Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Naukowcy opublikowali zdjęcia satelitarne Odry. Wyniki nie pozostawiły złudzeń
Eryk Błaszak
Eryk Błaszak 22.08.2022 20:40

Naukowcy opublikowali zdjęcia satelitarne Odry. Wyniki nie pozostawiły złudzeń

Pomiary niemieckich instytutów wskazują na poważny zakwit glonów w Odrze.
Twitter/Brockmann Consult

Trzy niemieckie instytuty we wzajemnej współpracy opublikowały mapy porównawcze Odry z trzech różnych okresów. Niemieccy naukowcy podali „najbardziej prawdopodobną przyczynę katastrofy” w rzece. - Związek ze śnięciem ryb w rzece nadal nie może być jednoznacznie potwierdzony na tym etapie - przekazał portal RND.

Poznano prawdopodobną przyczynę masowego śnięcia ryb

Zdjęcia satelitarne, które mają kluczowe znaczenie w kontekście sytuacji na Odrze, udostępniła na twitterze niemiecka firma Brockmann Consult, która wspólnie z Instytutem Ekologii Słodkowodnej i Rybactwa Śródlądowego (IGB) im. Leibniza oraz Uniwersytetem w Lipsku, porównała zdjęcia satelitarne rzeki.

Zdjęcia obrazują mapę Odry z trzech przedziałów czasowych: końca lipca, początku sierpnia i połowy sierpnia. Żółty kolor wskazuje zawartość chlorofilu w wodzie. Im więcej żółci, tym więcej glonów w wodzie. W badaniach wykorzystano specjalne czujniki, które analizują ubarwienie wody, wynikające z zawartości jej składu.

Jak można zaobserwować, na zdjęciu lipcowym żółtego koloru jest niewiele, a w zestawieniu z drugą połową sierpnia zajmuje on już prawie całą rzekę.

Do tej pory nie ustalono jaka dokładnie substancja odpowiada za skażenie Odry. Jak zwracają uwagę eksperci, im dłużej prowadzone są badania, tym prawdopodobieństwo określenia konkretnych pierwiastków zanieczyszczających maleją.

Na specjalnym briefingu zorganizowanym 19 sierpnia przez minister środowiska, Annę Moskwę przekazano, iż w Odrze znaleziono złote algi, które potwierdzają wcześniejsze ustalenia strony polskiej i niemieckiej, wskazujących wysoki poziom zasolenia rzeki. Nie udzielono jednak odpowiedzi na źródło tak wysokiego zasolenia, poza wskazówką, iż być może przyczyna ta jest organiczna.

W takie tłumaczenie nie wierzą przedstawiciele opozycji, którzy w jawny sposób oskarżają rząd o zamiatanie sprawy pod dywan.

Niemieccy eksperci byli pewni. Złote algi odpowiedzialne za tysiące śniętych ryb

Naukowcy z Instytutu Ekologii Słodkowodnej i Rybactwa Śródlądowego im. Leibniza już wcześniej podejrzewali, że za tragiczną sytuację na Odrze mogły być odpowiedzialne tzw. „złote algi”.

Niemieccy naukowcy podkreślają, że niezwykle niski poziom wody w połączeniu z wysokimi temperaturami stanowiły idealne warunki dla masowego rozwoju toksycznych alg. Po otwarciu śluz mogły one z kolei spływać dalej wzdłuż całej Odry.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: rmf24.pl