Wyszukaj w serwisie
Goniec.pl > Fakty > Już nie tylko Odra i Ner. W niemieckiej rzece znaleziono setki martwych ryb
Irmina Jach
Irmina Jach 16.08.2022 15:34

Już nie tylko Odra i Ner. W niemieckiej rzece znaleziono setki martwych ryb

Odra
IMAGO/Winfried Mausolf/Imago Stock and People/East News

Skażenie Odry nie jest jedyną katastrofą ekologiczną, z którą zmagają się mieszkańcy Niemiec. W ostatnich dniach wędkarze odkryli setki martwych ryb w rzece Saale w Saksonii-Anhalt. Jak podaje portal RND, masowe zgony zwierząt mają prawdopodobnie związek z awarią w jednym w zakładów przemysłowych.

- Wędkarze odkryli setki martwych ryb w rzece Saale w pobliżu Bernburga w Saksonii-Anhalt. Związek wędkarzy Saksonii-Anhalt złożył w prokuraturze skargę na nieznane osoby - przekazał w oficjalnym oświadczeniu prezes związku.

Martwe ryby w kolejnej rzece

Do odkrycia martwych ryb miało dojść w piątek rano w Saale poniżej jazu w Bernburgu. Początkowo wędkarze natrafili na kilka osobników. W ciągu weekendu liczba ta urosła do około 3000 nieżyjących osobników.

- Saale to duża rzeka, "wędkarze najpierw wyciągnęli z niej tyle ryb, ile mogli" - tłumaczył rzecznik związku wędkarskiego. Jest wysoce prawdopodobne, że wiele martwych zwierząt wciąż znajduje się w wodzie. Należy zaznaczyć, że wymiar katastrofy nie jest porównywalny z masowym umieraniem ryb w Odrze na granicy polsko-niemieckiej. Nie należy więc doszukiwać się związku pomiędzy tymi sytuacjami.

Awaria w firmie Solvay

W piątek we wczesnych godzinach porannych firma Solvay przekazała, że doszło do awarii technicznej w fabryce sody w zakładzie w Bernburgu. - Doszło do pęknięcia rurociągu, przez który wydostała się solanka amoniakalna - oznajmiła rzeczniczka przedsiębiorstwa.

Uszkodzony rurociąg został niezwłocznie wyłączony z eksploatacji, a wyciek solanki amoniakalnej - zatrzymany. Firma pozostaje w stałym kontakcie z policją wodną i urzędem ds. środowiska okręgu Salzland. Trwa analiza próbek wody z rzeki Saale.

Artykuły polecane przez Goniec.pl:

Źródło: RND