Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Śnięte ryby w Odrze, pilna akcja służb. Wojewoda zaapelował do okolicznych mieszkańców
Agata Jaroszewska
Agata Jaroszewska 01.05.2023 14:07

Śnięte ryby w Odrze, pilna akcja służb. Wojewoda zaapelował do okolicznych mieszkańców

straż Odra
Sławomir Kłosowski Wojewoda Opolski

Problem ze skażona Odrą powrócił. W niedzielę WIOŚ otrzymał wiadomość o śniętych rybach. Władze zaapelowały do mieszkańców Januszkowic i okolic, nie należy bagatelizować zagrożenia. - Na miejsce zostały zadysponowane wszystkie niezbędne inspekcje - przekazał Sławomir Kłosowski Wojewoda Opolski. 

Niepokojące doniesienia znad Odry, w akcji służby

Pilna akcja służb na Odrze. W niedziele do służb dotarły wiadomości o niepokojącym odkryciu w Januszkowicach. 

Odra została ponownie skażona? Tego jeszcze nie wiadomo, ale pewne jest, że 30 kwietnia ujawniono 150 śniętych ryb. Odcinek, na jakim znajdowano martwe zwierzęta to aż cztery kilometry rzeki. Władze wydały specjalny komunikat.

Michał Wiśniewski stracił dom. Zaskakujące słowa: "Jest miejsce na rozwód"

Śnięte ryby w Odrze, na czterech kilometrach znaleziono 150 zwierząt

30 kwietnia Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu otrzymał wiadomość o śniętych rybach w Odrze, która sprawiła, że wszyscy cofnęli się pamięcią do wydarzeń sprzed roku. Chociaż na ten moment nic nie wskazuje, że skala jest taka sama, to do akcji wkroczyły już służby. 

- WIOŚ pobrał do analizy próbki wody w zakresie złotej algi, ścieków bytowych i substancji fizykochemicznych. Powiatowy lekarz weterynarii pobrał do analizy laboratoryjnej śnięte ryby. W chwili obecnej lub jutro rano odławiane będą żywe okazy do analizy w laboratorium w Żabieńcu - przekazał Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski. Apel usłyszeli również mieszkańcy okolicy, gdzie znaleziono 150 śniętych ryb.

Wojewoda zaapelował do mieszkańców

Wojewoda zapewnił, że na miejsce zadysponowane zostały “wszystkie niezbędne inspekcje”. Niemniej mieszkańcy Januszkowic i okolic nie powinni bagatelizować zagrożenia. Na ten moment nie jest wiadome, co spowodowało nagłą i masową śmierć zwierząt.

- Wojewoda opolski zwraca się z apelem do wędkarzy wędkujących na tamtym terenie o wypuszczanie złowionych ryb i powstrzymanie się od ich konsumpcji do chwili otrzymania wyników badań laboratoryjnych ryb i wody - czytamy w komunikacie polityka. 

Tagi: Odra