, nie ułatwia zadania. Tezę o naturalnych przyczynach pomagających rybom z Odry przepłynąć z Charonem na drugą stronę rzeki wykluczają również badania. Poziom natlenienia został oceniony na "wysokie", zatem niemożliwe jest, by ryby zginęły z powodu przyduchy i zakwitu glonów.

Nadleśnictwo Koło znalazło w lesie pojemniki z nieznaną substancją, pilna akcja służb

Porażające odkrycie w lesie, wezwano specjalistyczną jednostkę chemiczną. "Pojemniki wyglądają, jakby były odkopane i dopiero przetransportowane"

Leśniczy z Wielkopolski patrolował teren, gdy zauważył, że na łące ukrytej wśród drzew ktoś porzucił pojemnik z nieznaną substancją. Szybko okazało się, że "prezentów" jest więcej. - W wizualnej ocenie leśniczego, który dziś rano odkrył zdarzenie, jest to substancja niebezpieczna - przekazało Nadleśnictwo Koło. Natychmiast wezwano specjalistyczną jednostkę chemiczną. fot. Nadleśnictwo Koło

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: wp.pl

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Jednym komentarzem zakpili z wpadki Kaczyńskiego. Znani kabareciarze bezlitośni dla prezesa PiS

Wiadomości

Wpadka Jarosława Kaczyńskiego hitem sieci. Neo-Nówka bezlitosna dla prezesa PiS

Czytaj więcej >

Wiadomości

Potężne problemy Putina, Rosjanie mają dość. Podkładają ogień pod państwowe urzędy

Czytaj więcej >
Iberion

Wiadomości

Poszedł do Biedronki, cena mleka zupełnie go zaskoczyła. Zaraz podrożeją kolejne podstawowe produkty

Czytaj więcej >

Wiadomości

Jarosław Kaczyński opowiedział nietypową anegdotę o Niemcach. Padły zaskakujące słowa

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News/zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Niebezpieczny incydent na spotkaniu z Jarosławem Kaczyńskim. Kobieta nagle upadła na ziemię, szef PiS przerwał wystąpienie

Czytaj więcej >
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Wiadomości

Mateusz Morawiecki wkrótce pożegna się z posadą premiera? Jarosław Kaczyński postawił warunek

Czytaj więcej >