Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Niemcy przebadali pierwsze próbki z Odry. Co wykryto w wodzie?
Irmina Jach
Irmina Jach 16.08.2022 15:47

Niemcy przebadali pierwsze próbki z Odry. Co wykryto w wodzie?

pilne goniec

Agencja Ochrony Środowiska Brandenburgii przekazała wstępne informacje na temat wyników badań laboratoryjnych wody z Odry. Minister środowiska Brandenburgii poinformował, że w rzece nie wykryto wysokiego poziomu rtęci ani innego metalu.

- Badania substancji odżywczych, które są jeszcze niepełne i nie zostały zakończone, nie pozwalają jeszcze na wskazanie pojedynczej przyczyny śmierci ryb w Odrze - przekazał rzecznik ministra środowiska Brandenburgii Sebastian Arnold.

Skażenie Odry. Niemcy podzielili się pierwszymi wynikami

W rzece nie wykryto wysokiego poziomu metali takich jak rtęć. Stwierdzono jednak duże stężenie soli i wysoką zawartość tlenu. Laboratorium państwowe Berlin-Brandenburgia bada próbki pobrane z różnych punktów pomiarowych i w różnych dniach.

Obecnie placówka prowadzi analizy pod kątem toksyn, a niemiecka Agencja Środowiska raportuje wyniki z ostatnich 31 dni. Wskaźniki zmieniły się gwałtownie po 7 sierpnia. Odchyły "w górę" dotyczą zwartości tlenu, zmętnienia oraz PH wody. Znacznie spadła natomiast zawartość azotu azotanowego w Odrze.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: walt.de