Goniec.pl
Kłótnia o Odrę i rząd na antenie Polsat News

YouTube.com/polsatnews.pl

Kłótnia w Polsat News. Dyskusja o Odrze zamieniła się w tyradę o nieudolności rządu. "Opowiada pan brednie"

21 Sierpnia 2022

Autor tekstu:

Agata Jaroszewska

Skażenie Odry to nadal gorący temat. Festiwal oskarżeń wobec rządu w programie na żywo na antenie Polsat News. Politycy podczas "Śniadania Rymanowskiego" nie przebierali w słowach oraz zarzutach. - Opowiada pan brednie - powiedziała wiceszefowa Ministerstwa Klimatu. - Nie zaklinajcie rzeczywistości - grzmiał Włodzimierz Czarzasty.

Programy na żywo rządzą się swoimi prawami. Trudno ukryć w nich wpadki, a wulgarne słowa padające bez zapowiedzi nie mogą zostać ocenzurowane. Widzowie Polsatu w niedzielę mieli okazję przypomnieć sobie o żywiole transmisji live.

Nie żyje Ołeksandr Nakoneczny, szef SBU w obwodzie kirowohradzkim znaleziony martwy przez żonę

Nie żyje Ołeksandr Nakoneczny. Zwłoki szefa SBU ze środkowej Ukrainy znalazła w mieszkaniu żona

CZYTAJ DALEJ

W porannym wydaniu "Śniadania Rymanowskiego" w Polsat News doszło do spięcia na temat działań rządu w sprawie skażenia Odry. Politycy po raz kolejny udowodnili, że merytoryczna dyskusja to rzadkość, gdyż bardzo szybko nastąpiło przejście z wymiany argumentów do personalnych wyrzutów.

Nie mogli tego wyciąć: rząd w ogniu krytyki, poszło o Odrę

Polacy nie są zaskoczeni, że w programach na żywo dochodzi do kłótni, czy niecodziennych gestów. Niedzielna rozmowa w "Śniadaniu Rymanowskiego" nie była wyjątkiem, jednak dawno już na żywo nie padło tak wiele mocnych słów.

Wyjątkowo doszło do zjednoczenia w stanowisku i politycy kłócili się w dwóch obozach: wszyscy poza PiS, którzy uważają, że w sprawie Odry doszło do szeregu nieprawidłowości i PiS, które uważa, że rząd radzi sobie świetnie.

- Braliśmy pod uwagę kilka hipotez - celowy zrzut toksyn, spuszczenie ścieków poprzemysłowych, warunki naturalne i to, że kilka z nich mogło wystąpić w tym samym czasie. Fakt potwierdzenia złotych alg pokazuje, że zbiegły się w czasie trzy czynniki sprzyjające zakwitowi - niski poziom wód, wysoka temperatura oraz wysokie zasolenie. Odra od kilku lat zmaga się z wysokim poziomem zasolenia, ale to było ponadnormatywne. Szukamy ostatecznej przyczyny. Znalezienie jej pozwoli nam lepiej przygotować się na przyszłość. Wykluczyliśmy rtęć i pestycydy - mówiła Małgorzata Golińska, wiceszefowa Ministerstwa Klimatu.

I się zaczęło. Reprezentant PSL Władysław Teofil Bartoszewski powiedział, że wytłumaczenie o złotych algach jest wygodne, ale stwierdzenie, że winna skażenia Odry jest natura... jest zwyczajnie nieprawdziwe.

- Te algi same się nie tworzą, tylko w związku z tym, co jest do rzeki wpuszczane. Jak pamiętam, wydano około 3500 zezwoleń wodno-prawnych na wylewanie ścieków do Odry, a odkryto przynajmniej sześć tysięcy przypadków takich działań. Problemy zaczęły się w marcu i to zostało zatuszowane, potem były w kwietniu, potem w lipcu i nikt nic nie robił. Po stworzeniu Wód Polskich Odra podzielona jest między Ministerstwo Infrastruktury a Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rząd obudził się dopiero, gdy alarmowali rybacy. Na pewno system administracyjny nie działa. Zawiadomienia o problemie zignorowano, nie przekazano wyżej - grzmiał w programie na żywo na antenie Polsat News Ludowiec. Była to jedna z najłagodniejszych wypowiedzi w niedzielnym programie Bogdana Rymanowskiego.

"Bzdury" oraz oskarżenia wobec Morawieckiego i Kaczyńskiego

Obecny w studio Polsatu Grzegorz Schetyna po raz kolejny dostarczył argumenty osobom, które grzmią, że próżno szukać równie przezroczystego polityka. - Jeśli słyszę od pani minister informacje, że to złote algi do tego doprowadziły, to chcę powiedzieć wyraźnie, że to nieprawda. Nie wiadomo, co to było i oczekujemy ciężkiej pracy, by poznać prawdziwe przyczyny. Dlatego mówimy o posiedzeniu Sejmu, komisji, informacji od premiera na temat tego, co się stało. Państwo zawiodło - mówił do kamery przedstawiciel PO.

Wojciech Dąbrowski prowadzący "Śniadanie Rymanowskiego" zwrócił się w stronę krytykowanej nieustannie strony Prawa i Sprawiedliwości. Dziennikarz Polsatu zapytał Radosława Fogla, czy to Mateusz Morawiecki nie powinien wypowiadać się w sprawie Odry.

- Apelowałbym o ograniczenie politycznego rozpatrywania tej sprawy, to niczemu nie służy - ani Odrze, ani rozwiązaniu problemu. Pani minister Moskwa jest dziś najwłaściwszą osobą do komunikacji, nie widzę potrzeby zmian. Mamy wiedzę o algach, badamy dalej. Trzeba dojść do sedna tej sprawy - mówił rzecznik prasowy PiS.

Jerzy Owsiak nie krył oburzenia w związku w nowym podręcznikiem "Historii i teraźniejszości"

Jerzy Owsiak ostro o podręczniku HIT. Padły mocne słowa, "Proszę głośno przeprosić Polki i Polaków"

CZYTAJ DALEJ

Na te słowa dość emocjonalnie zareagował Włodzimierz Czarzasty. - Nikt wam nie mówi, że pan Kaczyński z panem Morawieckim zatruli Odrę. Natomiast wszyscy ze zdziwieniem i przerażeniem patrzymy na to, co stało się po zatruciu, jak niekompetentnie działali państwo w tej sprawie - stwierdził polityk Nowej Lewicy.

Nie można traktować rządu PiS poważnie

- Premier zdymisjonował dwie osoby, nie dymisjonuje się, jak wszystko jest w porządku. Nie zaklinajcie rzeczywistości. To, co zrobiliście, pokazało absolutny chaos kompetencyjny, bezład waszych działań w momencie kryzysu. Dymisją dowiedliście, że macie niekompetentnych urzędników - dodał Włodzimierz Czarzasty.

Wiceszefowa resortu klimatu poczuła się dotknięta oskarżeniami polityka z lewej strony Sejmu. - Może pan obrażać mnie i innych polityków, ale nie urzędników i zarzucać im niekompetencje. Opowiada pan brednie - łatwo jest ferować wyroki, gdy nie ma się ochoty nawet zapoznać z badaniami - stwierdziła zastępczyni Anny Moskwy.

Do tyrady przeciwko rządowi PiS dołączył również reprezentant Konfederacji. - Czas przestać poważnie ich traktować i zmienić system, a nie przenosić uwagę z poważnych problemów na dyskusję na tematy, na których nikt z nas się tutaj nie zna - stwierdził Konrad Berkowicz.

Poseł Konfederacji dodał, że to nie pierwszy oraz, gdy Mateusz Morawiecki jego ministrowie pokazali swoją niekompetencję. - Rząd i instytucje państwowe kompromitują się kolejny raz, jak przy okazji podwyżek stóp procentowych czy stanu epidemii - dodał.

Nie tylko Odra, alarm podniesiono również nad Nerem. Fot.: OSP Koło Nad Wartą

Odra nie jest jedyna? Pilna akcja służb, na rzece w Wielkopolsce rozłożono zaporę, mieszkańcy dostali alert RCB

Skażenie Odry to wierzchołek góry lodowej? Na rzece Ner również zauważono masowe śnięcie ryb. Strażacy zostali wezwani do akcji. Przygotowano specjalną infrastrukturę i zwołano sztab zarządzania kryzysowego. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało specjalne alerty o zanieczyszczeniu rzeki Ner. Co się dzieje?

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: Polsat news

Tagi:

Agata JaroszewskaAutor

Redaktor portalu Goniec.pl. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Służby Pożarniczej. Interesuję się głównie problemami społecznymi oraz zagadnieniami związanymi z kulturą. W swojej pracy skupiam się na nagłaśnianiu ważnych i istotnych spraw w skali lokalnej, a do opisywanych spraw zawsze podchodzę bezstronnie. Moją pasją jest etnologia, szczególnie kwestie związane z kulturowym uwarunkowaniem społeczeństwa oraz dawne wierzenia. Szczególną uwagę przywiązuję do historii mówionej, gdzie nie ma jedynej i słusznej wersji wydarzeń historycznych. Przez trzy lata prowadziłam badania etnograficzne na terenie Ukrainy. Na Huculszczyźnie rozmawiałam ze świadkami historii na temat ich wspomnień o szkołach prowadzonych przez Polaków, czy prześladowaniu grekokatolików w czasie delegalizacji tego Kościoła na tamtejszych terenach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: agata.jaroszewska@goniec.pl

Podobne artykuły

Andrzej Duda zdecydował ws. waloryzacji emerytur i rent

Wiadomości

Andrzej Duda podjął decyzję ws. emerytur i rent. Wiemy, na co mogą liczyć seniorzy

Czytaj więcej >
Goniec.pl

Wiadomości

Senior parodiuje Jarosława Kaczyńskiego. "Trzęsący się dziadek"

Czytaj więcej >
Mateusz Morawiecki znów wbił szpilę liderowi PO. "Donald Tusk równa się Angela Merkel"

Wiadomości

Mateusz Morawiecki znów wbił szpilę liderowi PO. "Donald Tusk równa się Angela Merkel"

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Wiadomości

Marek Suski się nie hamował. Mówił o pomocy Niemiec. "Żałosne tłumaczenia"

Czytaj więcej >
Flickr/Zygmunt Borowski/zdjęcie ilustracyjne

Wiadomości

Ordynarny napis na drzwiach Kościoła. Policja wszczęła śledztwo

Czytaj więcej >
Pawel Wodzynski/East News

Wiadomości

Rząd PiS zdecydował, będzie ważne wsparcie dla rodzin. Marlena Maląg zdradziła szczegóły

Czytaj więcej >